SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Rusko opäť hlási rekordný počet úmrtí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v USA a ďalších krajinách?

​Správu priebežne aktualizujeme.

Cestovné obmedzenia vo svete

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo počas stredy do 18.02 h 2404 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet obetí pandémie koronavírusu sa za tento čas zvýšil o 43 na 8507, pričom štatistiky ešte ráno uvádzali o sto obetí menej, pripomenula spravodajská televízia ČT24.

Údaje o dennom náraste úmrtí však bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa bilancia obetí môže častejšie meniť.

Česko v súčasnosti podľa údajov ministerstva zdravotníctva eviduje 66 867 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom. Doteraz sa vyliečilo 455 509 ľudí, hospitalizovaných je 4667 pacientov (pokles o 74), stav 611 z nich je vážny.

Česko od 3. decembra prejde v rámci svojho Protiepidemického systému zo štvrtého (červeného) na tretí (oranžový) z celkovo piatich stupňov. S obmedzeniami počtu zákazníkov a návštevníkov sa tak budú môcť otvoriť obchody, služby i reštaurácie, no tiež múzeá či pamiatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrušený bude zákaz nočného vychádzania i zákaz nedeľného predaja. Pre divadlá a kiná naďalej zostane platiť zákaz divákov, ten má byť zrušený až s prechodom na druhý stupeň PES.

Zvýšiť sa má maximálny možný počet osôb na hromadných akciách na desať vnútri a 50 vonku a platiť už nebude ani zákaz konzumácie alkoholu na verejne prístupných miestach. Naopak, povinnosť nosiť rúška vo všetkých vnútorných priestoroch a vo vybraných verejných miestach zostáva.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 13.141 na celkovo 758 264, vyplýva zo stredajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 169 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 12 717.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 13.882 ľudí, od začiatku pandémie už 369 054.

Aktívnych je momentálne 376 493 prípadov.

Novým druhom koronavírusu sa za posledný deň nakazilo v Maďarsku 4 136 ľudí a v súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali v tomto čase 165 úmrtí, informoval v stredu operačný štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet potvrdených prípadov infekcie od vypuknutia epidémie stúpol v krajine na 225 209 a počet obetí na životoch dosiahol 5 142. Aktuálne je v Maďarsku nakazených 154 179 osôb a z ochorenia sa zotavilo 65 888 pacientov.

V nemocniciach ošetrujú 7 732 pacientov, z nich 649 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Denník Népszava informoval, že pracovníci sociálnych zariadení sú dvakrát častejšie infikovaní než ich kolegovia zo školskej a zdravotnej sféry.

Skryť Vypnúť reklamu

Népszava čerpá z údajov z prvého kola celoštátneho antigénového testovania v uvedených sférach, ktoré sa konalo minulý týždeň.

Z celkového počtu 181 000 testov malo pozitívny výsledok 2,5 percenta testovaných, pričom v prípade zamestnancov sociálnej sféry bol pomer infikovaných až 3,73 percenta.

Pomer nakazených pracovníkov materských škôlok dosiahol iba 1,8 percenta a v najrizikovejšej sfére, ktorou je zdravotníctvo, potvrdili infekciu menej než dvom percentám testovaných.

Podľa údajov Ústredného štatistického úradu (KSH) v sociálnych zariadeniach pracuje vyše 99 000 zamestnancov. V prvom kole tam otestovali 24 452 pracovníkov, pričom pozitívny výsledok malo 911 z nich.

Chorobe COVID-19 podľahlo v Rusku za posledných 24 hodín 589 ľudí. Je to najvyšší denný prírastok počtu obetí od začiatku pandémie, ktorá si v krajine vyžiadala už 41 053 mŕtvych. Informovala o tom v stredu agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

Skryť Vypnúť reklamu

V Rusku za uplynulých 24 hodín zaevidovali aj 25 345 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, celkovo od začiatku pandémie už 2 347 401.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 26 882 ľudí, od začiatku pandémie celkovo 1 830 349.

Predošlý rekord v dennej bilancii počtu obetí zaznamenalo Rusko v utorok, keď hlásilo 569 mŕtvych.

Nemecko za posledných 24 hodín zaznamenalo 487 nových úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, čo je najviac od začiatku pandémie.

Informoval o tom v stredu na svojej webovej stránke týždenník Die Zeit s odvolaním sa na údaje Inštitútu Roberta Kocha (RKI).

Počet nových prípadov nákazy v Nemecku v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol.

RKI v stredu k 8.30 h hlásil 17 270 nových prípadov, čo je o približne 1 400 menej ako v stredu 25. novembra. V Nemecku vtedy zaznamenali 18 633 nových prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku pandémie v Nemecku potvrdili viac ako 1 085 000 prípadov nákazy a viac ako 17 000 úmrtí.

Španielsko počas vianočných sviatkov v snahe zabrániť šíreniu nákazy umožní pohyb medzi jednotlivými autonómnymi regiónmi len v prípade návštev rodinných príslušníkov.

Toto obmedzenie bude platiť od 23. decembra do 6. januára. "Aby som to zhrnul, tieto Vianoce ostávame doma," vyjadril sa minister zdravotníctva Salvador Illa. Viac informácií o tom, ako chcú tento zákaz monitorovať, nateraz neposkytol.

Vláda však mierne uvoľní nariadenia týkajúce sa stretnutí a maximálneho povoleného počtu ľudí. Počet účastníkov sviatočných osláv a novoročných večierkov sa tak bude môcť zvýšiť z terajších šesť na desať ľudí. Táto výnimka bude platiť 24., 25., 31. decembra, ako aj na Nový rok 1. januára.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Štedrý večer a Silvestra sa tiež zákaz nočného vychádzania posunie zo súčasných 23.00 h na 1.30 h nadránom.

Od novembra však platí v Španielsku šesťmesačný núdzový stav, na základe ktorého môžu jednotlivé regióny regulovať svoje vlastné pandemické reštrikcie bez súhlasu ústrednej vlády v Madride.

V Španielsku zaznamenali od začiatku pandémie už vyše 1,6 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 45-tisíc súvisiacich úmrtí. Denne v tejto krajine posledných dňoch pribúda viac ako desaťtisíc prípadov a stovky úmrtí.

Chorvátsko zaregistrovalo za posledných 24 hodín 3 539 nových prípadov nákazy koronavírusom a 55 súvisiacich úmrtí. S odvolaním sa na stredajšie údaje tamojších úradov o tom informovala agentúra HINA.

Počet aktívnych prípadov je v súčasnosti 22 610, z toho 2 408 ľudí je hospitalizovaných, z nich 252 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od 25. februára, keď bol v Chorvátsku zaregistrovaný prvý prípad, sa vírusom SARS-CoV-2 infikovalo 134 881 ľudí a 1 916 nákaze podľahlo.

Celkovo sa zotavilo 110 355 osôb, z toho 2124 za posledných 24 hodín.

Chorvátsko vzhľadom na stúpajúci počet nakazených zaviedlo minulý týždeň sprísnené opatrenia - ich súčasťou je aj zatvorenie kaviarní a reštaurácií a povinnosť nosiť rúško. Opatrenia potrvajú do 21. decembra.

Predseda belgickej federálnej vlády Alexander De Croo v stredu oznámil, že Belgicko začne s celonárodným očkovaním proti ochoreniu COVID-19 5. januára. Uviedla to tlačová agentúra Belga.

Belgičania budú očkovaní vakcínami, ktoré pre používanie na jednotnom trhu EÚ povolí Európska agentúra pre lieky (EMA).

Pokiaľ ide o stratégiu očkovania v Belgicku, medzirezortná vládna konferencia ešte nedospela ku konkrétnej dohode.

Skryť Vypnúť reklamu

Belga v tejto súvislosti uviedla, že budúca belgická vakcína proti koronavírusu, ktorú ešte len vyvíja Inštitút Rega pre medicínsky výskum v rámci Katolíckej univerzity v Leuvene, bude pripravená na použitie najskôr v roku 2022.

Jej vývoj je však podľa slov virológa Johana Neytsa veľmi sľubný, lebo prvá séria testov na zvieratách ukázala ochranu pred koronavírusom už po desiatich dňoch, kým doteraz známe vakcíny chránia ľudí až po mesiaci od zaočkovania.

Belgická vakcína je založená na očkovacej látke proti žltej zimnici. Vakcína proti žltej zimnici už v jednej dávke ochráni ľudí pred vírusom po celý život, čo podľa belgických výskumníkov by malo platiť aj pre budúcu vakcínu Rega proti koronavírusu.

Koronavírus v Amerike

V USA bolo v utorok hospitalizovaných 98 691 pacientov s ochorením COVID-19. Je to rekordný počet od začiatku epidémie v tejto krajine, uviedla v stredu televízia CNN s odvolaním sa na údaje projektu Covid Tracking.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň je to viac ako dvojnásobok počtu hospitalizácií hlásených 1. novembra a viac ako trojnásobok prípadov registrovaných 1. októbra. Utorňajší počet hospitalizácií je v porovnaní s vrcholmi epidémie na jar a v lete vyšší o viac ako 60 percent.

V USA podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa zaznamenali v utorok najmenej 2597 nových úmrtí, čo je druhý najvyšší denný nárast.

Celkový počet obetí ochorenia COVID-19 je najmenej 277 691. Momentálne pribúda v priemere 1531 úmrtí za deň, v priemere viac ako 1000 úmrtí bolo registrovaných už 21 dní po sebe.

V USA sa koronavírusom nakazilo už 14 150 813 ľudí. V utorok pribudlo najmenej 180 083 nových prípadov COVID-19, čo je piaty najvyšší jednodňový prírastok od začiatku epidémie.

Zároveň to znamená, že 39 zo 40 dní s rekordným nárastom nakazených sa vyskytlo v októbri, novembri a decembri.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

Indii sa darí udržiavať trend klesania počtu infekcií koronavírusom, za posledných 24 hodín hlásila 36 604 nových prípadov. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AP.

Prípady klesli v novembri o 32 percent v porovnaní s októbrom, uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Už viac ako tri týždne má India každý deň menej než 50-tisíc nových prípadov nákazy.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Rádžeš Bhúšan uviedol, že nové prípady infekcie neustále klesajú, po vrchole v polovici septembra, keď ich zaznamenávali takmer stotisíc denne.

Indické hlavné mesto Naí Dillí takisto hlásilo prudký pokles v dennom počte nakazených. Za posledných 24 hodín zaznamenalo 4006 nových prípadov.

India hlásila aj 501 ďalších úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom, takže celkový počet mŕtvych stúpol na 138 122.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo vnútra v snahe zastaviť šírenie koronavírusu povolilo jednotlivým indickým štátom zavádzať lokálne obmedzenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 020
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 777
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 340
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 060
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 013
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 695
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 372
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 253
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 233
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 097
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

8 h

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

3 h

Neprehliadnite tiež

Luxemburský premiér Xavier Bettel.

Luxembursko dlhodobo čelí kritike, že v otázke odškodňovania židov je jednou z najpomalších krajín v západnej Európe.

4 h
V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Súd zakázal umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu.

5 h
Vojaci Národnej gardy USA vo Washingtone.

Úrady varujú pred útokmi ideologicky motivovaných násilných extrémistov.

5 h
Pamätník hrdinov povstania vo varšavskom židovskom gete.

Riaditeľ múzea Auschwitz-Birkenau varoval pred zhoršujúcim sa antisemitizmom.

5 h