LONDÝN. Veľká Británia je prvou krajinou na svete, ktorá povolila očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou od spoločností Pfizer a BioNtech.
S očkovaním najviac ohrozených skupín obyvateľstva môžu začať podľa BBC už o pár dní.
Pomoc je na ceste
Britský regulačný úrad MHRA oznámil, že vakcína, ktorá poskytuje 95-percentnú ochranu proti ochoreniu COVID-19, je bezpečná na použitie. Očkovanie sa môže začať do niekoľkých dní. Vakcínu dostanú ľudia zo skupín s vysokou prioritou
Loading
...
"Pomoc je už na ceste. Regulačný úrad oficiálne schválil vakcínu proti COVIDu-19 od Pfizeru a BioNTechu. Zdravotníctvo je pripravené začať s očkovaním už začiatkom budúceho týždňa. Spojené kráľovstvo je prvou krajinou na svete, ktorá bude môcť poskytnúť klinicky schválenú vakcínu," napísal na Twitteri minister zdravotníctva Matt Hancock.
Premiér Boris Johnson označil schválenie vakcíny ako "fantastickú" správu, ktorá pomôže vrátiť život do normálu.
"Práve ochrana vakcínami nám konečne umožní znovu sa vrátiť k našim životom a znovu rozhýbať ekonomiku," uviedol Johnson po tom, čo britský regulačný úrad ako prvý na svete schválil vakcínu na použitie.
Schválenie očkovacej látky v Británii je "historickou chvíľou" v boji proti pandémii koronavírusu, uviedol v stredu aj výkonný šéf americkej farmaceutickej firmy Pfizer Albert Bourla.
"Dnešné schválenie vakcíny na núdzové použitie v Spojenom kráľovstve je historickou chvíľou v boji proti COVIDu-19," vyjadril sa Bourda.
Rekordne krátky vývoj vakcíny
Spojené kráľovstvo si už objednalo 40 miliónov dávok - dostatočné množstvo na zaočkovanie 20 miliónov ľudí, každý človek teda dostane dve dávky.
Približne desať miliónov dávok by malo byť k dispozícii čoskoro - prvé prídu do Spojeného kráľovstva v najbližších dňoch.
Je to vôbec najkratší čas, za aký sa vakcína stala z myšlienky skutočnosťou - vykonanie tých istých postupných krokov vývoja, ktoré obvykle trvajú desaťročie, pri nej trvalo iba desať mesiacov.
Aj keď sa očkovanie môže začať, ľudia musia byť stále opatrní a dodržiavať pravidlá za zastavenie šírenia koronavírusu, tvrdia odborníci. To znamená, že je potrebné zachovávať sociálny odstup, nosiť rúška a umývať si ruky, ale tiež testovať ľudí, ktorí môžu byť infikovaní koronavírusom, a posielať ich do izolácie, pripomenul portál BBC.
Ako funguje vakcína do Pfizeru?
- Vakcíny Pfizer-BioNTech aj Moderny fungujú na technológii, ktorá doposiaľ nikdy nebola použitá pri žiadnej schválenej očkovacej látke. Bežné vakcíny v sebe zvyčajne obsahujú oslabený alebo mŕtvy vírus či jeho bielkoviny. Na rozdiel od nich však vakcíny založené na mRNA v sebe nesú iba časť genetického materiálu vírusového proteínu. V prípade vakcín od Moderny a Pfizer-BioNTech nesie mRNA informáciu na tvorbu bielkovín, ktoré sa nachádzajú na povrchu vírusu SARS-CoV-2. Tieto povrchové bielkoviny sú známe aj ako spike proteín a vírus ich využíva na to, aby sa prichytil na bunky v ľudskom tele. Keď očkovacia látka dopraví informáciu do buniek človeka, tie začnú produkovať milióny kópií povrchovej bielkoviny. Organizmus človeka sa takto nechá oklamať a v domnienke, že ho napadol vírus, spustí imunitnú reakciu a výrobu protilátok. Tým, že si povrchové bielkoviny dokáže ľudské telo vďaka očkovacej látke vytvárať samo, šetrí sa čas. V opačnom prípade by museli byť vírusové proteíny vyrábané v laboratóriu, následne by museli získať certifikáciu, čím by sa celý proces vývoja vakcíny výrazne predĺžil.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?