Varšava 10. júna (TASR) Nebezpečná sekta preniká do sveta poľskej politiky i finančných inštitúcií. V organizáciách, previazaných so sektou, sú činní známi politici či vedci. Z pátrania novinárov denníka Rzeczpospolita a súkromnej televízie TVN vyplýva, že tajná organizácia pracuje už takmer 20 rokov. Jej členovia sú psychicky a ekonomicky závislí od "učiteľov".
Tajná organizácia patrí medzi najtajomnejšie a najnebezpečnejšie pseudonáboženské skupiny pôsobiace v Poľsku.
Sektu vedie Malgorzata Pawliszová, v 90. rokoch vicešéfka štátneho podniku verejného poistenia, neskôr prominentná úradníčka obchodnej banky, potom šéfka istej dôchodkovej spoločnosti. Teraz sa s novinármi nechcela stretnúť, ani neodpovedala na písomné otázky.
Pawliszová už niekoľko rokov organizuje prestížne konferencie s účasťou premiérov. O niekoľko dní sa vo Varšave uskutoční medzinárodná konferencia pod názvom "Dialóg medzi civilizáciami", pod patronátom premiéra Mareka Belku a ministerstva zahraničných vecí.
Oficiálne konferenciu organizuje Poľská rada pre Áziu a Pacifik - spoločnosť, v dozornej rade ktorej sú okrem iných bývalý minister obrany Janusz Onyszkiewicz, či bývalý poradca premiéra Leszka Millera pre medzinárodné záležitosti Tadeusz Iwinski. Ako novinári z Rzeczpospolity a TVN zistili, spoločnosť je len zásterkou za organizáciu konferencie sú zodpovední členovia sekty.
Vďaka kontaktom s politikmi sekta napríklad získala 80-tisíc zlotých (cca 750.000 Sk) z ministerstva hospodárstva, oficiálne určených na pokrytie nákladov konferencie "Dialóg medzi civilizáciami" pred dvoma rokmi.
Poslanec za Zväz demokratickej ľavice (SLD) Tadeusz Iwinski, kedysi tiež minister v kancelárii predsedu Rady ministrov, tvrdí, že nevedel o previazaní organizátorov konferencie na Pawliszovú. Novinárom sa však nepodarilo porozprávať sa s exministrom obrany Onyszkiewiczom.
Podľa výpovedí členov sekty, ku ktorým sa Rzeczpospolita dostala, ide o bludný kruh: "Učeň nie je len psychicky, ale aj ekonomicky závislý od sekty. Už malé deti musia prejsť procesom prania mozgu. Neposlušnosť sa považuje za prejav chýbajúcej viery a trestaná je brutálnym spôsobom."
Na toho člena skupiny, ktorý má pochybnosti a usiluje sa od sekty odpútať, tiež najprv skúšajú proces "vymývania mozgu". Dokumenty, ku ktorým sa Rzeczpospolita dostala, opisujú aj iné praktiky, eufemisticky nazývané "skúškami".
Pátrajúc po financiách a obchodných záujmoch sekty, novinári z Rzeczpospolity natrafili na množstvo firiem, nadácií a spoločností, ktoré zneužívajú prácu a zárobky "učňov" vodcovia sekty takto za dlhé roky zhromaždili obrovský majetok.
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) žab