SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Počet nakazených v Anglicku klesol o 30 percent

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA a ďalších krajinách?

Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo v nedeľu 1 074 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 435 menej ako pred týždňom a najmenej za nedeľu od konca septembra, a 48 súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v noci na pondelok na oficiálnej webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.

Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa v ČR od vypuknutia pandémie zvýšil na 8 138.

Údaje o dennom náraste úmrtí však bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, ministerstvo ich preto v priebehu dňa aktualizuje.

Súvisiaci článok Nemeckým slovom roka sa stal výraz pre pandémiu koronavírusu Čítajte 

Česko v súčasnosti eviduje 67 179 aktívnych prípadov nákazy. Celkovo sa v krajine od začiatku pandémie novým koronavírusom nakazilo 519 723 ľudí. Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 444 406 osôb.

Do nedele 18.04 h bolo v nemocniciach hospitalizovaných 4 565 pacientov, stav 689 z nich bol vážny.

Česká vláda na nedeľňajšom zasadnutí rozhodla, že od štvrtka 3. decembra krajina prejde v rámci svojho Protiepidemického systému (PES) zo štvrtého (červeného) na tretí (oranžový) z celkovo piatich stupňov.

Skryť Vypnúť reklamu

S obmedzeniami počtu zákazníkov a návštevníkov sa budú môcť otvoriť obchody, služby i reštaurácie, no tiež múzeá či pamiatky.

Zrušený bude zákaz nočného vychádzania i zákaz nedeľného predaja. Pre divadlá a kiná stále platí zákaz divákov, ten má byť zrušený až s prechodom na druhý stupeň PES.

Zvýšiť sa má maximálny možný počet osôb na hromadných akciách na desať vnútri a 50 vonku a platiť nebude ani zákaz konzumácie alkoholu na verejne prístupných miestach.

Naopak, povinnosť nosiť rúška vo všetkých vnútorných priestoroch a vo vybraných verejných miestach zostáva.

V Chorvátsku potvrdili za posledných 24 hodín 1830 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 74 súvisiacich úmrtí. Ide o najvyšší počet úmrtí za jediný deň od začiatku epidémie v tejto balkánskej krajine.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Únia vyrovnáva krivku nákazy, úmrtnosť je stále vysoká Čítajte 

V krajine celkovo potvrdili už 128 442 pozitívnych prípadov koronavírusu. Aktívnych prípadov je v súčasnosti 21 457 a 2358 osôb je hospitalizovaných, z toho 255 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Počet obetí v krajine dosiahol číslo 1786. Vyliečilo sa 105 199 osôb, vrátane 3361 ľudí za posledných 24 hodín.

V súčasnosti je v domácej karanténe 46 802 ľudí. Dosiaľ v krajine urobili 749 346 testov na koronavírus, z toho 5027 za posledných 24 hodín.

Chorvátsko od soboty sprísnilo opatrenia prijaté v súvislosti so šírením koronavírusu, ktorých súčasťou je aj zatvorenie kaviarní a reštaurácií. Opatrenia potrvajú do 21. decembra.

V Poľsku pribudlo v nedeľu 5733 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o najnižší denný nárast od 13. októbra. Informovala o tom v pondelok agentúra PAP s odvolaním sa na najnovšie údaje poľského ministerstva zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku pandémie v krajine s 38 miliónmi obyvateľov evidujú 990 811 potvrdených prípadov nákazy a 17 150 súvisiacich úmrtí. Od nedele pribudlo 121 úmrtí.

Súvisiaci článok Moderna žiada o schválenie vakcíny na núdzové použitie v USA a Európe Čítajte 

Podľa údajov ministerstva je aktuálne hospitalizovaných 21 504 ľudí s potvrdenou koronavírusovou infekciou, ďalších 292 277 osôb je v karanténe a 11 540 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ v Poľsku vyliečilo 577 514 ľudí.

Doterajší najvyšší denný nárast zaznamenalo Poľsko 7. novembra s 27 875 novými prípadmi, uvádza televízia TVN24.

Od 7. novembra platia v Poľsku sprísnené karanténne obmedzenia, týkajúce sa obchodov, školstva, hotelov či zábavného priemyslu.

V sobotu 28. novembra sa mohli opätovne otvoriť obchody v nákupných centrách, uvádza PAP. Reštaurácie, fitnescentrá, kiná či divadlá však musia zostať naďalej zatvorené, a to prinajmenšom do 27. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Ukrajine zaznamenali za posledných 24 hodín 9946 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pribudlo aj 114 súvisiacich úmrtí.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v pondelok Systém monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO) a informovala o nich agentúra UNIAN.

Súvisiaci článok Taliani budú musieť zrejme osláviť Nový rok doma Čítajte 

Celkový počet prípadov nákazy, ktoré v tejto krajine potvrdili od začiatku pandémie, sa tak zvýšil na 732 625, pričom úmrtí súvisiacich s koronavírusom tam už zaznamenali 12 327.

V sobotu v krajine zaznamenali rekordných 16 294 nových prípadov nákazy, v nedeľu hlásili 12 978 prípadov.

Z ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa za posledných 24 hodín na Ukrajine vyliečilo ďalších 5 771 osôb, čím sa celkový počet vyliečených od začiatku pandémie zvýšil na 345 149. Aktívnych prípadov nákazy momentálne evidujú 375 149.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi novopotvrdenými prípadmi nákazy je aj 570 detí a 360 zdravotníkov, napísal v pondelok na sociálnej sieti ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov. V nemocniciach v súvislosti s nákazou pribudlo 1161 pacientov.

Najvyšší počet nových potvrdených infekcií zaevidovali v hlavnom meste Kyjev (1460), ďalej v Dnipropetrovskej (1138), Odeskej (818) a Záporožskej oblasti (725).

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zaznamenali 5595 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 151 úmrtí v spojitosti s nákazou. Informoval o tom v pondelok operačný štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Celkový počet pozitívnych prípadov v Maďarsku od začiatku pandémie dosiahol 217 122 a 4 823 ľudí zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19. Z ochorenia sa zotavilo 63 860 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet aktuálne nakazených osôb v porovnaní s nedeľou poklesol na 148 439. V nemocniciach sa lieči 7 734 ľudí.

Rusko zaznamenalo za posledných 24 hodín 26 338 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, celkovo od začiatku pandémie už 2 295 654, informovala v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v Rusku v nedeľu 368 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 39 895. Za sobotu úrady hlásili 459 úmrtí.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 17 247 ľudí, od začiatku pandémie už 1 778 704, čo predstavuje 77,5 percenta z celkového počtu infikovaných. Aktuálne je v Rusku pozitívnych 477 055 osôb.

Najviac postihnutými zostávajú metropoly Moskva a Petrohrad, ako aj Moskovská oblasť.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Anglicku s prispením lockdownu klesol približne o tretinu. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke stanica BBC s odvolaním sa na štúdiu Kráľovskej univerzity (Imperial College) v Londýne.

Vedci skúmali vzorky odobraté z viac ako 100.000 ľudí v období medzi 13. a 24. novembrom. Zistili, že počet prípadov nákazy poklesol o 30 percent v porovnaní s predchádzajúcou štúdiou.

Reprodukčné číslo (R0) vírusu podľa odhadov univerzity kleslo na hodnotu 0,88. Číslo R0 predstavuje priemerný počet ľudí, ktorých môže nakaziť jedna osoba nakazená koronavírusom.

Pozitívne zmeny zaznamenali aj v niektorých najviac postihnutých oblastiach krajiny. Počty prípadov na severozápade a severovýchode Anglicka sa znížili o viac ako polovicu.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet prípadov nákazy v krajine však zostáva pomerne vysoký, píše BBC. Údaje podľa britského ministra zdravotníctva Matta Hancocka ukázali, že krajina ešte nemôže poľaviť úsilí.

V Anglicku platí od 5. novembra do 2. decembra čiastočný lockdown s rozsiahlymi obmedzeniami týkajúcimi sa najmä spoločenských aktivít, ktoré vláda zaviedla v boji proti rastúcim počtom nakazených.

Jednotlivé oblasti sa následne vrátia k regionálnym opatreniam v závislosti od počtu prípadov.

Koronavírus v Ázii

Hongkong v pondelok ohlásil obnovenie prísnejších karanténnych opatrení v súvislosti s opätovným nárastom počtu nakazených novým koronavírusom.

Od stredy zostanú zatvorené vládne budovy a zhromažďovanie ľudí na verejnosti bude prakticky zakázané. Oznámila to šéfka miestnej vlády Carrie Lamová, informovala agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady k sprísneniu protipandemických opatrení viedli denné počty infikovaných, ktoré v uplynulých dňoch dosahovali trojciferné číslo, píše agentúra AFP.

"Nechcem, aby si verejnosť mylne myslela, že vrchol epidémie je už za nami," uviedla Lamová.

Štátni zamestnanci okrem pracovníkov pohotovostných služieb budú musieť pracovať z domu. Lamová apelovala aj na súkromných zamestnávateľov, aby k tomuto kroku pristúpili aj oni.

Sprísnia sa obmedzenia týkajúce sa verejných zhromaždení, pričom stretnúť sa na verejnosti budú môcť maximálne dve osoby. Reštaurácie budú môcť obsluhovať najviac dve osoby sediace za jedným stolom.

V Hongkongu sú už zatvorené školy, bary a nočné kluby. Nové obmedzenia sa tentoraz týkajú väčšiny zábavných podnikov vrátane populárnych karaoke barov.

Skryť Vypnúť reklamu

Posilňovne a salóny krásy zostanú otvorené, ale budú musieť dodržiavať sprísnené pravidlá obmedzujúce počet osôb v miestnosti.

Lamová ďalej uviedla, že vláda premení dva hotely s celkovo 800 izbami na karanténne centrá pre osoby s podozrením na nákazu koronavírusom SARS-CoV-2. Dodala, že znovu sa otvoria aj tri vládne zariadenia so 600 až 700 lôžkami, ktoré sa už predtým využívali na izoláciu osôb.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 718
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 170
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 521
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 102
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 952
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 277
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 473
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 566
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 279
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 991
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Česká republika
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Biden ako jeden z prvých krokov podpísal návrat USA ku klimatickej dohode

Nariadenie podpísal krátko po uvedení do úradu.

Nový prezident už úraduje.

Akoby som išiel domov. Biden vstúpil s prvou dámou do Bieleho domu

Do Bieleho domu prišla aj viceprezidentka Kamala Harrisová.

Americký prezident Joe Biden (vľavo) pózuje so svojou manželkou Jill Bidenovou pred ich príchodom do Bieleho domu.

Biden a Harrisová si uctili padlých vojakov na Arlingtonskom cintoríne

Biden prvýkrát vystupoval v úlohe hlavného veliteľa armády.

Americký prezident Joe Biden (vľavo) a americká viceprezidentka Kamala Harrisová kladú veniec k hrobu neznámeho vojaka na Arlingtonskom národnom cintoríne.

Twitter odovzdal Bidenovi prezidentský účet @POTUS

Po nepokojoch vo Washingtone Twitter Trumpov osobný účet natrvalo zrušil.

Prezident USA Joe Biden.