ADDIS ABEBA, BRATISLAVA. Pred rokom získal etiópsky premiér Abiy Ahmed Nobelovu cenu za mier za to, že ukončil dlhoročný konflikt s Eritreou.
Dlhé roky však napätie stúpalo aj v samotnej Etiópii, čo aktuálne ukázala aj tri týždne dlhá vojna o severný región Tigraj. Ahmed teraz tvrdí, že boj proti povstalcom v Tigraji vláda vyhrala a cez víkend oblasť armáda dobyla.
Pre Etiópiu to však môže byť len začiatok väčšej krízy, najmä tej utečeneckej.
Chystajú odvetu

Napätie v Etiópii, decentralizovanej krajine s množstvom etník a autonómnych štátov, je dlhoročný problém. Keď sa k moci dostal premiér Abiy, vo vláde s ním bol aj Ľudový front oslobodenia Tigraja (TPLF). Strana však po nezhodách z vlády odišla.
Konflikt na severe rozpútalo rozhodnutie TPLF usporiadať regionálne voľby, a to z dôvodu, že premiér presunul celoštátne voľby na budúci rok. Etiópska armáda preto začala proti Tigraju vojenskú operáciu.
Trojtýždňová operácia si podľa BBC vyžiadala stovky obetí. V sobotu premiér oznámil, že jeho armáda dobyla tigrajskú metropolu Mekele. „Som rád, že môžem oznámiť, že sme ukončili a zastavili vojenské operácie v regióne Tigraj,“ oznámil Abiy podľa BBC.
Ľudový front sa však zrejme ani po čiastočnej porážke nevzdá. „Fašistické bombardovanie spôsobilo civilné obete aj zranenia. Tigrajská vláda podnikne odvetné kroky proti barbarskému bombardovaniu,“ napísala strana podľa BBC.
Etiópske úrady sa teraz snažia zatknúť vodcov povstaleckých skupín.

Preplnený Sudán
Krátky vojnový konflikt však vyvoláva aj väčšiu krízu, ktorá môže mať vplyv na celý región. Do susedného Sudánu od začiatku konfliktu prišlo z Etiópie viac ako 43-tisíc ľudí, uvádza Organizácia Spojených národov.
“Zníži to silu Etiópie ako regionálneho mierotvorcu a, navyše, aj z ostatných oblastí krajiny sa môžu stať ostrovy nestability, čo bude mať negatívny vplyv aj na susedné krajiny.
„
Niektoré utečenecké tábory v krajine už dvojnásobne prekročili kapacitu. „Ľudia spia vonku, nemajú stany, len prikrývky. Je tu nejaké jedlo, ako ovsené kaše a voda, no ľudia nemajú toalety, sprchy ani zdravotnícke zariadenia. Mnohé rodiny prídu bez ničoho, len s oblečením na chrbte,“ hovorí pre denník Guardian Will Carter, riaditeľ miestnej pobočky Nórskej utečeneckej rady v Sudáne.
Organizácie upozorňujú, že ak sa boje nezastavia, do Sudánu môže prísť celkovo až 200-tisíc utečencov, čo krajina nezvládne. Navyše ani dobytie Mekele nemusí znamenať koniec vojny.
„Konflikt môže mať vplyv na celý región. Zníži to silu Etiópie ako regionálneho mierotvorcu a, navyše, aj z ostatných oblastí krajiny sa môžu stať ostrovy nestability, čo bude mať negatívny vplyv aj na susedné krajiny,“ dodáva pre televíziu TRT William Davidson z International Crisis Group.