NAÍ DILLI. Tisíce indických roľníkov v sobotu pokračovali v protestoch v hlavnom meste Naí Dillí a v jeho okolí. Demonštrovali proti sérii zákonov, ktoré podľa nich obmedzia ich príjmy a zvýhodnia veľké korporácie, informovala agentúra DPA.
Protestujúcim roľníkom a farmárom úrady povolili vstup do Naí Dillí v piatok. Stalo sa tak po dni násilných zrážok, keď sa polícia snažila zastaviť demonštrantov slzotvorným plynom vodnými delami a obuškami.
Skupina protestujúcich na predmestí Naí Dillí v sobotu spálila figurínu indického premiéra Nárendru Módího, pričom požadovali jeho demisiu, píše agentúra AP.
Indický minister poľnohospodárstva Nárendra Tomar farmárov vyzval na ukončenie protestu a zároveň ich pozval na rokovania, ktoré by sa mali uskutočniť 3. decembra.
Roľníci sú však rozhodnutí v protestoch pokračovať, až pokým nebudú zrušené sporné zákony, ktoré indický parlament schválil v septembri tohto roku.
Sporné zákony
Vládnuca Indická ľudová strana (BJP) tvrdí, že nové zákony uľahčia drobným roľníkom predaj produktov veľkým spoločnostiam.
Vláda naopak tvrdí, že legislatívne zmeny zlepšia ceny poľnohospodárskych komodít a uľahčia ich predaj bez potreby tradičných sprostredkovateľov, ktorí majú na indickom trhu dominantné postavenie.

Kritici naproti tomu argumentujú, že zmeny v zákone spôsobia, že budú nezriedka chudobní indickí roľníci v novom systéme viac vystavení potenciálne ničivým účinkom trhových síl.
Už v posledných rokoch sa medzi nimi zvýšil počet samovrážd motivovaných ekonomickými ťažkosťami a obavami.
Poľnohospodárstvo tvorí približne 15 percent indickej ekonomiky a stále je hlavným zdrojom živobytia pre približne 58 percent obyvateľstva Indie, ktorá je druhou najľudnatejšou krajinou na svete.