ATÉNY. Grécko vo štvrtok uviedlo, že susedné Turecko doposiaľ odmietlo prijať opatrenia požadované Európskou úniou, aby sa vyhlo sankciám zo strany eurobloku.
Hovorca gréckej vlády Stelios Petsas poznamenal, že pokračujúci turecký prieskum ložísk nerastného bohatstva vo východnom Stredomorí podkopáva úsilie o opätovné začatie rozhovorov, ktorých cieľom by malo byť vyriešenie dlhoročného sporu týkajúceho sa námorných hraníc.

"Európa nie je naivná. Turecko dostalo príležitosť a čas na to, aby zmenilo kurz. Rozhodlo sa tak neučiniť," uviedol vo štvrtok Petsas.
Na stretnutí lídrov EÚ v dňoch 10. a 11. decembra sa preto očakáva, že prediskutujú aj otázku vzťahov Turecka a dvoch členských štátov únie - Grécka a Cypru.
Ankara v auguste vyslala plavidlo Oruc Reis v sprievode niekoľkých vojenských lodí do vôd, ktoré považujú za svoje Gréci a Cyperčania.
Vznikla tak hrozba vojenskej konfrontácie medzi dvomi členskými krajinami NATO. Európska únia tureckú misiu odsúdila.
Začiatkom tohto mesiaca sa plavidlo Oruc Reis zo spornej oblasti vrátilo do Turecka na údržbu. Neskôr však do regiónu opäť prišlo v sprievode dvoch podporných lodí.
Turecko tvrdí, že EÚ sa v spore nespravodlivo postavila na stranu Grécka a Cypru. Vysokopostavený poradca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa minulý týždeň stretol v Bruseli s najvyššími predstaviteľmi EÚ. Tvrdí, že jeho vláda je naďalej ochotná pokračovať v rokovaniach s Gréckom.