BERLÍN. U ľudí, ktorí v Nemecku protestujú proti opatreniam zameraným proti šíreniu nového koronavírusu, sa začína antisemitizmus objavovať ako spoločný postoj, napriek tomu, že prichádzajú z rôznych politických sfér.
Uviedol to vládny predstaviteľ pre boj s antisemitizmom Felix Klein, podľa ktorého nenávisť voči Židom v Nemecku počas pandémie vzrástla.

Klein v utorok poukázal na to, že antisemitské konšpiračné teórie šíria ľudia, ktorí veria v alternatívnu liečbu, bojovníci za mier i krajná pravica, ktorá využíva protesty na mobilizáciu svojich podporovateľov.
Okrem nepodložených tvrdení o zlovestných elitách, ktoré pomocou pandémie ovládli alebo utláčajú obyvateľstvo, čo je bežné pri antisemitizme, tiež účastníci protestov prirovnávajú svoju situáciu k Židom za nacistického Nemecka.
Nosia žlté Dávidove hviezdy alebo sa prirovnávajú k Anne Frankovej či protifašistickej bojovníčke Spohie Schollovej. "Zobrazovanie seba ako prenasledovanej obete je a bolo ústredným prvkom antisemitských postojov," povedal Klein novinárom v Berlíne.
Anetta Kahane, ktoré vedie Amadeu Antonio Foundation zameranú proti rasizmu, uviedla, že sa zdá, že je antisemitizmus zjednocujúcim prvkom medzi medzi nesúrodými skupinami.
Následne varovala, že sa otvorená nenávisť k Židom bude v Nemecku pravdepodobne čoraz viac dostávať do popredia.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?