SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Rusko aj USA majú najvyšší denný prírastok nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v USA a ďalších krajinách?

Koronavírus v Indii.Koronavírus v Indii. (Zdroj: SITA/AP)

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

​Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Najhoršie zasiahnutou krajinou pandémiou koronavírusu sú Spojené štáty, kde si pandémia od jej vypuknutia vyžiadala už vyše 250 000 obetí. Po USA nasleduje Brazília s viac ako 168 000 obeťami a treticu najpostihnutejších krajín uzatvára India s viac ako 132 000 obeťami.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Európe

V Česku za štvrtok zaznamenali 6471 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 59 súvisiacich úmrtí.

Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v piatok ráno na oficiálnej webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

V porovnaní s minulým piatkom je to pokles o 1402 prípadov. Ide však aj o najvyšší počet za posledných šesť dní, píše portál Novinky.cz.

Česko v súčasnosti eviduje 95 501 aktívnych prípadov nákazy. Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 379 380 osôb. Do štvrtka 18.05 h bolo v nemocniciach hospitalizovaných 6555 pacientov.

Celkovo sa v ČR od začiatku pandémie nakazilo 481 755 ľudí a 6874 zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

Údaje o úmrtiach však bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa často menia.

Skryť Vypnúť reklamu

V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 4 440 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 96 ľudí.

V pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió to oznámil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

V nemocniciach ošetrujú 7 512 pacientov s COVID-19, z ktorých 604 je napojených na pľúcnu ventiláciu. Orbán uviedol, že v súčasnosti je v krajine na nemocničných oddeleniach, vyhradených pre ľudí s týmto ochorením, voľných ešte 13 594 lôžok.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Maďarsku dosiahol 165 901, počet obetí na životoch stúpol na 3 568.

Aktuálne je v krajine infikovaných 124 259 osôb, 23 percent z nich je z Budapešti, uvádza sa na stránke operačného štábu koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Priemerný vek obetí je 76 rokov, avšak v uplynulých 24 hodinách zomreli aj traja tridsiatnici trpiaci aj inými chorobami, oznámila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Podľa spravodajského servera szeretlekmagyarorszag.hu Müllerová ďalej spresnila, že obeťami boli ľudia vo veku 30, 31 a 34 rokov. Všetci z nich mali vážne pridružené ochorenia.

Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín ďalších 14 575 prípadov infekcie novým typom koronavírusu. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v piatok ráno Systém monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO), informovala agentúra UNIAN.

Od začiatku pandémie zaznamenala Ukrajina 598 085 prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín pribudlo aj 229 nových úmrtí, čím sa celkový počet obetí epidémie v krajine zvýšil na 10 598.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 7 845 ľudí, od začiatku pandémie už celkovo 274 324.

Najvyšší počet nových potvrdených infekcií zaevidovali v hlavnom meste Kyjev (1 391), ako aj v Dnipropetrovskej (1 174) a Kyjevskej (1 080) oblasti.

Nemecko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo 23 648 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje dosiaľ najvyšší denný nárast.

Informovala o tom televízia CNN s odvolaním sa na údaje nemeckého inštitútu Roberta Kocha.

V súvislosti s ochorením COVID-19 v Nemecku za uplynulý deň zomrelo 260 ľudí a celkový počet úmrtí v dôsledku koronavírusu sa zvýšil na 13 630. Krajina od začiatku pandémie celkovo zaznamenala 879 564 infikovaných.

Podľa nemeckej Interdisciplinárnej asociácie pre intenzívnu a pohotovostnú medicínu (DIVI) je momentálne 3 588 pacientov umiestnených na jednotkách JIS, čo je vôbec najviac od začiatku pandémie. Približne 57 percent z nich je napojených na pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová plánuje na budúci týždeň rokovať s predstaviteľmi jednotlivých 16 spolkových krajín o ďalších opatreniach na zamedzenie šírenia koronavírusu.

Rusko za uplynulý deň zaznamenalo 24 318 nových prípadov ochorenia COVID-19. Prekonaný tak bol doterajší rekord z predošlého dňa, keď ruské úrady zaevidovali 23 610 prípadov.

Informovala o tom v piatok agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

V krajine od začiatku pandémie zaznamenali celkovo 2 039 926 prípadov nákazy. V Moskve za posledných 24 hodín potvrdili 6 902 infekcií.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v Rusku v priebehu uplynulých 24 hodín 461 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 35 311.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 24 758 ľudí, od začiatku pandémie už 1 551 414, čo predstavuje takmer 76,1 percenta z celkového počtu infikovaných. Aktuálne je v Rusku chorých 453 201 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Patriarcha Irinej, hlavný predstaviteľ srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC), zomrel na následky ochorenia COVID-19, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý sa o patriarchovej smrti zmienil na sociálnej sieti.

"Bolo mi cťou poznať vás. Ľudia ako vy nikdy neodídu," odkázal Vučič patriarchovi.

Patriarchovi Irinejovi, 90-ročnému konzervatívnemu duchovnému predstaviteľovi, ktorý mal navyše veľký politický vplyv, 4. novembra diagnostikovali ochorenie COVID-19, v súvislosti s ktorým bol odvtedy hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici v Belehrade.

Srbský patriarcha Irinej ešte 2. novembra viedol v preplnenom kostole zádušnú omšu za zosnulého biskupa Amfilohija Radoviča, ktorý bol hlavou srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) v Čiernej Hore a rovnako zomrel na následky ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra AP pripomína, že mnoho účastníkov nemalo počas omše, na ktorej boli prítomní aj desiatky duchovných predstaviteľov, na tvárach rúška a nedodržiavali náležité odstupy, čím porušili nariadenia, ktoré vydala vláda pre pandémiu koronavírusu.

Portugalský parlament odobril predĺženie núdzového stavu, ktorý zaviedli pre pandémiu nového koronavírusu, o dva týždne.

Minister vnútra Eduardo Cabrita v piatok poslancom povedal, že ho pravdepodobne budú potrebovať predĺžiť aj na budúci mesiac.

Stav núdze umožnil vláde zaviesť nočný a víkendový zákaz vychádzania vo väčšine Portugalska.

Očakáva sa, že úrady ešte ďalej sprísnia protipandemické opatrenia v oblastiach, kde je vysoká miera nákazy. Zdravotnícki experti očakávajú, že opätovné rozsiahle šírenie vírusu dosiahne na budúci týždeň vrchol.

Skryť Vypnúť reklamu

Kumulatívny 14-dňový počet prípadov ochorenia COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov v Portugalsku predstavuje 769, čo je viac ako v Španielsku a takmer ako vo Francúzsku a Taliansku, uvádza Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Koronavírus v Amerike

Spojené štáty zaznamenali dosiaľ najvyšší nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.

Vo štvrtok v krajine potvrdili rekordných 187 833 infikovaných, vyplýva z údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Podľa televízie ABC Spojené štáty už siedmy deň po sebe evidujú vyše 150 000 nových prípadov nákazy. Predchádzajúci rekord 177 224 infikovaných v USA zaznamenali 13. novembra.

V krajine okrem toho za posledných 24 hodín evidujú 2 015 nových úmrtí, čo je najvyšší denný prírastok od mája. Nebol však presiahnutý dosiaľ najvyšší prírastok úmrtí z 15. apríla (2609).

Skryť Vypnúť reklamu

Spojené štáty sú v celkovom počte potvrdených prípadov nákazy koronavírusom i počte úmrtí dlhodobo najviac postihnutou krajinou na svete.

Od začiatku pandémie v krajine potvrdili 11,7 milióna infekcií a najmenej 252 555 súvisiacich úmrtí.

Mexiko sa vo štvrtok stalo štvrtou krajinou sveta, ktorá prekonala hranicu 100 000 prípadov úmrtí spojených s nákazou koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra Reuters.

Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo krajina informovala, že eviduje viac ako milión prípadov nákazy.

Mexiko vo štvrtok oznámilo ďalších 576 úmrtí za posledných 24 hodín, čím sa celková bilancia zvýšila na 100 104 prípadov. Na tlačovej konferencii to oznámil predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Hugo López-Gatell Ramírez.

Mexiko má približne 125 miliónov obyvateľov, zaznamenalo však viac ako sedem percent všetkých potvrdených úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 vo svete, píše Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvýšená miera úmrtí je pravdepodobne podmienená slabým zdravotníctvom či nedostatočným obmedzením pohybu, keďže milióny Mexičanov nemôžu svoju prácu vykonávať z domu, približuje Reuters.

Koronavírus v Ázii

Celkový počet prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 zaznamenaných od začiatku pandémie v Indii v piatok presiahol deväť miliónov, informovala agentúra AFP.

Za posledných 24 hodín v krajine pribudlo 45 882 nových prípadov nákazy a 584 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, uvádza agentúra DPA s odvolaním sa na indické ministerstvo zdravotníctva.

India v uplynulých dňoch zaznamenala pokles v počte prípadov hlásených za deň. V krajine však aj tak denne pribudne v priemere približne 45 000 nových prípadov, píše AFP.

Miestne úrady v hlavnom meste Naí Dillí sa v snahe zabrániť šíreniu nákazy rozhodli zvýšiť pokuty za nenosenie rúšok na štvornásobok pôvodnej sumy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na jednom z najväčších cintorínov v Naí Dillí v dôsledku veľkého počtu obetí pandémie dochádzajú hrobové miesta.

Naí Dillí okrem koronavírusu trápi aj znečistené ovzdušie, pripomína AFP.

Od vypuknutia pandémie sa v Indii celkovo nakazilo 9 004 365 ľudí a v spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 132 162 osôb.

India je v počte prípadov nákazy druhou najviac postihnutou krajinou na svete po USA, kde zaznamenali viac ako 11,5 milióna infikovaných.

Austrálsky štát Viktória, pôvodné epicentrum šírenia koronavírusu v krajine, v uplynulých troch týždňoch nezaznamenal nijaké nové prípady ochorenia COVID-19. Informovala o tom agentúra AP.

Takéto dlhé obdobie bez nových prípadov nákazy bolo vo Viktórii zaznamenané prvýkrát od februára tohto roka. Podľa piatkových údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva evidujú v tomto austrálskom štáte aktuálne len dva aktívne prípady infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Viktória sa naopak v súčasnosti začína sama chrániť pred šírením vírusu z iných častí Austrálie. Uzavrela ranice so susediacim štátom Južná Austrália, ktorý zaznamenáva nárast počtu infikovaných. Južná Austrália v stredu zaviedla šesťdňový lockdown po tom, čo vo svojom hlavnom meste Adelaide potvrdila 20 nových prípadov nákazy.

Viktória počas pandémie uzavrela svoju metropolu Melbourne, nariadila nočný zákaz vychádzania a zakázala rodinné stretnutia a cestovanie mimo mesta.

Austrália celkovo eviduje už 907 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, z toho 819 zaznamenal štát Viktória.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 909
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 787
 3. Aká je chémia vôní 13 471
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 828
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 700
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 244
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 776
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 404
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 207
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 028
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Facebook a Instagram zmažú dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu

Väčšina sa ku konšpiračným príspevkom o vakcínach dostáva práve na Facebooku a Instagrame.

Facebook.

Nemeckí colníci našli v bábikách zašité plazy, ktoré pašovali z Mexika

Ohrozené plazy smerovali súkromným kupcom v Nemecku.

Francúzskeho exministra obvinili z účasti na Sarkozyho kampani hradenej Líbyou

Vo funkcii ministra vnútra Guéant pôsobil v rokoch 2011-12.

Nicolas Sarkozy.
Barack Obama.