BERLÍN. Irán začal v jadrovom zariadení Natanz prevádzkovať centrifúgy, ktoré má nainštalované v podzemí.
Skoršie správy v stredu potvrdil generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi s tým, že sú to stroje, ktoré presunuli z iného zariadenia, takže sa nezvýšili celkové schopnosti Iránu v obohacovaní uránu.

Do novej oblasti v Natanze podľa Grossiho premiestnili 174 centrifúg, ktoré začali s prevádzkou nedávno.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu novinárom vo Viedni povedal, že prevádzka centrifúg daného typu porušuje jadrovú dohodu, ktorú podpísal Irán so svetovými mocnosťami v roku 2015, ale nemala by viesť k vyššej celkovej produkcii obohateného uránu.
Ako však podotkol, Irán už prekročil limity na obohatený urán, ktoré stanovuje dohoda.
Podľa dôverného dokumentu, ktorý získali členské štáty dohody a nahliadnuť doň mala minulý týždeň možnosť aj agentúra AP, mal Irán do 2. novembra zásobu 2 442,9 kilogramu nízko obohateného uránu, čo je o zhruba 300 kilogramov viac ako mal do konca augusta. Dohoda mu pritom umožňuje mať v zásobe len 202,8 kilogramu.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu tiež poukazuje, že Irán tiež pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, čo je nad povolených 3,67 percenta.
Jadrová dohoda sľúbila Iránu ekonomické stimuly výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu. Americký prezident Donald Trump však rozhodol o tom, že USA od dohody v roku 2018 jednostranne odstúpili s odôvodnením, že zmluva sa musí znova prerokovať.
Irán odvtedy pomaly porušuje obmedzenia v snahe tlačiť na zvyšných signatárov dohody, aby zväčšili stimuly tak, aby vykompenzovali nové americké sankcie poškodzujúce iránsku ekonomiku.