MINSK. Bieloruské centrum pre ľudské práva Viasna eviduje už viac ako 900 ľudí zadržaných počas nedeľných protestov v rôznych mestách krajiny. Väčšina zadržaní však pripadá na hlavné mesto Minsk, informovala agentúra Interfax.
Podľa spravodajského servera TUT.by bezpečnostné zložky už tretiu nedeľu po sebe zasahovali proti demonštrantom mimoriadne brutálnym spôsobom.
Agentúra Interfax uviedla, že dnešná protestná akcia v Minsku bola, pokiaľ ide o počet účastníkov, jednou z najmenších. Podľapozorovateľov, na ktorých sa agentúra odvolala, demonštrantov bolo okolo desaťtisíc, pričom sa im nepodarilo zhromaždiť do veľkej kolóny.
Pozorovatelia však poukázali na vysoký počet zadržaných, pričom podľa centra Viasna prichádzajú stále nové správy s menami ďalších zadržaných.
Nedeľňajšie zhromaždenia ich organizátori nazvali Pochod odvážnych a konali sa pod mottom "Idem von".
Ide o posledné slová, ktoré v stredu do domového četu napísal aktivista Raman Bandarenka. Krátko na to na dvore bytového domu brutálne zbili a potom odviezli neznámi maskovaní muži. Asi 1,5 hodiny po tomto incidente Bandarenku priviezli s ťažkými zraneniami do nemocnice, kde ho lekári operovali. Vo štvrtok však následkom zranení podľahol.
Podľa dostupných správ najviac ľudí bolo zadržaných práve vo dvore, známom aj ako Námestie zmien, kde sa spomínaný incident odohral.
Demonštranti tam pritom boli pokojní, rytmicky tlieskali a skandovali "Prestaňte zabíjať" či "Kto zabil Ramana?". Polícia ich však rozohnala a potom pátrala po účastníkoch zhromaždeniach aj v bytoch v okolitých domoch.
Následne tam prišli zamestnanci technických služieb a začali odstraňovať kvety, sviečky a plagáty, ktoré tam ľudia priniesli, aby si uctili pamiatku na smrť dobitého Bandarenku.
Spravodajský portál TUT.by s odvolaním sa na očitých svedkov napísal, že odstraňovanie kvetov, sviečok i červených a bielych stužiek z plota fotografoval neznámy muž v civile. Na dvore boli v tom čase ešte stále bezpečnostné zložky.
Tlačový tajomník bieloruskej pravoslávnej cirkvi Sergij Lepin vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Facebook ostro odsúdil zničenie tohto i ďalších ľuďmi spontánne vytvorených pietnych miest a pomníčkov na počesť Bandarenku a označil ho za hanobenie pamiatky zomrelého i škodoradostný výsmech ľudí.
Slzotvorný plyn a zatýkanie
Polícia pri svojich zásahoch proti demonštrantom opäť použila silu.
Videá na sociálnej sieti Telegram ukazovali uniformovaných policajtov, ktorí v metropole Minsk voči pokojne protestujúcim ľuďom nasadili slzotvorný plyn a takýmto spôsobom rozohnali viacero zhromaždení.
V Minsku bolo uzatvorených znova najmenej 15 staníc metra s cieľom zabrániť demonštrantom dostať sa do centra mesta. Už ráno došlo k rozsiahlemu odpájaniu mobilného internetu, čo malo ľuďom takisto sťažiť účasť na protestoch. Uzatvorených bolo pomocou ťažkej techniky navyše viacero ulíc a námestí.
Použitie tzv. špeciálnych prostriedkov na rozptýlenie davu v nedeľu podvečer potvrdilo aj bieloruské ministerstvo vnútra, dodala agentúra TASS.
Medzi zadržanými boli opäť i novinári, ako aj 76-ročný Boris Pasternak, známy vydavateľ diel laureátov Nobelovej ceny za literatúry Sviatlany Alexijevičovej a Alexandra Solženicyna či Michaila Žvaneckého. Podľa TASS boli títo ľudia už medzičasom prepustení na slobodu.
Protesty v Bielorusku
Od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral s 80,1 percentami hlasov 66-ročný Lukašenko, sa v Bielorusku konajú masové protesty a krajina sa nachádza v hlbokej vnútropolitickej kríze.

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v obavách z vlastnej bezpečnosti po voľbách odišla do Litvy. Podľa Cichanovskej bolo od sporných volieb zatknutých asi 18.000 ľudí. Ľudskoprávne skupiny uvádzajú, že mnohí zadržaní sú podrobovaní bitkám a iným formám nepatričného zaobchádzania.
Najnovšie protesty rozpútala smrť 31-ročného Bielorusa Ramana Bandarenku, ktorý zomrel v nemocnici vo štvrtok po útoku neznámych maskovaných mužov v Minsku. Ministerstvo vnútra zodpovednosť za Bandarenkovu smrť odmietlo s tým, že podľa neho zahynul v potýčke s civilistami. Podľa demonštrantov ho zbili príslušníci ozbrojených síl.
EÚ, ktorá Lukašenka za víťaza neuznáva, už uvalila adresné sankcie na niekoľkých vysokopostavených predstaviteľov bieloruského režimu vrátane Lukašenka, ktorý vedie túto bývalú sovietsku republiku už 26 rokov.