Sarajevo 9. júna (TASR) - Bosnianskosrbská vláda po prvý raz priznala, že policajné jednotky zo Srbska sa podieľali na srebrenickej masakre, pri ktorej v lete 1995 zabili takmer 8000 bosnianskych Moslimov. V dnešnom vydaní to tvrdí sarajevský denník Oslobodjenje.
Podľa denníka toto konštatovanie obsahuje najnovšia správa vládnej komisie pre prešetrenie okolností srebrenickej masakry. "Bosnianskosrbské ministerstvo vnútra v spolupráci s komisiou potvrdilo, že na srebrenickej masakre sa podieľali spoločné jednotky srbského ministerstva vnútra pod velením Ljubomira Borovčanina," cituje Oslobodjenje zo správy.
Hovorca bosnianskosrbskej polície Radovan Pejič však v reakcii na správu povedal, že "nikto z ministerstva vnútra nikdy nepotvrdil, ani nikdy nepotvrdí účasť srbských jednotiek v Srebrenici".
Haagsky tribunál OSN Borovčanina obžaloval z plánovania a pomáhania pri masakre, ktorá bola súčasťou srbskej kampane o "etnické vyčistenie" oblasti. Borovčanin je už zadržiavaný tribunálom.
Podľa novín správa potvrdzuje, že "zmiešaná jednotka spoločných policajných síl Republiky Srbská krajina, Srbska a (bosnianskej) Srbskej republiky" sa podieľala na masakre, od ktorej desať rokov uplynie 11. júla.
Srbsko napriek presvedčivým dôkazom stále popieralo účasť svojich jednotiek na bosnianskej vojne z rokov 1992-95, ktorá si vyžiadala asi 200.000 mŕtvych.
Minulý týždeň však pred haagskym tribunálom prezentovali video, na ktorom príslušníci srbskej polovojenskej jednotky zabíjajú šiestich Moslimov zo Srebrenice, z toho štyroch mladíkov.
Správu ministerstva vnútra, vyžiadanú vysokým reprezentantom medzinárodného spoločenstva v Bosne Paddym Ashdownom, predložili Ashdownovej kancelárii a bosnianskosrbskej vláde, tvrdí Oslobodjenje.
Ashdown vláde Srbskej republiky (RS) v roku 2003 nariadil, aby masakru vyšetrila a identifikovala páchateľov. Po rokoch popierania RS v novembri 2004 konečne uznala, že k masakre došlo a vytvorila vyšetrovaciu skupinu.
Vyšetrovatelia skonštatovali, že bosnianskosrbské jednotky zabili asi 7800 Moslimov po obsadení srebrenickej enklávy, tzv. "bezpečnej zóny" pod ochranou mierovej jednotky OSN, ktorá však bola málo početná, nedostatočne vyzbrojená a nedisponovala mandátom umožňujúcim účinnú ochranu oblasti.
Bosnianskosrbské úrady sa za masakru tiež oficiálne ospravedlnili a štátnej prokuratúre odovzdali zoznam 900 bosnianskosrbských predstaviteľov podozrivých z toho, že pri masakre zohrali určitú rolu.
V centre Banja Luky sa dnes objavili plagáty s nápisom "Pravda o Srebrenici", ktoré popierajú, že došlo ku genocíde. V noci vylepili aj plagáty vojnového veliteľa bosnianskorbskej armády, generála Ratka Mladiča. Nie je jasné, kto to urobil.
Haagsky tribunál Mladiča spolu s vojnovým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom obžaloval v roku 1995 - okrem iného z genocídy za srebrenickú masakru a obliehanie Sarajeva. Obaja stále zostávajú na slobode.