Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRUSEL. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v piatok v Bruseli odobrili ambiciózny program EÚ v oblasti zdravia, ktorý má odstrániť nedostatky odhalené pandémiou ochorenia COVID-19 a posilniť systémy zdravotnej starostlivosti v EÚ.
Za vyjednávaciu pozíciu EP k návrhu Európskej komisie na výrazné posilnenie opatrení EÚ v oblasti zdravotnej starostlivosti prostredníctvom programu EU4Health sa vyslovilo 615 poslancov, 34 bolo proti a 39 sa zdržali hlasovania.
Budúce zdravotné krízy
EP v správe pre médiá uviedol, že pandémia ochorenia COVID-19 potvrdila nevyhnutnosť vytvoriť ambiciózny programu EÚ, ktorý by európskym systémom zdravotnej starostlivosti pomohol čeliť budúcim zdravotným krízam.
Únia by si tak podľa poslancov mohla aj naďalej udržať postavenie najzdravšieho regiónu na svete.
Parlament v tejto súvislosti kritizoval snahy členských štátov okresať rozpočet programu EU4Health na 1,7 miliardy eur.
Poslancom sa však počas nedávnych rokovaní o dlhodobom rozpočte EÚ podarilo presadiť strojnásobenie tejto sumy na 5,1 miliardy eur.
Príprava na cezhraničné hrozby
Cieľom programu EU4Health je dôkladnejšie pripraviť Úniu na závažné cezhraničné hrozby v oblasti verejného zdravia a zvýšiť odolnosť vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti.
EÚ by vďaka tomu mala byť schopná čeliť nielen budúcim epidémiám, ale mala by si tiež vedieť lepšie poradiť s dlhodobými problémami, ako je starnutie obyvateľstva či nerovnosti v oblasti zdravia.
Europoslanci v piatok podporili aj návrh na posilnenie mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorý v stredu predložila eurokomisia.
Podľa zákonodarcov koronakríza odkryla mnoho nedostatkov vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti vrátane ich závislosti od krajín mimo hraní EÚ, pokiaľ ide o dodávky liekov, zdravotníckych pomôcok či osobných ochranných prostriedkov.
Vytvorenie európskeho systému
Program EU4Health by mal podľa poslancov podporiť vytvorenie európskeho systému na monitorovanie, hlásenie a oznamovanie nedostatku liekov, zdravotníckych pomôcok, vakcín, diagnostických nástrojov a ďalších zdravotníckych výrobkov, čím vy sa zabránilo fragmentácii jednotného trhu, zabezpečila by sa väčšia prístupnosť a cenová dostupnosť uvedených výrobkov a znížila sa závislosť dodávateľských reťazcov od krajín mimo EÚ.
Zákonodarcovia sa pri tejto príležitosti vyslovili aj za dosiahnutie všeobecne dostupnej zdravotnej starostlivosti zahŕňajúcej prístup k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu a právam.
V súlade s európskym plánom boja proti rakovine tiež chcú posilniť boj proti nádorovým ochoreniam na úrovni EÚ.
Parlament je po prijatí svojho vyjednávacieho mandátu pripravený začať rokovania o konečnej podobe novej právnej úpravy s Radou EÚ (členské štáty), aby tento program mohol začať fungovať od začiatku roka 2021.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?