SME

Koronavírus vo svete: V Británii zaznamenali najvyšší prírastok nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Maďarsku a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Británia hlásila vo štvrtok rekordných 33 470 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s nákazou tam zaznamenali aj 563 nových úmrtí, informovala agentúra Reuters.

Británia zaznamenáva vyšší počet takýchto úmrtí než iné pandémiou najzasiahnutejšie európske krajiny, pričom jediné krajiny na svete, ktoré ju v tomto smere predstihujú, sú USA, Brazília, India a Mexiko.

Británia úmrtia na ochorenie COVID-19 uvádza v prípade, že sa týkajú osôb, ktoré mali v posledných 28 dňoch pozitívny test na nový koronavírus spôsobujúci toto ochorenie. Touto metódou dosiaľ celkovo zaznamenala v súvislosti s nákazou už vyše 50 000 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riaditeľ Národnej zdravotnej služby (NHS) v Anglicku Stephen Powis tvrdí, že je potrebné znížiť šírenie infekcie.

Potom podľa jeho slov prirodzene dôjde aj k zníženiu úmrtí a tým pádom tiež zmenšeniu tlaku, akému sú vystavené nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Boris Johnson zaviedol od 5. novembra pre Anglicko na jeden mesiac opätovný lockdown s rozsiahlymi obmedzeniami týkajúcimi sa najmä spoločenských aktivít.

Školy a univerzity tam však na rozdiel od jarného lockdownu môžu byť naďalej otvorené. Johnson obmedzenia zaviedol pre obavy, že narastajúce počty prípadov nákazy preťažia tamojšie zdravotníctvo.

Kritici však jeho vláde vyčítajú nedostatok ochranného vybavenia i fakt, že k druhému lockdownu v Anglicku pristúpila neskoro.

Tvrdia tiež, že sa jej nepodarilo chrániť pred nákazou seniorov v domovoch.

Počet nakazených v Británii stúpa. V porovnaní s vrcholom prvej vlny pandémie, sa tam však v ostatnom čase zvýšil aj počet testovaných osôb.

Na vrchole prvej vlny totiž na základe rozhodnutia vlády netestovali väčšinu občanov, ktorých stav si nevyžadoval hospitalizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku pribudlo počas piatka do 18.00 h ďalších 3719 nakazených koronavírusom. Je to o 2100 menej než pred týždňom do 18.00 h a o 600 menej než vo štvrtok do tej istej hodiny. Údaje potvrdzujú klesanie v počte infikovaných za deň tento týždeň, informoval portál Novinky.cz.

V ČR sa celkovo nakazilo 450 392 ľudí. Aktuálne je infikovaných 143 918 osôb - hospitalizovaných je 7564 pacientov, v ťažkom stave sa nachádza 1120 pacientov.

Počet úmrtí stúpol v priebehu piatka o 68, vo štvrtok ich bolo 137. Celkovo v Česku zomrelo už 5878 ľudí s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom.

V Českej republike prebieha aj testovanie v domovoch pre seniorov a v ďalších lôžkových zariadenia sociálnych služieb. Testovanie tam odhalilo do stredy 121 ohnísk nákazy a 2954 infikovaných klientov a pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku októbra ich je už okolo 10 000. Koronavírus zistili asi u pätiny klientov týchto zariadení, spresnil minister zdravotníctva Jan Blatný.

Testovanie sa má uskutočniť asi v 1500 zariadeniach, všetky to ešte nestihli, uviedol spravodajský portál Novinky.cz.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

V uplynulých 24 hodinách zaznamenali v Maďarsku 5097 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 99 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Celkový počet infikovaných koronavírusom od vypuknutia epidémie dosiahol 131 887 a zomrelo celkom 2883 pacientov.

Aktuálne je nakazených 99 202 osôb, z infekcie sa zotavilo 29 802 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 6690 chorých, z ktorých 518 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zákaz nočného vychádzania zavedený v rámci prísnych opatrení v boji proti novému druhu koronavírusu bude kritický zhruba okolo 14. dňa, povedal v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že takéto nepopulárne opatrenie je nutné prijať vtedy, keď hrozí kolaps zdravotníctva.

Od polnoci z utorka na stredu začali v Maďarsku platiť viaceré sprísnené protiepidemiologické opatrenia.

Ich súčasťou je aj zákaz vychádzania od 20.00 do 05.00 h a úplný zákaz zhromažďovania. Od stredy je povinné nosenie rúšok aj v exteriéri.

Podľa Orbána vláda v rámci opatrení na ochranu ekonomiky na návrh Maďarskej obchodnej a priemyselnej komory zníži daň z pridanej hodnoty pre jedlá na donášku z reštaurácií na päť percent.

Premiér dodal, že kabinet je odhodlaný na budúci rok citeľne zmierniť daňové zaťaženie, aby nezanikali pracovné miesta.

Za posledných 24 hodín bolo na Ukrajine zaznamenaných 11 787 laboratórne potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Testovaných bolo 73 398 ľudí, 46 813 z nich sa podrobilo testom PCR. Podľa agentúry Ukrinform to na svojom konte na sociálnej sieti Facebook oznámil minister zdravotníctva Maxym Stepanov.

Hospitalizovaných bolo ďalších 1587 ľudí. Pribudlo 172 úmrtí a 6155 vyliečených.

Za uplynulý deň najvyšší počet nových potvrdených prípadov nákazy hlásili z Kyjeva (+1083), Dnipropetrovskej oblasti (+740), Zaporižskej oblasti (+727), Sumskej oblasti (+680) a Kyjevskej oblasti (+672).

Stepanov v piatok na brífingu upozornil, že "tento rok bude zima pre Ukrajinu pre pandémiu veľmi ťažká". Za hlavnú úlohu označil prežiť zimné mesiace "s čo najmenšími stratami", pričom spresnil, že stratami myslí "predovšetkým ľudské životy".

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Ukrinform pripomenula, že na základe rozhodnutia vlády bude na Ukrajine tento víkend platiť nariadenie o celoplošnom obmedzení pohybu ľudí a ekonomických aktivít. Podľa Stepanova bude toto rozhodnutie platné tri týždne.

Počas víkendovej karantény zostanú zavreté stravovacie zariadenia, fitnescentrá, telocvične, plavárne, nákupné a zábavné centrá a kultúrne inštitúcie.

Otvorené zostanú obchody s potravinami, finančné inštitúcie, pošty, lekárne, zdravotnícke zariadenia a veterinárne lekárne. Výnimka platí aj pre čerpacie stanice.

Za uplynulých 24 hodín bolo v Nemecku napriek novým reštriktívnym opatreniam, ktoré v rámci čiastočného lockdownu platia už týždeň a pol, hlásených 23 542 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Vyplýva to z piatkových údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), píše agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Doterajší rekord 23 399 novoinfikovaných bol hlásený minulú sobotu. Do piatka pribudlo aj 218 nových súvisiacich úmrtí a ich doterajší celkový počet tak stúpol na 12 200.

Celkovo evidujú v krajine 751 095 pozitívne testovaných a 481 700 už vyliečených ľudí.

Nemecko zaviedlo 2. novembra na mesiac prísne opatrenia vrátane zatvorenia reštaurácií, barov, športových, voľnočasových i kultúrnych zariadení.

Otvorené zostávajú naďalej školy i obchody.

Efekt zavedených opatrení sa však podľa RKI prejaví najskôr do dvoch až troch týždňov vzhľadom na časový rozstup medzi nákazou, prejavenými symptómami a následným otestovaním, pripomína DPA.

Vo štvrtok pribudlo v Poľsku 24 051 prípadov potvrdenej nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 1368 viac ako v bilancii za stredu, a 419 súvisiacich úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Vykonaných bolo viac ako 57 500 testov, z toho vyše 4000 bolo antigénových. To znamená, že takmer 42 percent testov malo pozitívny výsledok, informoval v piatok spravodajský portál TVN24.pl s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Zo 419 obetí s diagnostikovaným ochorením COVID-19 nemalo 88 žiadne pridružené choroby, takže príčinou ich smrti bola infekcia vírusom SARS-CoV-2.

O 399 sa zvýšil aj počet nemocničných lôžok obsadených "covidovými" pacientmi a o 39 aj počet pacientov odkázaných na prístrojovú podporu dýchania.

Koronavírus SARS-CoV-2 bol v Poľsku prvýkrát potvrdený 4. marca a odvtedy sa ním infikovalo vyše 665 500 ľudí. Od vypuknutia epidémie tejto nákaze tam podľahlo 9499 ľudí.

Nákaza konavírusom sa medzitým potvrdila aj u exprezidenta Bronislawa Komorowského, informoval portál Onet.pl.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore s ním Komorowski uviedol, že má horúčku a kašeľ. Dodal, že od vypuknutia pandémie sa zdržiava len vo svojom dome v dedine Buda Ruska v Podleskom vojvodstve a netuší, ako a kde sa mohol nakaziť.

Predseda vlády Mateusz Morawiecki ešte vo štvrtok vo svojom vyhlásení pre médiá uviedol, že "tento týždeň, prvýkrát za dva mesiace, začal v Poľsku klesať počet infikovaných".

Aj keď 65 infikovaných na 100 000 obyvateľov je "stále veľa, je to prvý signál stabilizácie a dôkaz, že naša stratégia a obmedzenia začínajú fungovať". Podľa neho to znamená, že v Poľsku nebude nutné zaviesť celoplošný lockdown.

Portál TVN24.pl vysvetlil, že poľské ministerstvo zdravotníctva ako hranicu pre jeho zavedenie stanovilo 70-75 nakazených na 100.000 obyvateľov - momentálne je tento pomer 65 na 100 000.

SkryťVypnúť reklamu

V Rakúsku pribudlo za 24 hodín 9568 nových prípadov nákazy koronavírusom. Tento údaj však vzhľadom na nedávne technické problémy evidenčného systému zahŕňa aj prípady z predchádzajúcich dní, uviedla agentúra APA.

Za rovnaké obdobie pribudlo aj 53 úmrtí, ich celkový počet sa tak zvýšil na 1661. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných viac ako 3900 pacientov, z toho je 567 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Aktívnych prípadov evidujú 76 839. Pozitívne bolo v Rakúsku od začiatku pandémie testovaných 191 325 ľudí.

Už za predchádzajúce 24-hodinové obdobie pribudlo v Rakúsku viac ako 9000 pozitívne testovaných osôb, konkrétne 9262. Denník Kurier však upozornil, že nie je jasné, aký počet novonakazených tvorili oneskorene hlásené potvrdené prípady z predošlých dní.

SkryťVypnúť reklamu

Týždňová incidencia predstavuje v súčasnosti 532 nakazených na 100 000 obyvateľov.

V sobotu okolo 17.00 h sa uskutoční tlačová konferencia, na ktorej kancelár Sebastian Kurz, vicekancelár Werner Kogler, minister zdravotníctva Rudolf Anschober a minister vnútra Karl Nehammer oznámia ďalšie sprísnenie opatrení v boji s koronavírusom.

Denník Kurier píše, že vláda plánuje zaviesť tzv. tvrdý lockdown, a to od 17. novembra do 8. decembra. Očakáva sa, že dôjde k zatvoreniu všetkých obchodov okrem potravín.

Obchody by sa mali následne opäť otvoriť, ak to dovolí epidemiologická situácia. Možné je i to, že sa zatvoria aj školy a žiaci prejdú na dištančnú výučbu.

Takisto sa uvažuje o zatvorení kozmetických a masážnych salónov. Tieto informácie, ktoré priniesli viaceré rakúske médiá, však zatiaľ nie sú potvrdené.

SkryťVypnúť reklamu

Zavedenie prísnejších obmedzení sa očakáva vzhľadom na to, že doterajšie opatrenia platné od 3. novembra sú podľa Anschobera neúčinné, keďže počet nakazených naďalej stúpa.

Dodatočné opatrenia odporučila príslušná pandemická komisia, ktorá sa zišla vo štvrtok. Celé Rakúsko zostáva podľa nej na pandemickom semafore zafarbené na červeno.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 876
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 771
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 228
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


3
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


9

Neprehliadnite tiež

Marine Le Penová

Le Penová uviedla, že je to veľmi dobrá správa.


TASR

Cory Booker ukázal pozoruhodnú výdrž.


TASR 4
Ilustračné foto

Pri nehodách zomrelo 83 motorkárov.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Trump má so Sísím blízke vzťahy.


TASR

Sportnet

Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
 Lukáš Cingel

Kometa Brno sa ujala vedenia v semifinálovej sérii.


Sportnet, TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
Hokejisti Prešova sa radujú z gólu

Marcel Hasčák si pripísal dva góly aj asistenciu.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu