PARÍŽ, BRATISLAVA. V piatok si Francúzsko pripomenie piate výročie teroristických útokov v Paríži, pri ktorých zomrelo 130 ľudí. Lídri vtedy opakovali, že sa to už nemôže zopakovať, že sprísnia boj proti radikalizmu.
Len nedávno však krajina po dvoch teroristických útokoch znovu zvýšila stupeň ohrozenia na najvyšší. „Našou prioritou bude naplno zaviesť všetky opatrenia, ktoré sme prijali v roku 2015 po vtedajších teroristických útokoch,“ povedal v utorok francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Aj po piatich rokoch tak Francúzi aj zvyšok Európskej únie počúvajú, že riešením bude lepšia spolupráca bezpečnostných zložiek v rámci Únie, spoločná databáza podozrivých a lepšie zdieľanie spravodajských informácií.
K tomu sa na utorňajšom stretnutí cez videokonferenciu pridali aj ďalší európski lídri, no „ich snaha len zvýraznila pomalú a nekonzistentnú odpoveď z Bruselu a členských štátov a to napriek mnohým obetiam a ubezpečeniam lídrov, že treba konať čím skôr“, píše bruselský web Politico.
Európa, ktorá chráni
Útokov pritom v posledných týždňoch pribúda. V polovici októbra odrezal útočník hlavu francúzskemu učiteľovi Samuelovi Patymu, vraj preto, že študentom ukazoval karikatúry proroka Mohameda.
Pár dní na to nedávno prepustený člen Islamského štátu dobodal v Drážďanoch turistu, v Nice zabil útočník nožom v katedrále troch ľudí, pričom jednej žene odrezal hlavu. Zatiaľ posledný útok sa odohral 2. novembra vo Viedni, kde strelec zabil štyroch ľudí a viac ako ďalších 23 zranil.
Efektívnejší boj pritom sľuboval aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý pred dvomi rokmi začínal predsedníctvo Európskej únie heslom Európa, ktorá ochraňuje.
A ani v rakúskom prípade sa toho veľa neurobilo, píše Politico. Útoku vo Viedni nezabránil ani tip zo Slovenska, že ten istý dvadsaťročný mladík sa pokúsil bez zbrojného pasu kúpiť muníciu.