BRUSEL, BRATISLAVA. Kým Rusko chvatne odobrilo už dve vakcíny proti koronavírusu a čochvíľa k nim pribudne tretia, Západ postupoval opatrnejšie.
Americká firma Johnson & Johnson v októbri pozastavila klinické testy svojej vakcíny, keď sa u jedného z účastníkov testov objavili nevysvetliteľné zdravotné ťažkosti.

Pre rovnaký krok sa ešte o mesiac skôr rozhodla britská firma AstraZeneca, ktorá na vývoji očkovacej látky spolupracuje s vedcami z Oxfordskej univerzity. Dôvod bol rovnaký, jeden z účastníkov klinických testov britskej vakcíny mal zdravotné problémy.
Pri oboch sa komplikácia objavila až vo finálnej fáze testovania. V tejto fáze klinických testov sa vakcína podáva desaťtisícom dobrovoľníkov. Časť z nich pritom dostáva placebo. U zaočkovaných dobrovoľníkov vedci následne sledujú prípadné nežiaduce účinky, ktoré sa v predošlých fázach na menšej vzorke dobrovoľníkov neprejavili.
Dočasné pozastavenie testovania vakcín je relatívne bežné. Prerušenie štúdie výskumníkom umožňuje zistiť, či sú zdravotné komplikácie vedľajším účinkom očkovania, alebo ide o zhodu okolností.
AstraZeneca aj firma Johnson & Johnson po vyšetrení oboch prípadov už testovanie obnovili. Dvojicu ruských vakcín však tamojšie úrady schválili ešte predtým, ako ich testovanie vstúpilo do tretej fázy.
Ako dosiaľ najsľubnejšia a najúčinnejšia vakcína sa javí tá, ktorú vyrobila americká farmafirma Pfizer v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech. Práve túto očkovaciu látku plánuje pre členské štáty v stámiliónoch dávok nakúpiť Európska komisia.
Maďarsko napriek tomu vkladá nádej do ruskej vakcíny.