SME

Koronavírus vo svete: Belgicko hlási výrazný pokles nových prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia na Ukrajine, v Česku a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

V Českej republike potvrdili testy v pondelok 6048 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 95 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v utorok ráno na webe českého ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

V rovnaký deň pred týždňom pribudlo 9241 infikovaných.

Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 5074. Tieto údaje bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa často menia.

Aktualizované dáta ukázali, že 3. novembra zomrelo za deň rekordných 239 nakazených koronavírusom. Hranica 200 úmrtí za deň bola v Česku prvýkrát prekonaná 30. októbra.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Česko momentálne eviduje 420 875 potvrdených a 155 259 aktívnych prípadov nákazy. Z ochorenia COVID-19 sa tam doteraz vyliečilo 260 542 osôb. Hospitalizovaných bolo do pondelka 18.00 h 7787 pacientov; najviac (8283) ich bolo 3. novembra.

Český minister zdravotníctva Jan Blatný po pondelkovom rokovaní vlády uviedol, že štatistiky dokazujú, že sa vďaka prijatým opatreniam darí koronavírusovú epidémiu brzdiť. Podľa neho teda nie je dôvod sprísňovať zavedené opatrenia, ale skôr ich pomaly a riadene uvoľňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Minimálne do 20. novembra platí v Česku núdzový stav. Odbory v nedeľu navrhli vláde, aby na 16. novembra, prípadne aj na 13. novembra, stanovila deň pracovného voľna, ktoré by spolu s víkendom a štátnym sviatkom 17. novembra pomohli zamedziť šíreniu koronavírusu a zlepšiť kritickú situáciu v nemocniciach.

Vicepremiér Jan Hamáček to označil za rozumný nápad. Napriek podpore Hamáčka to ale vláda zamietla. Podľa Blatného totiž neexistuje v súčasnosti žiadna legálna forma, na základe ktorej by mohol štát voľno nariadiť.

Na Ukrajine bolo za posledných 24 hodín zaznamenaných 10 842 nových testami potvrdených prípadov koronavírusom SARS-CoV-2. Na svojom konte na sociálnej sieti Facebook o tom informoval minister zdravotníctva Maksym Stepanov.

Minister podľa agentúry Ukrinform dodal, že za posledných 24 hodín bolo na Ukrajine vykonaných 68 962 testov na koronavírus nového typu.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi novozistenými nakazenými je aj 410 detí a 445 zdravotníckych pracovníkov.

Najvyšší počet potvrdených prípadov bol zaznamenaný v Kyjeve (+747), Žytomyrskej oblasti (+646), Kyjevskej oblasti (+628), Odeskej oblasti (+608) a Zaporižskej oblasti (+588).

Podľa ministra bolo na Ukrajine 9. novembra zaznamenaných aj 191 ďalších úmrtí súvisiacich s epidémiou vyvolanou novým koronavírusom. Do nemocníc bolo prijatých ďalších 1252 chorých. Lekári však súčasne hlásia aj 5514 prípadov zotavenia sa z nákazy.

Za celé obdobie pandémie sa na Ukrajine z nákazy vyliečilo 214 657 pacientov, ale 8756 ľudí zomrelo.

Koronavírusom SARS-CoV-2 sa nakazil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa pre to utiahol do karantény a pracuje z domu. V pondelok takto absolvoval zasadnutie vlády, na ktorom sa hovorilo o opatreniach v boji proti koronavírusu SARS-CoV-2 a príprave zdravotníckych zariadení na prijatie ďalších pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Zelenskyj na tomto rokovaní uviedol, že krátkodobé obmedzenie pohybu a aktivít ľudí počas víkendov by Ukrajine mohlo pomôcť vyhnúť sa "tvrdému" lockdownu a umožnilo by pripraviť potrebný počet nemocničných lôžok. Tento návrh aj minister zdravotníctva.

Zvýšenie počtu lôžok v nemocniciach, nosenie rúšok a dočasné víkendové lockdowny by podľa neho mohli mať na epidemiologickú situáciu pozitívny vplyv.

"Náš scenár na riešenie situácie v zimnom období nebude ani zďaleka najprísnejší," uviedol Zelenskyj.

Podľa prezidentskej kancelárie je cieľom vytvoriť v nemocniciach v priebehu niekoľkých týždňov ďalších 100-tisíc lôžok. Vláda pokračuje aj vo zvyšovaní testovacích kapacít a dodatočne kupuje testy na protilátky - už ich kúpila tri milióny za miliardu hrivien (30 miliónov eur), dodala agentúra Unkrinform.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Maksym Stepanov zároveň informoval o nákupe ďalších kyslíkových koncentrátorov určených na výrobu vysoko koncentrovaného (90-95-percentného) kyslíka. Licencie na výrobu takéhoto kyslíka dostalo ďalších 16 firiem, dodal Stepanov.

Tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Oleksij Danilov na rokovaní informoval, že počet obyvateľov Ukrajiny, ktorí nosia rúško, "citeľne rastie, pretože majú väčšiu zodpovednosť za dodržiavanie protiepidemických opatrení".

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku za uplynulých 24 hodín potvrdili 4140 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za rovnaký čas 103 pacientov, informoval v utorok operačný štáb na stránke koronavirus.gov.hu.

Od vypuknutia pandémie koronavírusu evidujú v Maďarsku už 118 918 nakazených a 2596 úmrtí. Z ochorenia sa zotavilo 27 585 osôb. Aktuálne je nakazených 88 737 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocniciach ošetrujú 6153 pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých 461 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Vláda od polnoci z utorka na stredu zaviedla na 15 dní stav mimoriadnej situácie s viacerými sprísnenými protiepidemiologickými opatreniami. Ich súčasťou je aj zákaz vychádzania od 20.00 do 05.00 h a úplný zákaz zhromažďovania.

Parlament v utorok rozhodne o návrhu kabinetu predĺžiť tento mimoriadny stav o ďalších 90 dní.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Poľsku od pondelka zvýšil o 25 484. Za posledných 24 hodín v krajine zároveň pribudlo 330 súvisiacich úmrtí. Informovala o tom v utorok televízia TVN24.

Doterajší najvyšší denný nárast zaznamenalo Poľsko v sobotu s 27 875 novými prípadmi. V piatok v krajine hlásili rekordných 445 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku pandémie evidujú v tejto krajine s 38 miliónmi obyvateľov vyše 593 592 potvrdených prípadov nákazy a 8375 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia COVID-19 sa v Poľsku dosiaľ vyliečilo 230 661 ľudí.

Hospitalizovaných s potvrdenou nákazou je momentálne 21 640 pacientov, 407 486 ľudí je v karanténe a 37 655 osôb pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom.

V sobotu vstúpili v Poľsku do platnosti ďalšie reštrikcie verejného života, ktoré budú trvať najmenej do 29. novembra. Uzavreté sú všetky obchody v nákupných centrách s výnimkou potravín, drogérií či lekární, pričom menšie obchody musia obmedziť počet zákazníkov na jednu osobu na desať štvorcových metrov.

Dočasne sú uzavreté tiež kiná, divadlá a ďalšie kultúrne inštitúcie. Všetky školy prešli na dištančnú výučbu. Hotely môžu ubytovávať len obchodných cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller v utorok oznámil, že poľská vláda sa nebráni myšlienke zavedenia tvrdého lockdownu, podobne ako počas jari, keď boli zatvorené jasle aj škôlky. "Dúfam, že tento variant nebude potrebný," uviedol.

Podľa neho závisí zavedenie plošného lockdownu od toho, ako sa v priebehu utorka a stredy vyvinie epidemiologická situácia. Dodal tiež, že existuje niekoľko scenárov zavedenia nových opatrení v závislosti od "údajov o mobilite občanov ... a úrovne efektivity poskytovania zdravotnej starostlivosti".

Nariadenie zákazu vychádzania je však podľa Müllera poslednou alternatívou zo série možných opatrení, píše agentúra PAP.

V Portugalsku je už obsadená viac ako polovica nemocničných lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti vyhradených pre pacientov s ochorením COVID-19. Informoval o tom premiér António Costa.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotníci majú podľa jeho slov v súčasnosti k dispozícii 704 postelí na JIS a 433 z nich je obsadených. V rozhovore pre vysielateľa TVI síce doplnil, že počet lôžok môžu ešte zvýšiť na 944, to by však už ovplyvnilo starostlivosť o iných pacientov.

Počet hospitalizácií v súvislosti s ochorením COVID-19 v Portugalsku vzrástol zo septembrových 350 na viac ako 2 650. Celkovo dosiaľ v krajine zaregistrovali viac ako 183-tisíc prípadov nákazy koronavírusom a takmer tritisíc úmrtí.

Najvyšší predstaviteľ španielskeho zdravotníctva tvrdí, že tamojšia vláda plánuje zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 najmenej desať miliónov ľudí z dovedna 47-miliónovej populácie. Použiť chcú novú vakcínu vyvinutú americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer a jej nemeckým partnerom BioNTech.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Pfizer v pondelok priniesla pozitívnu správu, keď uviedla, že jej vakcína proti koronavírusu môže mať podľa prvotných dát až 90-percentnú účinnosť.

Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa v utorok poznamenal, že očkovanie občanov bude bezplatné.

Očakáva, že do mája budúceho roka sa v Španielsku podarí aj vďaka nákupu ďalších vakcín zaočkovať dostatočný počet ľudí. Ako minister ďalej vyhlásil pre televíziu TVE, krajina očakáva prvé dávky od spoločnosti Pfizer začiatkom roka 2021.

Illa sa taktiež zaviazal, že bude bojovať proti vedeckým teóriám, ktoré ľudí podnecujú k negatívnemu postoju voči očkovaniu. Podľa najnovších prieskumov má až 43 percent Španielov zdržanlivejší vzťah k vakcinácii. "Budeme postupovať veľmi jasne proti ľuďom, ktorí klamú a hrajú sa na vedcov," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

Talianska vláda oznámila v utorok sprísnenie opatrení v ďalších piatich regiónoch v snahe bojovať proti prudkému nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom, informovala agentúra AFP.

Do tzv. oranžovej (menej rizikovej) zóny bolo zaradených sedem z 20 talianskych regiónov. Nový dekrét podpísal v noci na utorok minister zdravotníctva Roberto Speranza.

V regiónoch Abruzzo, Basilicata, Ligúria, Toskánsko a Umbria sa zatvoria bary a reštaurácie, pritom tamojší obyvatelia majú odteraz zakázané cestovať do iných regiónov. Tieto opatrenia už platia na Sicílii a v regióne Apúlia.

Prísnejšie epidemiologické opatrenia vrátane obmedzenia pohybu osôb platia v tzv. červenej (rizikovej) zóne. Patria do nej štyri regióny - Lombardsko, Piemont a Valle d'Aosta na severe Talianska a Kalábria na juhu krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci talianska vláda vylúčila nariadenie celoštátnej karantény (lockdown), od minulého piatka boli jednotlivé regióny zaradené do troch rôznych úrovní rizika nákazy. V krajine takisto odvtedy platí zákaz vychádzania medzi 22.00 a 05.00 h.

Miestne médiá informovali, že ministerstvo by mohlo za oranžovú zónu označiť aj juhotaliansky región Kampánia, a to v dôsledku nárastu počtu pacientov v preplnených nemocniciach v Neapole.

Moskovské úrady oznámili v utorok dvojmesačné obmedzenia v ruskom hlavnom meste, v období, keď prípady nákazy koronavírusom prudko pribúdajú v celej krajine. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Starosta Moskvy Sergej Sobianin nariadil, aby boli kaviarne, reštaurácie, bary a nočné kluby od piatka zatvorené od 23.00 h do 06.00 h nasledujúceho dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa majú študenti vysokých škôl presunúť na online vyučovanie.

Divadlá a kiná môžu byť zaplnené len na 25 percent svojej kapacity a všetky hromadné kultúrne a zábavné podujatia sú pozastavené.

Obmedzenia začnú platiť v piatok 13. novembra a budú trvať do 15. januára.

Rusko od septembra znovu zaznamenáva prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom, pričom počet nových denných infekcií dosahuje tento týždeň až vyše 20-tisíc.

Ruské úrady hlásili v utorok 20 977 nových prípadov nákazy, z nich 5902 v Moskve, a celkovo zaznamenali v krajine vyše 1,8 milióna infikovaných. Vládny tím poverený riešením koronavírusovej nákazy hlásil od začiatku pandémie vyše 31-tisíc úmrtí.

Priemerný počet ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu v Belgicku opäť klesol na menej ako 9000 prípadov za deň. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Belga.

SkryťVypnúť reklamu

Z údajov Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano vyplýva, že za sedem dní od 31. októbra do 6. novembra bolo zistených v priemere 8260 prípadov nákazy koronavírusom za deň, čo predstavuje 46-percentný pokles oproti týždňu predtým.

Od vypuknutia epidémie v Belgicku potvrdili nákazu 503 182 osobám. V priebehu pondelka hlásili v krajine "len" 2393 prípadov.

Za posledných 24 hodín prijali do nemocníc v Belgicku 437 pacientov s ochorením COVID-19. Priemerný počet denných hospitalizácií však aj naďalej klesá - od 31. októbra do 6. novembra to bolo v priemere 574 nových pacientov za deň, čo je pokles o 14 percent v porovnaní s predošlým sedemdňovým obdobím.

V súčasnosti je v krajine hospitalizovaných 7217 pacientov, z nich sa v utorok 1474 nachádzalo na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Epidémia ochorenia COVID-19 si doteraz v Belgicku vyžiadala smrť 13 216 ľudí. V posledných dňoch krajina eviduje denne okolo 179 úmrtí, čo je 39-percentný nárast oproti stavu z predchádzajúceho týždňa.

Koronavírus v Ázii

Viac ako 8000 ľudí otestovali a 186 ľudí umiestnili do karantény v čínskom Šanghaji po tom, ako sa nákaza novým koronavírusom potvrdila u pracovníka tamojšieho hlavného medzinárodného letiska. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu vládu.

Všetci otestovaní mali negatívny výsledok testu. Nateraz nie je známe, kde sa 51-ročný pracovník letiska koronavírusom nakazil. Napriek tomu, že Šanghaj je najľudnatejším mestom Číny, počet tamojších infikovaných je doteraz pomerne nízky, približuje AP.

V severočínskom meste Tchien-ťin pretestovali viac ako 77-tisíc obyvateľov po tom, čo tam v pondelok potvrdili lokálny prípad nákazy koronavírusom. Podľa tamojších úradov tento prípad pravdepodobne súvisí s miestnou chladiarňou, čím sa zvyšuje podozrenie, že vírus môže prežiť na obaloch mrazených produktov, dopĺňa AP.

Čínsky Národný zdravotnícky výbor v utorok potvrdil 21 nových prípadov nákazy koronavírusom. Všetci pacienti sa podľa čínskych úradov vírusom nakazili v zahraničí. V súčasnosti sa na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, podľa tamojších úradov lieči 426 ľudí, píše AP.

Čína od začiatku vypuknutia pandémie zaznamenala 91 693 prípadov nákazy a 4741 úmrtí, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

V karanténe sa podľa AP momentálne nachádza 788 ľudí, ktorí mali pozitívny výsledok testu, no neprejavujú príznaky ochorenia, alebo je u nich podozrenie na nákazu koronavírusom.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 174
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 469
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 247
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 149
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 800
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 760
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 068
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Polícia zatkla osem ľudí.


TASR
Zhromaždenie zorganizovali opozičné strany.

Zámerom prezidenta je uchádzať sa o tretie funkčné obdobie.


TASR
Ronen Bar.

Prokurátorka označila rozhodnutie za chybné.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR

Sportnet

Hlavný tréner slovenskej hokejovej reprezentácie 18 Martin Dendis a hráči.

Rovnaký počet hráčov skončil pôsobenie v tíme.


TASR
Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


SkryťZatvoriť reklamu