Praha/Bratislava 9. júna (TASR) Podľa predsedu opozičného Smeru Roberta Fica je Česko po rokoch vlády ČSSD úspešnou krajinou, ktorá je na tom lepšie než kvôli reformám vychvaľované Slovensko. Ako zaznamenal český denník Lidové noviny (LN), Ficove výroky, ktoré zazneli po stretnutí s českým premiérom Jiřím Paroubkom, rozhnevali premiéra Mikuláša Dzurindu. Podľa predsedu slovenskej vlády sa Fico pokúsil zneužiť návštevu premiéra iného štátu na dehonestáciu vlastnej krajiny.
Podľa LN z reakcie Dzurindu vyplýva, že tou najhoršou urážkou Slovenska, ktorej sa niekto môže dopustiť, je dávanie Česka za príklad. Pretože Robert Fico nič iného nespravil.
Český denník na margo stretnutia Paroubka s Ficom poznamenal, že stranu Smer považuje česká ČSSD za svoju partnerskú stranu a že Paroubek strávil s Ficom dvakrát viac času než so slovenským premiérom, prezidentom a predsedom parlamentu dokopy.
Na tlačovej konferencii Fica s Paroubkom, kde predseda Smeru tvrdil, že ČR je zásluhou vlády ČSSD vo všetkých ekonomických ukazovateľoch na tom lepšie než SR, mal slovenský premiér svojich ľudí. Vďaka tomu poznal celý obsah tlačovej konferencie s Ficom už po pol hodine od jej skončenia.
Český liberálny denník na margo sporu o hľadanie pravdy konštatuje, že Slovensko je aj naďalej vo všetkých ohľadoch menej vyspelou krajinou než ČR, ale v modernej histórii to nikdy ani nebolo inak. Slovensko však má priaznivejšie ekonomické trendy.
Na tom, že SR má horšiu výkonnosť hospodárstva, infláciu, platy, nezamestnanosť, úroveň infraštruktúry, školstvo aj zdravotníctvo nezmenilo nič ani viac ako šesť rokov vlády premiéra Dzurindu, ani reformy posledného obdobia. Dokonca sa dá povedať, že po období vlád Vladimíra Mečiara prišlo niekoľko tvrdých rokov, kedy sa znížila životná úroveň, výrazne spomalila ekonomika a zvýšila inflácia.
Český premiér Paroubek a jeho ČSSD by mohli byť Dzurindovi a jeho SDKÚ dávaní za príklad v inom smere. ČSSD chce podľa posledného prieskumu voliť 16 percent Čechov, kým SDKÚ iba 6,5 percenta Slovákov, uzatvárajú české LN.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab