Londýn 9. júna (TASR) - Britský denník Independent v dnešnom vydaní navrhuje, že Británia by mohla obetovať rozpočtovú úľavu za reformu Spoločnej hospodárskej politiky.
Rozpočtová úľava vo výške troch miliárd libier, ktorú dostáva Británia z bruselskej pokladnice každoročne späť, by mohla byť podľa denníka na blížiacom sa summite EÚ zmrazená - výmenou za reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Naznačil to premiér Tony Blair pri stredajšej obhajobe rozpočtovej úľavy v britskom parlamente.
Tony Blair si uvedomuje, že bude na budúci týždeň v Bruseli čeliť tvrdému útoku zo strany EÚ, a mohol by rovnako tvrdo brániť britské stanovisko. No reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorú tvrdošijne odmietajú Francúzi, by bola pre Blaira cennou trofejou. Hodila by sa mu aj do jeho súčasnej agendy za odstránenie obchodných bariér pre africké krajiny, vzhľadom na blížiacu sa schôdzku krajín G8, dodáva Independent.
Ako píše vo svojom redakčnom komentári Daily Telegraph, dva týždne po komplexnom zamietnutí projektu európskej integrácie sa francúzsky prezident Jacques Chirac postavil na čelo paneurópskej kampane za zrušenie britskej rozpočtovej úľavy. Ich argument je starý - prečo by si mala Británia nechávať časť svojho rozpočtového príspevku, keď to nemôže robiť nikto iný? Teraz však majú nový dôvod - odviesť pozornosť od kriesenia európskej ústavy, dodáva denník.
Chirac tvrdí, že v EÚ sú aj chudobnejšie krajiny ako Veľká Británia, a žiadna z nich nemá pri platení do spoločného rozpočtu takéto privilégium. No tieto krajiny predsa dostávajú kompenzácie vo forme rôznych fondov, pripomína Daily Telegraph.
Britský príspevok do spoločnej pokladne EÚ je asi 12 miliárd libier. Aj po odpočítaní úľav a rôznych grantov z EÚ ostáva Británia čistým prispievateľom, zatiaľ čo iné krajiny, dokonca aj s vyšším HDP na hlavu, ako napríklad Dánsko, Luxembursko či samotné Francúzsko, ostávajú čistými príjemcami, dodáva denník.
A pokiaľ ide o dôvody obnoveného záujmu o britskú rozpočtovú úľavu, súvisí to s celkovou tendenciou na európskom kontinente hádzať vinu za zlyhanie ústavy na Britániu. Veď keby sme tak tvrdošijne netrvali na "anglosaských trhových reformách", ústava by určite hladko prešla aj vo Francúzsku, aj v Holandsku, píše Daily Telegraph.
Spor o britské rozpočtové úľavy je súčasťou úsilia o oslabenie Británie pred jej prevzatím predsedníctva nad Európskou úniou v júli tohto roku. Ak budú Tony Blair a Gordon Brown donútení minúť svoj politický kapitál v tomto spore, už zrejme nebudú môcť natoľko brániť britské záujmy pri ďalšom kole rokovaní o európskej ústave, uzatvára Daily Telegraph.