VIEDEŇ. Rakúski lídri plánujú po pondelkovom teroristickom útoku vo Viedni ďalšie právne možnosti boja proti extrémizmu a zmeny v domácej spravodajskej službe.
Kancelár Sebastian Kurz vo štvrtok počas mimoriadneho zasadnutia parlamentu povedal, že Rakúsko v súčasnosti nemá všetky právne prostriedky potrebné na monitorovanie a trestanie extrémistov.
Vláda však už podľa jeho slov nemôže dovoliť, aby sa opakovala situácia, ktorá viedla k pondelkovému útoku, keď strelec zabil štyroch ľudí a 20 zranil. Plány o zmenách Kurz nešpecifikoval, uvádza tlačová agentúra APA.
Chyby by mala určiť nezávislá komisia

Kurz poslancom tiež povedal, že spravodajská služba BVT pre útok a ďalšie nedávne škandály utrpela stratu dôvery a to je potrebné teraz napraviť.
Vicekancelár Werner Kogler dodal, že je čas na "nový začiatok" a "reorganizáciu" agentúry. Zároveň v súvislosti s útokom varoval pred "predčasnými obvineniami" a poznamenal, že by nezávislá komisia mala určiť, kde sa stali chyby.
V centre Viedne útočil 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal pri sebe pušku, atrapu výbušného opasku, pištoľ a mačetu a krátko po útoku ho zastrelila polícia.
Mladíka, ktorý mal občianstvo Rakúska a Severného Macedónska, už skôr odsúdili pre snahy o pripojenie sa k skupine Islamského štátu v Sýrii, no vlani ho predčasne prepustili.
Rakúski predstavitelia tvrdia, že po prepustení Fejzulaiovi nemohli odobrať rakúske občianstvo a on oklamal vládny program deradikalizácie.
Úrady vypočúvajú 14 ľudí

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v stredu pripustil, že Rakúšania v júli dostali od slovenských orgánov informácie o tom, že sa Fejzulai pokúšal kúpiť muníciu na Slovensku, no v "komunikácii a ďalších krokoch sa zjavne niečo pokazilo".
Dodal, že navrhne, aby bola zriadená nezávislá skupina, ktorá preskúma, "kde nastali veci, ktoré sa nemali stať".
Po útoku rakúske úrady zadržali na vypočúvanie 14 ľudí, ktorí mali údajne väzby na páchateľa. Podľa Nehammera boli všetci vo veku 18 - 28 rokov a všetci mali imigrantské korene, pričom niektorí nemali rakúske občianstvo.
Hovorkyňa viedenskej prokuratúry Nina Bussek uviedla, že každý prípad posudzujú individuálne, aby vo štvrtok určili, či požiadajú súd o predĺženie ich zadržiavania alebo nie.