SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Pokračuje napínavé rátanie hlasov, víťaz môže byť známy už ráno (minúta po minúte)

Ako prebiehajú prezidentské voľby v USA? Bude novým prezidentom Donald Trump alebo Joe Biden? Sledujte priebeh a výsledky volieb minútu po minúte.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Ak sa vám mapa nezobrazuje správne, kliknite sem

Minúta po minúte: Priebeh a výsledky prezidentských volieb v USA 2020

Minútu po minúte sme ukončili, o ďalšom dianí vás budeme informovať aj zajtra. Ďakujeme za pozornosť.

22:32 Biden v krátkom posolstve znovu vyzval na trpezlivosť a pokoj. O svojom víťazstve vraj stále nepochybuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že v krajine je už takmer 240-tisíc obetí pandémie Covid-19 a pozostalým po nich vyslovil sústrasť.

22:23 Už o niekoľko minút by mal s krátkym vyhlásením z domovského Wilmingtonu v štáte Delaware vystúpiť Joe Biden. Ten ešte v stredu osobne vyzval voličov na trpezlivosť a hovoril, že verí vo svojej víťazstvo.

Donald Trump sa pred kamery nepostavil od stredajších skorých ranných hodín, keď sa bez výsledkov označil za víťaza a voľby za podvod.

22:15 V Pensylvánii spočítali ďalšie hlasy poštou a náskok Donalda Trump je už nižší ako stotisíc hlasov. Výsledky by mohli byť známe skoro ráno stredoeurópskeho času.

20:25 Aj keby Donald Trump tieto voľby prehral, nedá sa očakávať, že by sa stiahol z politiky , povedal na webinári s novinármi Mick Mulvaney, ktorý pracoval ako šéf Trumpovej kancelárie v Bielome dome a teraz je americkým osobitným vyslancom pre Severné Írsko.

Skryť Vypnúť reklamu

„Očakávam, že by bol naďalej zapojený a dal by som ho aj na užší zoznam kandidátov pre prezidentské voľby v roku 2024,“ povedal podľa CNN.

Viaceré médiá už písali, že zdroje z najbližšieho Trumpovho okolia potvrdzujú, že v súkromných rozhovoroch sa hovorí aj o tejto téme. Donald Trump bude mať o štyri roky 77 rokov.

20:15 Poštová služba Spojených štátov spracovala v stredu - deň po prezidentských voľbách - v kľúčových amerických štátoch státisíce hlasovacích lístkov.

Informovala o tom vo štvrtok stanica CNN s odvolaním sa na údaje, ktoré boli v tomto zmysle predložené federálnemu súdu.

USPS spracovala v stredu až 305.184 volebných lístkov. Ak sú tieto hlasovacie lístky správne opečiatkované, mohli by byť zarátané v súlade s pravidlami v jednotlivých štátoch, poznamenala CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

20:13 Aj sudkyňa v Michigane Cyntia Stephensová zamietla žiadosť kampane Donalda Trumpa o zastavenie rátania hlasov poštou v štáte.

Žiadosť podľa nej prišla príliš neskoro, len pár hodín pred ukončením sčítania, a bola namierená na nesprávnu osobu – na štátneho sekretára, ktorý je hlavou miestnej administratívy. Ten totiž podľa sudkyne nemá vplyv na to, ako prebieha volebný proces v štáte.

Prezidentov tím žiadal, aby sa s rátaním hlasov prestalo dovtedy, kým sa na procese nebudú môcť zúčastniť aj republikánski pozorovatelia. Počítanie v štáte, ktorý už médiá prisúdili Bidenovi, tak pokračuje, píše BBC.

19:37 S americkým politológom Alanom Levinom sa vo štvrtok rozprával Lukáš Onderčanin. Pôvodne mal analyzovať konečné výsledky, ale tie doteraz nepoznáme.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Politológ: Mnohí voliči nechceli prezradiť, že volia Trumpa. Za hádky im to nestojí Čítajte 

Kedy očakáva výsledky volieb? „Ak Biden získa Nevadu a Arizonu, zvíťazil. Lenže v Nevade majú desať dní na to, aby prijali obálky s hlasmi odovzdanými pred voľbami. Takže je možné, že do konca budúceho týždňa to nebude. So sčítaním zase môžu skončiť Georgia alebo Pensylvánia a tiež môžu prisúdiť Bidenovi víťazstvo,“ odpovedal.

Trump aktuálne vedie v Pensylvánii o 114-tisíc hlasov, zrátať ich majú ešte 550-tisíc. Zatiaľ je zrátaných 92 percent hlasov, tvrdí CNN.

19:30 Najviac pozornosti púta v týchto hodinách Philadelphia, najväčšie mesto štátu Pensylvánia, kde sa Biden doťahuje na Trumpa. Pred miestnu halu, kde sa počítajú hlasy doručené poštou, prichádzajú skupiny priaznivcov oboch kandidátov.

Z New Yorku prišiel Fortina, s ktorým sa rozprával reportér Guardianu Sam Levin. Prišiel vraj preto, lebo má obavy, že Bidenovi zarátajú aj nelegálne hlasy. Tieto obavy nie sú podložené žiadnymi dôkazmi a volebný podvod je v skutočnosti veľmi zriedkavý, píše Levin.

Skryť Vypnúť reklamu

„V skutočnosti neviem spočítať, či boli hlasy poštou správne alebo nie,“ zamyslel sa Fortina. „Ak nemajú spôsob ako to overiť, neverím, že by to volebné komisie zvládali.“

Miestni volební funkcionári overujú napríklad pravosť podpisov, aby bolo jasné, či hlasoval konkrétny občan. Takisto vie volič sledovať, či jeho hlas zapísali.

19:19 Aj dnes sme pripravili otázky a odpovede o aktuálnom dianí.

Súvisiaci článok Kedy budú výsledky volieb a čakajú USA nepokoje? Odpovede na vaše otázky Čítajte 

19:05 Vo Philadelphii sa už znovu počíta. Trumpovi ľudia musia byť podľa súdneho rozhodnutia aspoň dva metre od ľudí, ktorí rátajú hlasy.

18:55 Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho tím z dôvodu páchania volebných podvodov podnikne právne kroky vo všetkých štátoch, ktoré najnovšie, v poslednom vývoji sčítavania hlasov, získal jeho súper Joe Biden, píše agentúra TASR.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump o tom informoval vo štvrtok na Twitteri v príspevku, ktorý následne táto sociálna sieť skryla tak, že jeho obsah označila za zavádzajúci.

Trump v predmetnom príspevku na Twitteri tiež napísal, že na preukázanie podvodov páchanými voličmi, ako aj ovplyvňovania priebehu volieb, má jeho kampaň dostatok dôkazov a ľudí odkázal, na to aby sledovali médiá. Status doplnil vetou "Vyhráme!" a svojim známym heslom "Amerika na prvom mieste!".

18:34 Sčítavanie hlasov bolo dočasne zastavené v meste Philadelphia v Pensylvánii. Informovala o tom televízia NBC News.

Demokrati sa totiž obrátili na Najvyšší súd v snahe zvrátiť rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý republikánskym "pozorovateľom" umožnilo vstup do budovy, kde sa sčítavajú hlasy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrátavanie hlasov je streamované naživo a demokrati žiadajú, aby osoby dohliadajúce na tento proces boli vonku, nie priamo v budove.

18:18 Sudca v Georgii odmietol sťažnosť Trumpovej kampane, podľa ktorej sa volebné komisie snažili zarátať aj neplatné hlasy ľudí, ktorí nemohli prísť do volebnej miestnosti osobne. Nemali totiž žiadne konkrétne dôkazy.

18:14 Biden zvyšuje svoj náskok v Nevade. Z 49,3 percenta stúpol na 49,5. Donald Trump sa prepadol zo 48,7 percenta na 48,5.

18:02 V Georgii rátajú posledné hlasy poštou, medzi ktorými je vo všeobecnosti viac hlasov pre Joea Bidena. Vidno to aj na priebežných výsledkov, v ktorých demokratický kandát zmenšuje rozdiel oproti Trumpovi. Nespočítaných je ešte asi 60-tisíc hlasov poštou, rozdiel je asi 15-tisíc, píše CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

17:52 S novinármi nakoniec hovorila Bidenova hovorkyňa Jen O’Malleyová Dillonová, v ktorom Trumpove žaloby na priebeh volieb označila za „nič viac než pokus o odvedenie pozornosť a posunúť niečo, čo je už nevyhnutné. Joseph Biden sa stane ďalším prezidentom Spojených štátov“.

Podľa jej slov má Biden veľké šance aj v Pensylvánii. Ak by to tak bolo na celkové víťazstvo by demokratický kandidát nepotreboval získať žiaden ďalší štát.

17:45 Výsledky ešte známe nie sú, ale od stredy sa konajú protesty po celej krajine. Prinášame z nich fotogalériu.

17:26 Manažér Trumpovej kampane Bill Stepien stále verí, že prezident svoj post obháji.

Cestou k 270 voliteľom má byť víťazstvo v Pensylvánii a v Georgii, v oboch štátoch má síce Trump o niečo navrch, ale jeho náskok sa neustále zmenšuje. „Pensylvánii vedieme o 200-tisíc hlasov,“ povedal. Predbežné čísla pritom hovoria o náskoku asi 130-tisíc hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:19 BBC sa rozprávala s Davidom McAllisterom, nemeckým europoslancom a šéfom pre zahraničné vzťahy. Ten jasne odmietol výzvy na prerušenie spočítavania hlasov a vyzval obe strany, aby výsledky prijali.

„Nemôžete obrať amerických občanov o ich možnosť voliť,“ povedal. „Nemôžeme sa vyhlásiť za víťaza volieb, ak sa ešte počítajú hlasy. Toto je nebývalé.“

Poznamenal, že ak by sa stal prezidentom Biden, videl by „nový impulz v medzinárodných vzťahoch“, ale zároveň by ostávali sporné témy ako obchod, bezpečnosť či obrana.

„Pri Trumpovi vieme, čo môžeme očakávať, rovnako aj vieme, čo očakávať nemôžeme. Transatlantické vzťahy boli v posledných rokoch testované tak, ako posledných sedemdesiat rokov nie,“ dodal.

17:08 Dvaja zástupcovia Trupovej kampane Corey Lewandowski a Pam Bondiová prišli do haly vo Philadephii, kde sa práve spočítavajú hlasy doručené poštou. Tvrdia, že majú súdne rozhodnutie, podľa ktorého ich musia pustiť dnu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Plánujeme hneď vstúpiť do budovy a legálne dozerať na hlasovací proces,“ povedala novinárom Bondiová.

„Ak je tam čo i len jeden nelegálny hlas, oberá to hlas skvelých mužov a ženy Pensylvánie, ktorí prišli hlasovať legálne,“ cituje ju BBC.

Tvrdí, že im už muž s pištoľou a odznakov, ktorý nebol policajtom, bránil vo vstupe do budovy.

O tom, že Pensylvániu čaká dlhé rátanie hlasov, sa vedelo už dopredu, keďže legislatívny zbor vedený republikánmi odmietol možnosť, aby sa hlasy doručené poštou začali rátať ešte pred volebným dňom.

17:00 Biden by mal cez video v najbližších minútach urobiť tlačovú konferenciu.

16:44 Kým sa približujú ďalšie výsledky z nerozhodných štátoch, prezident Trump sa vrátil na twitter. „ŽIADNY HLAS, KTORÝ DORAZIL PO VOLEBNOM DNI, NEBUDE SPOČÍTANÝ!“ napísal kapitálkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to však pravda. V skutočnosti viaceré štáty vrátane Pensylvánie počítajú aj s hlasmi, ktoré dorazia niekoľko dní po volebnom dni, ak je na nich pečiatka so starším dátumom.

Ohradil sa voči tomu aj generálny prokurátorov štátu Josh Shapiro. „Nedovolím nikomu, aby zastavil proces zratávania. Toto sú zákonné hlasy a zarátame ich,“ povedal o prezidentovi.

„Takáto rétorika sa musí skončiť, je po kampani,“ vyhlásil v MSNBC Shapiro, podľa ktorého prezident pokračuje v kampaňovej rétorike namiesto toho, aby dával dôraz na proces spočítavania hlasov.

16:06 Kým Donald Trump sa zobudil tweetom, v ktorom žiadal koniec rátania hlasov, jeho niekdajšia blízka kolegyňa Kelyanne Conwayová ráno na obrazovke Fox News vyzývala na trpezlivosť.

Vo svojom online prenose ju cituje konkurenčná CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

„Prečo sa tak ponáhľame s tým, aby sme predčasne ukončili voľby? Buďme trpezliví, zhlboka sa nadýchnime. Spočítajme každý legitímny hlas. Myslím si, že teraz by sme mali byť dôslední a nie emocionálni,“ povedala Conwayová.

15:36 Donald Trump sa znovu vyjadril na twitteri s požiadavkou, aby sa ukončilo rátanie hlasov. Paradoxne, ak by sa tak naozaj stalo, prezidentom by sa stal Joe Biden, lebo ten tesne vedie v Arizone a v Nevade.

15:20 O volebnom podvode hovorí aj vedenie Republikánskej strany v Nevade, kde podľa nich prišlo asi desať tisíc hlasov od ľudí, ktorí už nežijú v štáte. Obrátia sa preto na súd, čo je štvrtý takýto štát. Vo Wisconsine žiadajú prepočítanie hlasov.

Nevada bola jedným zo štátov, kde hlasovacie lístky poslali poštou každému občanovi. Práve tento postup označoval Trump za najväčšie riziko podvodu, aj keď sa to väčších rozmeroch nikde nepotvrdilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevada patrí k najtesnejším štátom, Biden vedie len o asi osem tisíc hlasov.

15:02 Štátny tajomník Georgie (šéf miestnej byrokracie) Brad Raffensperger pre New York Times povedal, že už ostáva spočítať len menej ako 25-tisíc hlasov a malo by sa to stihnúť ešte doobeda miestneho času.

Víťaza jedného z nerozhodných štátov by sme tak mohli spoznať už o niekoľko hodín (a nie predtým avizovaných šestnásť). Donald Trump v štáte vedie o 18 540 hlasov, ale jeho náskok sa rýchlo zmenšuje.

Načítavam video...

14:50 BBC cituje ľudí z volebnej komisie v štáte Georgia, podľa ktorých ostáva ešte asi 50-tisíc hlasovacích lístkov, ktoré treba zrátať.

Podľa amerických médií sa to deje rýchlosťou asi tri tisíc hlasov za hodinu, takže počítanie by mohlo trvať aj šestnásť hodín. Ak však jeden z kandidátov bude mať neprekonateľný náskok, za víťaza ho označia aj skôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Donald Trump podľa posledných údajov v štáte vedie asi 20-tisíc hlasov.

14:44 Spojené štáty a Európska únia by si mali po prezidentských voľbách v USA vybudovať "nové transatlantické vzťahy" nezávisle od víťaza volieb, vyhlásil vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, píše agentúra AFP, z ktorej cituje TASR.

"Budeme si musieť vybudovať nové transatlantické vzťahy, ktoré povedú k vybudovaniu nového partnerstva," uviedol minister a dodal, že Francúzsko je pripravené spolupracovať s "novozvoleným prezidentom Spojených štátov za každých okolností".

V podobnom duchu sa v utorok vyjadril aj predseda Euroskupiny Paschal Donohoe, keď na tlačovej konferencii ubezpečil, že EÚ je pripravená spolupracovať s budúcim prezidentom USA bez ohľadu na to, kto bude budúcim obyvateľom Bieleho domu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell rovnako v stredu povedal, že Európska únia je pripravená pokračovať v budovaní silného transatlantického partnerstva bez ohľadu na to, kto zvíťazí v prezidentských voľbách v USA.

14:30 V jednej volebnej miestnosti v New Yorku bolo najmenej desať ľudí s koronavírusom, píše BBC. Išlo o univerzitný areál v časti Long Island, kde sa odohrávalo predčasné hlasovanie a desiatky ľudí tak museli ísť do domácej karantény.

V stredu až osemnásť štátov hlásilo rekordný počet nových prípadov nákazy Covidom-19, píše CBS a počet nových nakazených prvýkrát prekročil hranicu sto tisíc.

Pandémia zabila v krajine už takmer 240-tisíc ľudí, Spojené štáty sú najviac postihnuté na svete.

14:00 Joe Biden stále podľa čiastkových výsledkov vedie v kľúčových štátoch Nevada a Arizona. Úradujúci republikánsky prezident Donald Trump si drží náskok vo zvyšných troch - Georgii, Severnej Karolíne a Pensylvánii, informuje CNN. V Nevade vedie Biden o jeden percentuálny bod, v Arizone o dve percentá. V oboch štátoch je spočítaných 86 percent hlasov.

Trump naopak vedie v Pensylvánii o 2,6 percentuálneho bodu, v Severnej Karolíne o 1,4 percentuálneho bodu. V Georgii je rozdiel veľmi tesný, Biden zaostáva len o 0,4 percentuálneho bodu.

13:13 Americký raper Kanye West zrejme nekandiduje posledný krát. V dvanástich štátoch, kde mohol kandidovať, získal 60-tisíc hlasov. Po voľbách na Twitter zavesil príspevok s textom KANYE 2024.

12:37 Väčšina svetových lídrov sa zatiaľ k americkým voľbám nevyjadrila. "Nemôžeme komentovať situáciu, ktorá sa stále vyvíja," odkázal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Opatrná je aj nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová: "Táto situácia môže viesť k ústavnej kríze v USA, ako experti správne tvrdili. A toho by sme sa mali obávať," vraví.

Trumpovi ako jeden z mála lídrov zablahoželal k víťazstvu slovinský premiér Janez Janša. "Je jasné, že Američania si vybrali Trumpa a Mika Pencea na ďalšie štyri roky. Čím väčšie bude zdržiavanie a popieranie faktov mainstreamovými médiami, tým väčšie víťazstvo pre prezidenta,“ napísal na Twitteri v čase, keď ešte neboli sčítané milióny hlasov.

11:25 Naďalej vyrovnaný je aj súboj o Senát a Snemovňu reprezentantov.

V Snemovni by si mali demokrati udržať väčšinu, aj keď menšiu ako posledné dva roky. Naopak sklamaním pre demokratov je, že zrejme nedokážu získať väčšinu v Senáte.

11:13 Od roku 1888 sa kandidát, ktorý získal v okrese Vigo v západnej časti štátu Indiana najviac hlasov, stal prezidentom USA. Výnimkou boli akurát dve hlasovania - v roku 1908, keď vyhral Theodore Roosevelt, a roku 1952 - vtedy triumfoval Dwight D. Eisenhower. Tento rok si podľa denníku The Guardian vybrali republikána Donalda Trumpa.

10:45 Aj keď víťaz môže byť jasný už skôr, na finálne výsledky sa môže čakať aj týždeň. V Severnej Karolíne prijímajú volebné lístky, ktoré voliči odoslali najneskôr v deň volieb, až do 12. novembra. Trump tu vedie len o 1,4 percentuálneho bodu. Aj v

Pensylvánii prijímajú hlasovacie lístky z volebného dňa až do troch dní po voľbách. V štáte stále majú sčítať viac ako 700-tisíc hlasovacích lístkov.

10:22 Žiaden kandidát v histórii nedostal viac hlasov ako Joe Biden. Ten má aktuálne 72 miliónov hlasov, predbehol tým aj výsledok Baracka Obamu v roku 2008, ktorý dostal 69,5 milióna hlasov.

Donald Trump pred štyrmi rokmi získal 62 miliónov hlasov, aktuálne má o šesť miliónov hlasov viac. V amerických voľbách však rozhoduje systém voliteľov v jednotlivých štátoch a nie to, ktorý kandidát dostáva viac hlasov.

9:17 Napriek tomu, že televízia Fox a agentúra AP už pripísali víťazstvo v Arizone Joeovi Bidenovi, jeho náskok pred Donaldom Trumpom sa znižuje. Naopak, Trumpov výrazný náskok v Pensylvánii sa znižuje so sčítaním hlasov v mestách ako Philadelphia či Pittsburgh.

8:12 Joe Biden má stále šancu získať aj štát Georgia, na Trumpa mu chýba 22-tisíc hlasov. O osemtisíc hlasov vedie Biden v Nevade, ich počet však môže rásť, keďže sa sčítavajú volebné lístky z veľkých miest ako Las Vegas a Reno, kde majú demokrati väčšiu podporu.

8:05 Donald Trump tvrdí, že vyhral v Michigane napriek tomu, že Joe Biden tam vedie už o viac ako 135-tisíc hlasov. Trump pritom v roku 2016 viedol nad Clintonovou v Michigane len o 10-tisíc hlasov.

7:41 V čase, keď pokračuje sčítavanie hlasov, pochodovali vo viacerých mestách Spojených štátov protrumpovskí demonštranti. Niektorí boli ozbrojení, píše denník The New York Times.

Kým v niektorých mestách žiadali zastavenie sčítavania hlasov, vo Phoenixe, kde Trump rozdiel znižuje, zase žiadali, aby sa hlasy ďalej sčítavali. Trump spochybňuje sčítavanie hlasov vo viacerých štátoch.

7:33 Joe Biden verí, že bude víťazom a stane sa americkým prezidentom. Povedal to vo svojom prejave, ktorý predniesol v stredu večer nášho času.

„Nestojím tu preto aby som sa vyhlásil za víťaza,“ začal svoj prejav. „Stojím tu preto, aby som vám povedal, že keď sa sčítavanie hlasov skončí, my budeme víťazi.“

Nestojím tu preto aby som sa vyhlásil za víťaza. Stojím tu preto, aby som vám povedal, že keď sa sčítavanie hlasov skončí, my budeme víťazi.

Joe Biden

Jeho vyjadrenie je presným opakom vyhlásenia úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa za víťaza vyhlásil už v stredu ráno, hoci hlasy v kľúčových štátoch zďaleka neboli spočítané. Biden opakovane zdôrazňuje, že je dôležité počkať, kým budú spočítané všetky hlasy.

Demokratický kandidát zároveň vyzval na upokojeniu situácie. Povedal, že politický súper nie je nepriateľ. „Budem pracovať tvrdo pre tých, ktorí ma nevolili, rovnako ako pre tých, ktorí mi dali svoj hlas,“ vyhlásil.

Zdôraznil tak sľub, ktorý často opakoval v kampani. Chce byť prezidentom pre všetkých Američanov, bez ohľadu na červené alebo modré zafarbenie mapy v jednotlivých štátoch.

Načítavam video...

7:13 "Trumpova kampaň podáva množstvo bezvýznamných žalôb po celej krajine. Nenechajte sa oklamať. Vedia, že prehrali, a toto je všetko, čo im zostalo," napísal na twitter právnik Demokratickej strany Marc Elias.

Súvisiaci článok Prečo ešte nevieme, kto v Amerike vyhral a čo bude ďalej? Čítajte 

7:00 Kým v minulosti sme vedeli meno víťaza už nadránom stredoeurópskeho času po skončení volieb, tento rok to je inak. Americké médiá píšu, že čakanie na konečný výsledok môže trvať niekoľko hodín alebo aj niekoľko dní. Dôvodom je najmä to, že počas pandémie hlasovalo poštou oveľa viac ľudí, ako bolo bežné.

Kedy sa teda dozvieme konečné výsledky a čo bude nasledovať potom? Odpovedať na kľúčové otázky po amerických voľbách sa pokúsil Matúš Krčmárik.

6:40 V žalobe na proces sčítania v štáte Georgia Trumpov tím tvrdí, že pracovník volebného okrsku v Georgii pridal k celkovému objemu hlasov korešpondenčné hlasovacie lístky, ktoré neboli "náležite spracované". To u republikánov vyvolalo obavy, že medzi riadne odovzdané hlasy sa môžu zamiešať korešpondenčné hlasy, ktoré prišli po zmienenom termíne.

V štáte Georgia musia poštou odoslané volebné lístky doraziť v deň volieb do 19:00, inak sa nezapočítajú, vysvetľuje agentúra DPA.

Trump hlasovanie poštou dlhodobo kritizuje. Už pred voľbami sa vyhrážal, že zratúvanie hlasov napadne na Najvyššom súde a bude namietať, že sa nemajú rátať hlasy, ktoré sa nestihli spočítať vo volebný deň. Vo viacerých štátoch pritom môže spočítavanie korešpondenčných hlasov trvať aj niekoľko dní po voľbách.

6:15 Trump žiada prepočítanie hlasov aj vo Wisconsine, ktorý takisto podľa predbežných výsledkov ovládol Biden. Jeho náskok tam bol len niečo viac ako 20-tisíc hlasov.

Hlavný manažér republikánskej kampane Bill Stepien podľa tlačovej agentúry AP citoval "nezrovnalosti v niekoľkých okrskoch Wisconsinu", avšak bez uvedenia detailov.

6:00 Trumpov tím ešte v stredu podal viacero žalôb, pozastavenie sčítania žiada v Georgii, Michigane aj Pensylvánii. Hoci 16 voliteľov za Michigan už prisúdili Bidenovi, Trump tvrdí, že v skutočnosti tam zvíťazil on.

Za účelom voliteľského hlasovania sme sa vyhlásili za víťazov v štáte Pensylvánia, v štáte Georgia a v štáte Severná Karolína

Donald Trump

"Za účelom voliteľského hlasovania sme sa vyhlásili za víťazov v štáte Pensylvánia (ktorá nepovoľuje právnych pozorovateľov), v štáte Georgia a v štáte Severná Karolína, pričom vo všetkých má Trump veľký náskok," píše sa na Trumpovom účte na sociálnej sieti twitter. V ani jednom z troch uvedených štátov pritom ešte hlasy nie sú spočítané.

"Okrem toho týmto vyhlasujeme víťazstvo v štáte Michigan v prípade, že sa tu podľa široko dostupných informácií naozaj objavilo obrovské množstvo potajomky prihodených hlasovacích lístkov," uvádza ďalej Trumpov twitter.

Sociálna sieť tento príspevok označila za "sporný" s tým, že "môže obsahovať zavádzajúce informácie".

5:45 Pokračujeme v sledovaní výsledkov amerických volieb.

Hoci v hre je ešte stále 71 voliteľov a šance majú obaja, bližšie k víťazstvu je aktuálne Joe Biden. Podarilo sa mu totiž získať kľúčové štáty Michigan a Wisconsin. Na potrebných 270 voliteľov mu stačí vyhrať v Arizone a Nevade, kde priebežne vedie, a nemusí získať ani Pensylvániu.

Podrobný prehľad, ako to po prezidentských voľbch v USA vyzeralo v stredu, si môžete pozrieť v našej minúte po minúte >>>

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 714
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 918
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 976
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 187
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 740
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 651
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 510
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 415
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 407
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 268
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Donald Trump

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Joe Biden, Americké prezidentské voľby 2020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

9 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

6 h

Neprehliadnite tiež

Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kancelárka telefonovala s novým americkým prezidentom.

6 h
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

USA sa obávajú nových kmeňov koronavírusu.

6 h
Výtržnosti začali už v nedeľu.

Holanďaniea protestujú proti nočnému zákazu vychádzania.

7 h
Zrekonštruované múzeum otvorili pre verejnosť.

Pompeje sú jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Taliansku.

7 h