ADDIS ABEBA. Etiópsky premiér Abiy Ahmed, držiteľ Nobelovej ceny za mier, v stredu nariadil armáde, aby čelila vláde v regióne Tigray.
Tú obvinil zo smrteľného útoku na vojenskú základňu a vyhlásil, že došlo k prekročeniu "poslednej červenej čiary".
Vyhlásenie predsedu vlády a údajný útok dobre vyzbrojených zložiek Ľudového oslobodzovacieho frontu Tigray vyvolali obavy, že v jednej z najľudnatejších krajín Afriky opäť vypukne vojna.
Etiópia susedí so Somálskom či Sudánom, prípadný vojenský konflikt by ešte viac rozvrátil už beztak nestabilný región Afrického rohu.
V krajine vyhlásili výnimočný stav
Premiér smerom k regionálnym silám odkázal, že ich koniec sa blíži. Tie sídlia v susednom štáte Eritrea.
Tá bola v minulosti súčasťou Etiópie, no v roku 1993 sa osamostatnila. Neskôr viedla s Etiópiou dve desaťročia trvajúcu vojnu a mier definitívne uzavreli až v roku 2018.
Etiópia v stredu vyhlásila šesťmesačný výnimočný stav v regióne Tigray s tým, že "nezákonné a násilné akcie v rámci regiónu Tigray ohrozujú ústavu a ústavný poriadok, verejný mier a bezpečnosť, a zvlášť ohrozujú zvrchovanosť krajiny".
Konflikt môže trvať dlho
Ešte v septembri sa v Tigray uskutočnili miestne voľby. Konali sa proti vôli federálnej vlády, čo ešte zvýšilo politické napätie.
Minulý mesiac sa federálna vláda rozhodla financovať tento región, no obišla regionálnu vládu a finančné prostriedky poskytla priamo tamojším miestnym samosprávam.
Tento krok výrazným spôsobom rozhneval predstaviteľov oslobodzovacieho frontu, ktorý bol pred nástupom súčasného premiéra do funkcie v roku 2018 dominantnou súčasťou etiópskej vládnej koalície.
"Táto vojna je najhorším možným výsledkom napätia, ktoré vládne," uviedol v stredu analytik Medzinárodnej krízovej skupiny William Davison.
"Vzhľadom na relatívne silnú bezpečnostnú pozíciu regiónu Tigray môže konflikt trvať veľmi dlho a mať katastrofálne následky," dodal.