Škola musí formovať kritické myslenie, hovorí pre SME francúzsky veľvyslanec na Slovensku CHRISTOPHE LÉONZI.
V rozhovore tiež porovnáva situáciu z roku 2015 s tou súčasnou a vysvetľuje, prečo je také dôležité, že sa prezident postavil za sekularizmus.
Aký to bol pocit, keď ste sa dozvedeli najprv o útoku na učiteľa Patyho a potom o útoku v kostole v Nice?
Ako všetci Francúzi cítim rovnaké pobúrenie a odpor proti týmto strašným a absolútne zbabelým atentátom, ktoré popierajú všetko ľudské. Francúzsko je opäť kruto zasiahnuté atentátmi, ktoré sa spájajú s náboženským extrémizmom. V noci z 2. na 3. novembra bolo zasiahnuté aj Rakúsko.
Za posledné desaťročie bola moja krajina veľmi zasiahnutá terorizmom a islamistickým fanatizmom. Chcem pri tejto príležitosti vyjadriť solidaritu a úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí.
Chcem sa tiež veľmi poďakovať slovenským orgánom a ľuďom za prejavy solidarity a podpory, ako aj celej Európskej únii a krajinám, ktoré šíria naše hodnoty vo svete. Svedčí o tom aj vyhlásenie najvyšších európskych štátnych a vládnych predstaviteľov z 29. októbra.
Pri reakcii a odpovedi na tieto útoky nedovoľme zaslepiť rozum živými emóciami, ktoré oprávnene cítime. Toto násilie a vražednú nenávisť šíria len malé skupiny, ktoré treba izolovať a bojovať proti nim intenzívne, metodicky a neúprosne.

Chápete to ako útok na podstatu ideálov Francúzskej republiky?
Teroristi sa zameriavajú na symboly a hodnoty. Pri útoku na profesora Samuela Patyho bola terčom škola, miesto, kde sa odovzdávajú republikánske hodnoty, sloboda, rovnosť, bratstvo, ale tiež zásady sekularizmu, slobody prejavu, kritické myslenie a pravidlá občianskosti a vzájomného spolužitia.
Po pietnom akte, ktorý sa konal na Sorbonne pod záštitou prezidenta Emmanuela Macrona, si 2. novembra uctili pamiatku pána Patyho aj všetky školské zariadenia.
Útok v Nice opäť mieril na mesto, symbol francúzskeho životného štýlu, ktoré už v júli 2016 tvrdo zasiahol zbabelý a odporný útok. Terčom bol katolícky kostol a sloboda vyznania, ktorú Francúzsko garantuje.
Ako sa vyjadril francúzsky minister zahraničných vecí, nikdy neupustíme od našich hodnôt humanizmu a slobody a od nášho modelu demokracie a pluralizmu. Hodnoty, ktoré sú základom francúzskeho republikánskeho modelu, musia byť naďalej kompasom, a nemôže byť nič horšie ako padnúť do nastavených osídiel zámeny a nepochopenia.
Spomínate si na roky 2015 a 2016. Je to z pohľadu obáv o terorizmus v súčasnosti podobný pocit?