SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Maďarsku zaznamenali najvyšší denný počet obetí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia vo Francúzsku, Švajčiarsku a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Správu priebežne aktualizujeme.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Načítavam video...

Celkový počet hlásených úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom v pondelok prekonal na celom svete hranicu 1,2 milióna, vyplýva z bilancie agentúry AFP, ktorá vychádzala z oficiálnych údajov dostupných k 8.45 h SEČ.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlásených je najmenej 1 200 321 úmrtí zo 46 823 570 prípadov. Takmer každé piate úmrtie bolo v USA, najviac postihnutej krajine, ktorá má 230 996 úmrtí a 9 207 364 prípadov nákazy.

Za Spojenými štátmi nasledujú v počte obetí Brazília (160 074 úmrtí, 5 545 705 prípadov nákazy), India (122 607 úmrtí, 8 229 313 prípadov), Mexiko (91 895 úmrtí, 929 392 prípadov) a Spojené kráľovstvo (46 717 úmrtí, 1 034 914 prípadov).

Koronavírus v Európe

Počet obetí na životoch v súvislosti s ochorením COVID-19 v Maďarsku neustále stúpa, za posledný deň zaznamenali rekordných 70 úmrtí. Nákazu potvrdili v tomto čase 3 581 ľuďom, vyplýva z pondelňajších údajov vládneho servera koronavirus.gov.hu.

Od vypuknutia epidémie koronavírusu dosiahol celkový počet infikovaných 82 780, pričom zomrelo 1 889 chorých. Aktuálne je nakazených 60 415 osôb. Z ochorenia sa vyliečilo 20 476 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti je v nemocniciach ošetrovaných 4417 chorých, z nich 313 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Ukrajina zaznamenala za uplynulých 24 hodín ďalších 6 754 prípadov nákazy novým koronavírusom a 69 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil

Systém monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO) a informovala o nich agentúra Ukrinform.

Celkový počet prípadov nákazy, ktoré v tejto krajine potvrdili od začiatku pandémie, sa tak zvýšil na 402 194, pričom úmrtí súvisiacich s koronavírusom tam už dosiaľ zaznamenali 7 375.

V nedeľu sa podľa údajov RBNO z ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, vyliečilo ďalších 2327 osôb, čím sa celkový počet vyliečených od začiatku pandémie zvýšil na 163 768.

Skryť Vypnúť reklamu

Za sobotu zaevidovali 7 959 nových potvrdených infekcií. Rekordný denný prírastok, až 8 752 novonakazených, pribudol na Ukrajine v piatok.

Česká republika počas nedele zaznamenala ďalších 6542 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informoval v pondelok server Novinky.cz.

V krajine podľa údajov ministerstva zdravotníctva evidujú 180 797 aktívnych prípadov a 157 418 osôb sa z ochorenia vyliečilo. Celkovo sa v ČR od začiatku pandémie nakazilo 341 644 ľudí a 3 429 zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19. Hospitalizovaných je 7 370 pacientov.

Reprodukčné číslo vírusu (R0) v nedeľu kleslo na hodnotu 1, uvádza server Novinky.cz s odvolaním sa na údaje portálu Data Against Covid. Toto číslo udáva, koľko ďalších osôb môže infikovať jeden nakazený.

Skryť Vypnúť reklamu

V Poľsku pribudlo od nedele 15 578 nových prípadov nákazy koronavírusom a 92 súvisiacich úmrtí. Informovala o tom v pondelok agentúra PAP s odvolaním sa na najnovšie údaje poľského ministerstva zdravotníctva.

Od vypuknutia pandémie zaznamenali v Poľsku už celkovo 395 480 prípadov nákazy. Ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, si tam doteraz vyžiadalo aj 5 875 úmrtí.

Hospitalizovaných s potvrdenou nákazou je aktuálne 17 223 ľudí, ďalších 435 343 osôb je momentálne v karanténe a 46 844 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z ochorenia COVID-19 sa v Poľsku dosiaľ uzdravilo 154 413 ľudí.

Poľsko je od 24. októbra tzv. červenou zónou a príslušné obmedzenia zahŕňajúce čiastočné uzavretie škôl či reštaurácií tak platia na celom území krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Švajčiarske mesto Ženeva sa rozhodlo zaviesť tvrdšie opatrenia proti koronavírusu než zvyšok krajiny a zavrieť všetky bary, reštaurácie a obchody, mimo tých nevyhnutných, v snahe zastaviť strmý nárast nových prípadov.

Vláda v ženevskom kantóne vyhlásila ďalší výnimočný stav kvôli "prudkému zhoršeniu situácie" a od pondelka zatvorila všetky reštaurácie, bary, kiná, múzeá, knižnice, plavárne či akvaparky a ostatné obchodné prevádzky, mimo tých nevyhnutných.

Hoci zákaz vychádzania nevyhlásili, občanom bolo odporúčané vychádzať zo svojich domovov iba tých v najnevyhnutnejších prípadoch.

Približne 500 000 obyvateľov regiónu sa tak ocitlo v podobnom čiastočnom lockdowne ako počas prvej vlny na jar, s tým rozdielom že školy ostali tento raz otvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

V kantóne pribúda viac než tisíc nových prípadov koronavírusu denne. V ženevskej hlavnej nemocnici HUG je momentálne hospitalizovaných 474 pacientov s COVID-19, vrátane 56 na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Cieľom opatrení je predísť kolapsu nemocníc, píše agentúra AFP.

V uplynulých týždňoch počet ochorení na COVID-19 vo Švajčiarsku stúpol natoľko, že na 100 000 obyvateľov pripadalo až 760 prípadov nákazy.

Švajčiarsko sa tak stalo jednou z európskych krajín, ktoré sú najviac zasiahnuté novým druhom koronavírusu.

Francúzske supermarkety budú musieť obmedziť predaj na iba nevyhnutné položky. Vyhlásil to premiér Jean Castex po tom, čo miestni starostovia a primátori kritizovali obmedzenia lockdownu ako znevýhodňujúce malých predajcov.

Castex podľa agentúry DPA odkázal starostom, že momentálne nie je správny čas prehodnocovať opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzsko zaviedlo v piatok už po druhýkrát v tomto roku lockdown, v rámci ktorého zatvorili všetky obchody predávajúce iný než nevyhnutný tovar.

Starostovia mnohých miest a obcí protestovali proti obmedzeniam pre obavy, že menšie predajne budú musieť na dlhšiu dobu ostať zavreté, kým nákupné centrá a supermarkety budú môcť predávať ten istý tovar bez prerušenia.

Lockdown vo Francúzsku potrvá minimálne do 1. decembra. Prezident Emmanuel Macron minulý týždeň varoval, že koronavírus sa šíri "rýchlosťou, ktorú nepredvídali ani tie najpesimistickejšie predpovede".

Francúzsko zaznamenalo doteraz viac ako 35 000 úmrtí a viac než polovica nemocničných lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti je už obsadená pacientmi s koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 18 257, čím ich celkový počet dosiahol 1 655 038, informovala v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 238 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 28 473.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 10.360 ľudí, od začiatku pandémie už 1 236 033, čo predstavuje 74,7 percenta z celkového počtu infikovaných.

Najviac nových prípadov nákazy potvrdili v Moskve (4 796), Moskovskej oblasti (556), Nižnonovgorodskej oblasti (389) a Rostovskej oblasti (316). V Petrohrade po prvý raz od začiatku pandémie denný prírastok nakazených prekročil 900.

V Belgicku, kde od pondelka začali platiť sprísnené karanténne opatrenia, zaznamenali v nedeľu 11 789 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Priemerný denný počet infekcií vzrástol na 15 582, čo je o 14 percent viac v porovnaní s predminulým týždňom.

Skryť Vypnúť reklamu

Uviedli to belgické médiá s odvolaním sa na údaje inštitútu pre verejné zdravie Sciensano.

Za uplynulých 24 hodín belgické nemocnice prijali ďalších 563 pacientov s ochorením COVID-19, čím priemerný počet nových denných hospitalizácií stúpol na 656 - to je o 40 percent viac ako v predchádzajúcom týždni.

V pondelok bolo hospitalizovaných celkom 6 823 pacientov, z ktorých 1 223 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti a 60 percent z nich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

V priebehu nedele zomrelo v Belgicku v spojitosti s ochorením COVID-19 ďalších 112 osôb. Minulý týždeň zomrelo v priemere 113 ľudí za deň, čo je nárast o 164 percent voči predošlému týždňu; k zdvojnásobeniu počtu úmrtí dochádza už každých päť dní. Od vypuknutia koronavírusovej epidémie v Belgicku zomrelo 11 737 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansko zavedie celoštátny nočný zákaz vychádzania ako súčasť boja proti šíreniu nákazy novým koronavírusom. Oznámil to v pondelok taliansky premiér Giuseppe Conte s tým, že presný termín, odkedy toto opatrenie začne platiť, neuviedol.

Conte síce nespomenul, v akom čase bude zákaz vychádzania platiť, no ministerka práce Francesca Puglisiová predtým pre spravodajskú stanicu SkyTG24 uviedla, že sa začne o 21.00 h.

"Sme nútení zasiahnuť... implementovať ďalšie opatrenia a zaviesť prísnejšiu stratégiu na zastavenie šírenia vírusu," povedal Conte v dolnej komore parlamentu.

Medzi ďalšie avizované opatrenia patrí zatvorenie múzeí, zatvorenie obchodných centier cez víkendy, ako aj dištančná výučba, ktorá bude po novom platiť aj pre stredoškolákov. Obmedzí sa i počet pasažierov v prostriedkoch hromadnej dopravy (kapacita sa z 80 percent zníži na 50) či cestovanie medzi regiónmi s vysokým počtom infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákaz nočného vychádzania a obmedzenie pohybu sa nebudú týkať ciest do práce alebo iných nevyhnutných prípadov, ako je návšteva lekára.

Hoci Conte vylúčil nariadenie celoštátnej karantény (lockdown), naznačil, že v niektorých regiónoch budú zavedené ďalšie obmedzenia, a to v závislosti od počtov nakazených. Jednotlivé regióny budú zaradené do troch rôznych úrovní rizika nákazy, na základe ktorých úrady rozhodnú o prípadnom zavedení lockdownu.

Najnovšie opatrenia budú zahrnuté do vládneho dekrétu, ktorý bude vydaný v nasledujúcich dňoch - pôjde už o štvrtý takýto dekrét za necelý mesiac.

V Taliansku si koronavírusová pandémia vyžiadala 39 059 úmrtí, čo je druhý najvyšší počet v Európe po Británii. V októbri sa denný nárast nakazených zvýšil viac ako 12-krát a v sobotu dosiahol rekordných 31 758.

Skryť Vypnúť reklamu

V pondelok pribudlo 22 253 novoinfikovaných, v nedeľu 29 907. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo v pondelok hospitalizovaných 2022 pacientov; dovedna je v nemocniciach 19 840 ľudí.

V Taliansku sú už od minulého víkendu zavreté kiná, divadlá, posilňovne a plavárne, reštaurácie a bary musia zatvárať o 18.00 h. Takisto platí povinnosť nosiť rúška vonku aj vo verejných budovách.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 062
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 889
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 473
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 111
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 073
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 758
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 430
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 339
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 313
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 166
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Obchod a nakupovanie, Žlté vesty
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

9 h

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

4 h

Neprehliadnite tiež

Luxemburský premiér Xavier Bettel.

Luxembursko dlhodobo čelí kritike, že v otázke odškodňovania židov je jednou z najpomalších krajín v západnej Európe.

5 h
V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Súd zakázal umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu.

6 h
Vojaci Národnej gardy USA vo Washingtone.

Úrady varujú pred útokmi ideologicky motivovaných násilných extrémistov.

7 h
Pamätník hrdinov povstania vo varšavskom židovskom gete.

Riaditeľ múzea Auschwitz-Birkenau varoval pred zhoršujúcim sa antisemitizmom.

7 h