CANBERRA. Austrália sa musí pripraviť na to, že bude čeliť "stále častejším a ničivejším" katastrofám, okrem iného z dôvodu klimatických zmien.
Vo svojej správe to uviedla kráľovská vyšetrovacia komisia, ktorá sa zaoberala následkami rozsiahlych lesných požiarov z posledného obdobia, pri ktorých zomrelo najmenej 33 ľudí.
"V uplynulých 12 mesiacoch sme boli svedkami vĺn sucha, horúčav a lesných požiarov, po ktorých nasledovali ničivé búrky, záplavy a pandémie," pripomenula kráľovská komisia.
Častejšie a intenzívnejšie požiare a záplavy
Komisia dala austrálskej vláde viac ako 80 odporúčaní, vrátane toho, ako zlepšiť reakciu úradov na krízové situácie, či ako zdokonaliť projekty, zaoberajúce sa dopadom klimatických zmien v konkrétnych oblastiach Austrálie.
Práve globálne otepľovanie podľa správy výrazne prispelo k extrémnym podmienkam, ktoré ničivé ohne vyvolali. Pokračujúce klimatické zmeny podľa komisie prinesú "ďalšie zvyšovanie hladiny morí".
"Cyklóny sa vyskytnú v menšej miere, ale budú intenzívnejšie. Záplavy a lesné požiare budú tiež intenzívnejšie a budú vznikať častejšie," konštatovala komisia.
Ničivé požiare
Od vlaňajšieho júla do tohtoročného marca požiare v Austrálii zničili 240 000 kilometrov štvorcových porastu, čo zhruba zodpovedá veľkosti Británie.

Postihli pritom všetky austrálske štáty, zničili cez 3 000 domov a usmrtili alebo vyhnali z ich prirodzeného prostredia takmer tri miliardy živočíchov.
Počas takzvaného čierneho leta pokryl dym z ohňov aj mestá Sydney, Canberra či Adelaide.
Podľa jednej zo štúdií je s týmto znečistením ovzdušia spojených 445 úmrtí ľudí, tisíce ďalších hospitalizovali.
Správa nerieši príčiny, premiér podporuje ťažbu
Niektorí experti sú ale sklamaní, že vyšetrovacia komisia vo svojej správe nevyzvala vládu, aby riešila samotnú príčinu katastrof.
Austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý podporuje mocný a lukratívny austrálsky banský priemysel, spojitosť medzi klimatickými zmenami a požiarmi opakovane neuznal.