NICE. Francúzska protiteroristická prokuratúra začala vo štvrtok vyšetrovanie vraždy krátko po tom, čo páchateľ zabil nožom troch ľudí a viacerých zranil v blízkosti Baziliky Matky Božej v juhofrancúzskom meste Nice.
Informovala o tom agentúra AFP.
"Všetko naznačuje, že išlo o teroristický útok," napísal starosta Nice Christian Estrosi na twitteri. Novinárom oznámil, že muž pri útoku opakoval slová "Alláhu akbar".
Francúzi zvýšili bezpečnostnú výstrahu vo Francúzsku na najvyšší stupeň. Zvýšenie výstrahy v rámci národného bezpečnostného systému Vigipirate oznámil premiér Jean Castex. Ten zároveň útok odsúdil ako zbabelý a barbarský.
Štvrtkový útok v Nice, ktoré bolo pred štyrmi rokmi dejiskom teroristického útoku, čo si vyžiadal 86 mŕtvych, nebol vo štvrtok jediný. V Montfavete pri Avignone polícia zastrelila muža, ktorý jej hrozil pištoľou. Pred francúzskym konzulátom v saudskoarabskej Džidde zase útočník napadol strážcu. Páchateľa zatkli a strážcu hospitalizovali.
Tri obete
Polícia útočníka krátko po útoku zadržala a previezla do nemocnice, pretože sa počas zatknutia zranil, informovala polícia agentúru AP. Motív útoku je zatiaľ neznámy, útočník však podľa predbežných informácií polície konal sám.
Jednou z obetí, ktorá zomrela v Bazilike Matky Božej, je aj správca tohto kostola.
Ďalšej obeti, ktorou bola žena, útočník "prakticky oddelil hlavu od tela," píše britská stanica BBC. Útočník oboch ľudí zabil vo vnútri baziliky.

Treťou obeťou je takisto žena, ktorú útočník niekoľkokrát nožom bodol. Žene sa podarilo utiecť a skryť sa v neďalekom bare, zraneniam však neskôr podľahla.
Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin na sociálnej sieti oznámil, že po útoku zvolal krízové zasadnutie..
Poslanci dolnej komory parlamentu v Paríži už držali minútu ticha za obete útoku a predseda parlamentu Richard Ferrand schôdzu prerušil.
Incident sa stal v čase, keď vo Francúzsku platí vysoká výstraha pred teroristickým útokmi a panuje napätie pre zverejnenie karikatúr proroka Mohameda a dva ďalšie nedávne útoky.
Lídri vyjadrili sústrasť
Prezident Emmanuel Macron navštívil miesto činu, kde sa stretol s políciou.
Macron odsúdil "islamský teroristický útok" a dodal, že "Francúzsko sa nevzdá svojich hodnôt". Zároveň oznámil, že v okolí škôl bude zvýšená ochrana a náboženské miesta budú chrániť vojaci.
Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli vyjadril na sociálnej sieti twitter šok a hlboký zármutok.
"Všetci v Európe pociťujeme túto bolesť. Je našou povinnosťou sa spoločne postaviť proti násiliu a proti tým, ktorí sa snažia podnecovať a šíriť nenávisť," uviedol.
"Som zhrozený zo správ z mesta Nice o barbarskom útoku v Bazilike Matky Božej. Myslíme na obete a ich rodiny a Spojené kráľovstvo vytrvalo stojí po boku Francúzska proti teroru a neznášanlivosti," reagoval na Twitteri britský premiér Boris Johnson.
Pápež František útok odsúdil a uviedol, že terorizmus nie je za žiadnych okolností akceptovateľný. "Modlí sa za obete a ich blízkych, a za to, aby prestalo násilie, aby sme na seba opäť hľadeli ako na bratov a sestry, a nie ako na nepriateľov, a aby sa milovaný francúzsky ľud spojil v boji proti zlu dobrom," priblížil pápežovu reakciu hovorca Vatikánu Matteo Bruni. Informoval o tom britský denník The Telegraph.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová odsúdila "nedávne ohavné teroristické útoky" vo Francúzsku. Takéto činy podľa nej popierajú všetky hodnoty, za ktorými si ako Európania stojíme.
"V týchto ťažkých časoch je Slovensko solidárne s naším priateľom, partnerom a spojencom. Musí existovať nulová tolerancia voči extrémizmu v akejkoľvek podobe," napísala Čaputová na sociálnej sieti Twitter.
Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyjadril solidaritu s Francúzskom po "útoku proti ľudskosti a našim hodnotám".
"Absolútne dôverujem francúzskym lídrom a orgánom, ktoré sa nikdy nevzdajú svojho odhodlania chrániť francúzskych občanov a eliminovať zbabelých páchateľov týchto zločinov," napísal Korčok na sociálnej sieti Twitter.
Slovenský premiér Igor Matovič vyjadril francúzskemu prezidentovi Macronovi podporu v boji proti extrémizmu.
"Nedávna brutálna vražda profesora Patyho je útokom na hodnoty EÚ, naše hodnoty. Musia byť chránené. Sme v tom spolu," napísal Matovič na sociálnej sieti Twitter.
Útok odsúdilo aj Turecko, ktoré posledný týždeň kritizuje prístup francúzskej vlády ku karikatúram proroka Mohameda. "Neexistuje dôvod, ktorý by oprávnil alebo ospravedlnil zabitie alebo násilie," uviedlo podľa The Telegraph turecké ministerstvo zahraničných vecí. "Turecko ako krajina, ktorej občania boli tiež obeťami terorizmu, vyjadruje Francúzom solidaritu."
Úprimnú sústrasť pozostalým obetí a solidaritu s Francúzskom vyjadrili na Twitteri tiež holandský premiér Mark Rutte a belgický premiér Alexander De Croo.
Solidaritu s Francúzskom vyjadril aj predseda Európskej rady Charles Michel. "V myšlienkach som s obeťami ohavného útoku v Nice a ich pozostalými. Celá Európa je s vami," napísal na twitteri.
"Som otrasená brutálnymi vraždami v kostole v Nice. Moje myšlienky sú s príbuznými pozostalých a obeťami. Nemecko stojí v tejto ťažkej chvíli po boku Francúzska," uviedla podľa britského denníka The Telegraph nemecká kancelárka Angela Merkelová.
The Telegraph priniesol ajreakciu predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá útok označila za "ohavný a brutálny".
Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v televízii ČT24 vyjadril pozostalým obetí úprimnú sústrasť. Následne zdôraznil, že Česko jasne stojí za európskymi hodnotami vrátane slobody slova.
Taliansky premiér Giuseppe Conte na sociálnej sieti tiež odsúdil "podlý útok" a pozostalým obetí vyjadril úprimnú sústrasť.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov útok označil za "absolútne hrôzostrašnú tragédiu," informovala agentúra TASS.
Brutálna vražda učiteľa
Krajina sa ešte nespamätala z brutálneho útoku na stredoškolského učiteľa dejepisu Samuela Patyho, ktorému tento mesiac mladík čečenského pôvodu odrezal hlavu za to, že pri výučbe ukazoval karikatúry proroka Mohameda.
Následné obhajovanie práva na karikatúry zo strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hnev časti moslimského sveta a vlády niektorých moslimských krajín ho vinia zo šírenia protiislamskej propagandy.
V Nice sa veľký teroristický útok odohral 14. júla 2016, kedy do davu ľudí oslavujúcich štátny sviatok nabehlo nákladné auto. Zahynulo pritom 86 ľudí. Útočníkom bol 31-ročný Francúz tuniského pôvodu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, polícia ho zastrelila.
Tohtoročné útoky nožom vo Francúzsku
- 3. januára - Muža, ktorý pobodal niekoľko ľudí pri Paríži, bezpečnostné zložky zastrelili. K incidentu došlo v parku v meste Villejuif, vzdialenom sedem kilometrov južne od Paríža.
- 3. februára - Polícia oznámila, že Imrana Alijeva, blogera a kritika čečenského lídra Ramzana Kadyrova, dobodali na smrť v hoteli v severofrancúzskom meste Lille.
- 4. apríla - Dve obete na životoch a najmenej šesť zranených si vyžiadal útok nožom, ktorý sa odohral v obchodnom centre i na ulici v meste Romans-sur-Isere na juhovýchode Francúzska. Muž bol obvinený z vraždy spojenej s teroristickým činom, konal sám, bez podpory teroristickej organizácie.
- 15. apríla - Francúzski policajti zastrelili na jednom z parížskych predmestí muža afganského pôvodu, ktorý ich ohrozoval nožom. Policajti spozorovali muža ozbrojeného dlhým nožom, najprv sa im vyhrážal a potom sa na nich vrhol.
- 25. septembra - Najmenej dvaja ľudia utrpeli zranenia pri útoku nožom neďaleko bývalej redakcie satirického týždenníka Charlie Hebdo vo francúzskej metropole Paríž.
- 16. októbra - Pri útoku neďaleko Paríža odrezali priamo na ulici hlavu stredoškolskému učiteľovi dejepisu, ktorý pred časom vo svojej triede ukazoval karikatúry proroka Mohameda. Útočníka, 18-ročného mladíka čečenského pôvodu Abdoullakha Anzorova, polícia zabila.