NUR SULTAN. Kazachstan sa pomaly zbližuje s Boratom. Zatiaľ čo prvý diel parodického filmu stredoázijskú krajinu rozhneval, zverejnenie pokračovania ju necháva aspoň navonok chladnou.
Popularitu fiktívneho reportéra kazašskej štátnej televízie Borata Sagdijeva sa naopak rozhodla využiť vo svoj prospech. Na jeho frázu "very nice" teraz láka do krajiny turistov, píše agentúra AP.
Spôsob, akým britský komik Sacha Baron Cohen vykreslil prostredníctvom postavy Borata Kazachstan, krajinu pred rokmi nepríjemne prekvapil. Paródia sa v Kazachstane nikdy nepremietala.

Kazašská vláda v amerických médiách zverejnila reklamy ukazujúce "skutočnú podobu krajiny", a hrozila, že bude komika žalovať za urážku.
Až v roku 2012 Kazachstan Cohenovi viacmenej odpustil, vtedajší minister zahraničia pripustil, že od uvedenia filmu sa počet udelených turistických víz zvýšil desaťnásobne.
Pred niekoľkými dňami na Amazon Prime vyšiel druhý diel, v ktorom sa Borat opäť vydáva do Spojených štátov.
Snaží sa v ňom okrem iného prinútiť amerických politikov, aby sa skompromitovali, približuje AP. Kazachstan nebol nadšený ani pokračovaním filmu a označil ho za rasistické a xenofóbne, ale protestovať proti nemu už nemieni, aby nerobil paródii reklamu. Krajina zvolila opačný prístup - kazašský úrad pre turistický ruch pomocou frázy "very nice" láka do zeme zahraničných turistov.
Vo videoklipe turisti používajú slávnu Boratovu frázu, keď obdivujú kazašské hory, jazerá, trh s jedlom alebo pohľad na futuristicky vyzerajúce mesto.
S nápadom prišiel Američan Dennis Keen, ktorý v Kazachstane žije a venuje sa turizmu. Boratova fráza "very nice" je podľa neho v dobrom zmysle slova presný opis krajiny.
Kazašský turistický úrad pritom dúfa, že až odznie pandémia, videoklip priláka do krajiny ďalších návštevníkov. "A tí uvidia, že Boratova rodná krajina je krajšia, než možno počuli," uviedol šéf turistického úradu Kajrat Sadvakasov.