SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Za týždeň pribudli viac ako dva milióny nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, na Ukrajine a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

V utorok úrady celosvetovo zaznamenali viac ako 500.000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Informáciu priniesla v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na údaje dostupné zo zdravotných úradov.

Celkovo za uplynulý deň pribudlo 516 898 prípadov nákazy a 7723 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Tento nárast môže byť len sčasti odôvodnený zvýšeným testovaním oproti marcovým a aprílovým štatistikám z prvej vlny pandémie, tvrdí agentúra.

Skryť Vypnúť reklamu

Európa sa opäť stala epicentrom nákazy, ktorá sa rýchlo šíri po celom kontinente. Za uplynulých sedem dní pribudlo za deň v priemere viac ako 220.000 pozitívnych prípadov, čo oproti predošlému týždňu predstavuje 44-percentný nárast.

Ochorenie si na kontinente denne vyžiada takmer 2000 životov a jednotlivé krajiny sa snažia zamedziť šíreniu druhej vlny vírusu zavádzaním prísnych pravidiel.

Počas aprílového vrcholu bolo v spojení s ochorením COVID-19 denne zaznamenaných viac ako 4000 úmrtí.

Spojené štáty taktiež zaznamenali nárast prípadov tohto ochorenia. Po prvý raz zaznamenali viac ako 500.000 pozitívnych prípadov za sedem dní, oproti 370.000 pozitívnym prípadom z predošlého týždňa.

Z pol milióna prípadov infekcie zaznamenaných celosvetovo za utorok pripadá viac ako polovica na nasledujúcich desať krajín, ktoré pandémia koronavírusu postihla najviac: USA, India, Brazília, Francúzsko, Španielsko, Argentína, Kolumbia, Veľká Británia a Mexiko.

Skryť Vypnúť reklamu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom v stredu oznámila, že vo svete bolo za posledný týždeň hlásených viac ako dva milióny nových prípadov nákazy koronavírusom.

Ide o najkratší časový úsek od začiatku pandémie, za ktorý bol zaznamenaný taký exponenciálny nárast novoinfikovaných, informovala agentúra AP.

Načítavam video...

WHO vo svojej pravidelnej týždňovej analýze už druhý týždeň po sebe uviedla, že najväčšie množstvo nových prípadov - viac ako 1,3 milióna (približne 46 percent) z celkového počtu nových prírastkov na svete - eviduje európsky región. V porovnaní s uplynulým týždňom sa o 35 percent zvýšil i počet úmrtí, uvádza WHO.

"Hoci počet úmrtí postupne narastá, ich pomer vo vzťahu k počtu nakazených ľudí zostáva pomerne nízky v porovnaní s prvou vlnou pandémie z jari," približuje WHO.

Skryť Vypnúť reklamu

Organizácia zároveň upozorňuje na to, že počet hospitalizovaných pacientov (aj ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti) sa zvýšil v 21 európskych krajinách. Zhruba 18 percent ľudí nakazených novým druhom koronavírusu je podľa odhadov WHO hospitalizovaných v nemocniciach, z toho sedem percent potrebuje umelú podporu dýchania.

Krajiny, ktoré hlásia najvyššie počty prípadov zostávajú podľa WHO už tri týždne nezmenené - sú to India, Spojené štáty, Francúzsko, Brazília a Británia.

Koronavírus v Európe

České laboratóriá v utorok odhalili 15 663 nových prípadov nákazy koronavírusom. To je dosiaľ najvyšší denný prírastok od začiatku epidémie. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s ochorením COVID-19 v utorok zomrelo 98 ľudí. V pondelok pritom v krajine padol ďalší smutný rekord, keď skonalo 139 pacientov, čo je najviac od prepuknutia nákazy na území Česka. Celkovo dosiaľ zaregistrovali 2 547 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Nákazu koronavírusom v Česku dosiaľ potvrdili u viac ako 284-tisíc ľudí a v súčasnosti evidujú viac ako 170-tisíc aktívnych prípadov. V nemocniciach leží podľa údajov ministerstva zdravotníctva 6 191 pacientov, 893 z nich je v ťažkom stave.

Najvážnejšia situácia je momentálne na Vsetínsku, kde hlásia 1 089,76 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú okresy Benešov (1 054,18), Přerov (1 038,51) a Zlín (1 026, 86).

Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín ďalších 7474 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pribudlo aj rekordných 165 úmrtí infikovaných osôb, vyplýva z údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Skryť Vypnúť reklamu

Doteraz najvyšší počet úmrtí za deň (141) úrady zaznamenali 21. októbra.

K 28. októbru tak na Ukrajine evidujú celkovo 363 075 infikovaných. Najvyšší počet novopotvrdených infekcií zaevidovali v Charkovskej (+635) a Odeskej (+567) oblasti i hlavnom meste Kyjev (+563).

Celkový počet obetí epidémie na Ukrajine stúpol na 6755.

Aktívnych prípadov ochorenia je 207 678. Z nákazy sa vyliečilo už 148 642 ľudí.

Nemecko zaznamenalo za 24 hodín takmer 15-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Vyplýva to zo stredajších údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), informuje agentúra DPA.

Za utorok pribudlo v Nemecku 14 964 novoinfikovaných, čo je výrazne viac ako ich hlásili v utorok (11 409). Predošlý rekord zo soboty predstavoval 14 714 novonakazených. Cez víkend Nemecko navyše prekonalo hranicu viac než 10-tisíc úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Od vypuknutia pandémie bolo tak v krajine potvrdených už 449 275 prípadov nákazy. Od začiatku pandémie evidujú v Nemecku 10 098 obetí na životoch, za posledných 24 hodín ich pribudlo 27. Z ochorenia COVID-19 sa podľa odhadov RKI uzdravilo približne 326 700 ľudí.

V hlavnom meste Berlín presiahol v stredu denný prírastok nakazených po prvý raz viac ako tisíc. Od vypuknutia pandémie hlásili v nemeckej metropole už 28 063 pozitívne testovaných osôb.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier v utorok uviedol, že počíta s tým, že do konca týždňa môže denne pribúdať až 20-tisíc nakazených. Počet novoinfikovaných totiž podľa jeho slov každý deň stúpa o zhruba 70 percent v porovnaní s údajmi z minulého týždňa, napísal denník Die Welt.

Ako vyplýva z príslušného dokumentu nemeckej vlády, ktorý mala k dispozícii DPA, v krajine plánujú od 4. novembra až do konca budúceho mesiaca zatvoriť reštaurácie a bary s výnimkou donášok jedál.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi ďalšie navrhované opatrenia patrí zavedenie limitov na stretávania sa ľudí na verejnosti na najviac z dvoch domácností, ako aj výrazné obmedzenia domáceho turizmu. Zatvorené by tak po novom boli aj kiná, divadlá a športové zariadenia, ako napríklad telocvične či plavárne. Školy i centrá starostlivosti o deti by zostali otvorené, museli by však zaviesť nové hygienické pravidlá.

O spomínaných zmenách v pandemických opatreniach má v priebehu stredy rokovať kancelárka Angela Merkelová s premiérmi 16 spolkových krajín Nemecka.

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku za posledný deň u 2291 ľudí. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 43, zväčša starších chronicky chorých osôb a v nemocniciach leží s uvedeným ochorením 3166 pacientov. Vyplýva to z údajov vládneho servera koronavirus.gov.hu, ktoré boli zverejnené v stredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 263 chorých. Z ochorenia sa zotavilo 17 098 ľudí. Aktuálne je nakazených 47 257 osôb, pričom celkový počet potvrdených prípadov infekcie od vypuknutia epidémie stúpol na 65 933. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v Maďarsku už 1578 ľudí.

Operačný štáb nariadil zatvorenie 73 materských škôlok. Na školách počas prebiehajúcich jesenných prázdnin musia urobiť veľké upratovanie spojené s dezinfekciou priestorov.

Počet nakazených podľa servera v Maďarsku v rámci druhej vlny pandémie dynamicky stúpa, podobne ako v celej Európe. Cieľom maďarskej vlády je pri zachovaní zdravotnej ochrany zachovať aj fungovanie krajiny a dosiahnuť, aby nákaza neparalyzovala každodenný život.

V Poľsku pribudlo od utorka rekordných 18 820 nových prípadov nákazy koronavírusom a 236 súvisiacich úmrtí. Denný prírastok nakazených je vôbec najvyšší od začiatku pandémie. Informovala o tom v stredu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje poľského ministerstva zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Od vypuknutia pandémie zaznamenali v Poľsku už celkovo 299 049 prípadov nákazy. Ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, si tam doteraz vyžiadalo 4849 obetí.

Hospitalizovaných s potvrdenou nákazou je aktuálne 13 931 ľudí, ďalších 479 288 osôb je v karanténe a 47 242 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z ochorenia COVID-19 sa v Poľsku dosiaľ uzdravilo 123 504 ľudí.

Reštrikcie v Poľsku sa opätovne sprísňujú už od augusta. Od minulej soboty je celé Poľsko tzv. červenou zónou a príslušné obmedzenia zahŕňajúce čiastočné uzavretie škôl či reštaurácií tak platia na celom území krajiny.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 16 202, čím ich celkový počet dosiahol 1 563 976. Pribudlo aj rekordných 346 úmrtí infikovaných osôb. V stredu o tom informovala agentúra TASS a denník The Guardian.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet úmrtí sa tak zvýšil na 26 935. Smrtnosť na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, je v Rusku aktuálne 1,72 percenta.

Ruské úrady nariadili s účinnosťou od stredy nosenie rúšok na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, v hromadnej doprave, na parkoviskách i vo výťahoch.

Po tom, čo bol v kontakte s osobou pozitívne testovanou na nový druh koronavírusu, musel ísť v stredu do karantény aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý stojí na čele ruskej diplomacie už viac ako 16 rokov.

Aktuálny počet ľudí hospitalizovaných v belgických nemocniciach s ochorením COVID-19 prekročil počet týchto pacientov, ktorý krajina zaznamenala na jar počas prvej vlny pandémie. Informáciu priniesla v stredu agentúra AFP.

Belgicko s 11,5 milióna obyvateľov je momentálne krajinou s najvyšším počtom prípadov nákazy novým koronavírusom na počet obyvateľov na svete, vynímajúc mikroštáty ako Andorra, čím dokonca predbehlo Českú republiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Za uplynulých sedem dní krajina zaznamenala 891 nových prípadov nákazy v prepočte na 100-tisíc obyvateľov, zatiaľ čo susedné krajiny Francúzsko a Holandsko ich zaregistrovali len 397 a 394.

V utorok v súvislosti s ochorením COVID-19 v Belgicku hospitalizovali 689 ľudí, čo je viac ako 629 pacientov, ktorých v krajine hospitalizovali 28. marca, uviedol tamojší inštitút zdravia Sciensano.

Belgicko opäť nariadilo čiastočný lockdown. Bary a reštaurácie sú od 19. októbra zatvorené a v niektorých regiónoch platí nočný zákaz vychádzania. Spoločenské stretnutia sú obmedzené na nie viac ako štyri osoby.

Vláda má opäť rokovať v piatok a je možné, že premiér Alexander de Croo po stretnutí so zdravotnými odborníkmi nariadi prísnejšie opatrenia.

Koronavírus v Ázii

V prefektúre Kašgar v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny otestovali v priebehu uplynulých dní na nový koronavírus všetkých 4,7 milióna tamojších obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

K plošnému testovaniu, ktoré sa skončilo v utorok večer, došlo po tom, ako sa vírus v sobotu potvrdil u jednej z obyvateliek, pričom infekciu v jej prípade nesprevádzali nijaké príznaky, informovala čínska televízia CGTN.

Spomedzi celej testovanej populácie malo pozitívne výsledky len 183 ľudí. Bezpríznakových bolo 161 z nich, zatiaľ čo 22 ďalších vykazovalo niektoré zo symptómov choroby COVID-19, ktorú nový druh koronavírusu vyvoláva.

Miestne úrady oznámili, že v oblasti prebieha epidemiologický výskum s cieľom zistiť, ako sa tam koronavírus SARS-CoV-2 dostal. Tím expertov však už vylúčil, že by mala nákaza v Kašgare spojitosť s júlovým prepuknutím infekcie v Urumči, metropole oblasti Sin-ťiang.

K okamžitému plošnému testovaniu celej prefektúry Kašgar došlo po tom, ako bola 24. októbra nákaza novým typom koronavírusu potvrdená u jednej dedinčanky z tamojšieho okresu Šu-fu. Žena bola bezpríznaková a koronavírus sa u nej potvrdil pri teste na nukleové kyseliny.

Skryť Vypnúť reklamu

Nasledovný deň preukázali testy nákazu novým koronavírusom u ďalších 130 ľudí, všetko zamestnancov továrne, v ktorej pracujú aj rodičia zmienenej dedinčanky.

Agentúra DPA pripomína, že už predtým v priebehu tohto mesiaca plošne otestovali všetkých 9,4 milióna obyvateľov východočínskeho mesta Čching-tao. K hromadnému testovaniu vtedy došlo v reakcii na približne desiatku nakazených, ktorých zaznamenali v jednej z miestnych nemocníc.

Ešte skôr, v máji, otestovalo celú svoju vyše desaťmiliónovú populáciu aj stredočínske mesto Wu-chan, ktoré sa považuje za pôvodné ohnisko pandémie nového koronavírusu; infekciu v ňom zaznamenali v decembri 2019 a následne sa odtiaľ rozniesla do zvyšku Číny i sveta.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 268
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 225
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 874
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 940
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 935
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 098
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 611
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 495
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 457
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 614
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Ukrajina
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moldava

Koronavírus: Vláda rokuje o celoplošnom testovaní, Za ľudí je proti (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Veronika Remišová.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila štvrtá.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?

Neprehliadnite tiež

Koronavírus vo svete: India začala jednu z najväčších očkovacích kampaní

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Ilustračné foto.

Nepálski horolezci po prvýkrát vystúpili v zime na druhý najvyšší vrch sveta

Vrch K2 s výškou 8611 metrov nad morom je známy ako "divoká hora".

Ilustračné foto.

V Afganistane zomreli pri prestrelkách a výbuchoch desiatky ľudí

K útokom dochádza napriek mierovým rozhovorom medzi vládou a Talibanom.

Ilustračné foto.

V talianskom domove zomrelo päť ľudí, zrejme sa otrávili plynom

Vo vážnom stave skončilo v nemocnici sedem ľudí.

Ilustračné foto.