ATÉNY. Grécko chce rozšíriť obchodnú, energetickú a vojenskú spoluprácu s Izraelom a ďalšími krajinami v regióne. Informovala o tom v utorok grécka vláda.
Grécko, Izrael a Cyprus, ktoré majú napäté vzťahy s Tureckom, organizujú pravidelné stretnutia za účelom spolupráce v obrannom a energetickom sektore. V utorok sa tri krajiny zaviazali k jej upevneniu.
„Náš región sa nevracia do 19. storočia,“ uviedol grécky minister Nikos Dendias po rokovaní s rezortným kolegami z Cypru a Izraela.
V rámci plánovaných spoločných projektov sa počíta aj s vybudovaním siete na prepravu elektriny, ktorá má do roku 2023 pod hladinou mora prepojiť Izrael, Cyprus, Grécko a grécky ostrov Kréta.

Napätie v regióne sa prehĺbilo tento tok v lete. Ťažisko sporov medzi Gréckom a Tureckom sa týka námornej hranice a práv na ťažbu ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora.
Turecké lode začali v auguste robiť prieskum ložísk energií vo vodách, ktoré Grécko a etnicky rozdelený Cyprus považujú za svoje zvrchované územie. Ankara, ktorá neuznáva Cyprus ako štát, naopak, tvrdí, že má všetky práva využívať ropu a plyn z tohto regiónu.
Vzťahy medzi historickými rivalmi sú najhoršie od roku 1974, keď sa neďaleký Cyprus po krátkych bojoch medzi armádami týchto štátov rozdelil na grécku a tureckú časť. Tamojšiu Severocyperskú tureckú republiku však uznáva iba Turecko.
Tento mesiac Grécko a Cyprus podpísali dohody o námorných hraniciach s Egyptom. Ich súčasťou je stanovenie výlučných ekonomických zón pre práva na ťažbu ropy a zemného plynu.