Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Správu priebežne aktualizujeme.
- Koronavírus v Česku
- Koronavírus na Ukrajine
- Koronavírus v Maďarsku
- Koronavírus v Rakúsku
- Koronavírus vo Francúzsku
- Koronavírus v Poľsku
- Koronavírus v Spojenom kráľovstve
- Koronavírus v Dánsku
- Koronavírus v Rusku
- Koronavírus v Taliansku
- Koronavírus v Španielsku
- Koronavírus v Nórsku
- Koronavírus v Belgicku
- Koronavírus v Číne
- Koronavírus v Izraeli
- Koronavírus v Austrálii
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Česku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 263 572
- Počet vyliečených: 98 369
- Počet úmrtí: 2 337
V Českej republike v pondelok do 18.00 h potvrdili 5 474 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Vyplýva to z údajov ministerstva zdravotníctva ČR.
Od začiatku pandémie sa v Česku celkovo potvrdilo už 263 572 prípadov nákazy a v spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 2 337 ľudí.
Z ochorenia COVID-19 sa v krajine dosiaľ vyliečilo 98 369 pacientov. Aktívnych prípadov je v súčasnosti 162 866 a hospitalizovaných je aktuálne 5613 pacientov.
Česká vláda má v utorok rozhodovať o žiadosti o predĺženie núdzového stavu. Ten je v súčasnosti vyhlásený do 3. novembra a mal byť predĺžený do začiatku decembra, informoval spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa vyjadrenia premiéra Andreja Babiša a ministra zdravotníctva Romana Prymulu.
Vláda môže platnosť núdzového stavu predĺžiť až po súhlase Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR, pripomínajú Novinky.cz.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Ochoreniu COVID-19 počas nedele podľahlo ďalších 71 ľudí a celkový počet súvisiacich úmrtí v Česku sa tak dostal na číslo 2 201. Nákazu dosiaľ potvrdili u viac než 258-tisíc ľudí.
Najvážnejšia situácia je na Zlínsku, kde hlásia 1 097,3 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú okresy Vsetín (1 053,48), Hradec Králové (1 036,63) a Přerov (987,55).
Hasiči zo záchranného útvaru v Hlučíne priviezli v nedeľu večer do Česka zásielku 150 kusov pľúcnych ventilátorov z Maďarska, ktoré krajina dostala v rámci systému medzinárodnej humanitárnej pomoci. Kým príslušné úrady nerozhodnú o ich redistribúcii, zostanú zatiaľ prístroje v areáli HZS Zbiroh.
Hasičský konvoj zložený z troch kamiónov a sprievodného vozidla vyrazil v nedeľu o druhej ráno na 550 kilometrov dlhú cestu do maďarského mestečka Gödöllö, kde hasiči naložili náklad a vyrazili naspäť. Nákladné autá s ventilátormi prišli do Zbirohu v nedeľu okolo polnoci. Všetci hasiči, ktorí sa na tejto humanitárnej misii zúčastnili, museli pred odchodom podstúpiť testy na koronavírus.
Maďarská strana poskytla ventilátory nad rámec požiadaviek humanitárnej pomoci v rámci medzinárodného systému CECIS na základe spolupráce vlád oboch krajín, ktorá sa uskutočnila na úrovni premiérov.
Podľa vedúceho komunikácie Hasičského záchranného zboru Českej republiky Rudolfa Kramářa Česko prostredníctvom Hasičského záchranného zboru vložilo do spoločného systému pre koordináciu humanitárnej pomoci CECIS žiadosť o pomoc, na ktorú už zareagovalo niekoľko štátov.
V minulých dňoch tiež vďaka tejto pomoci prevzali prvých 30 kusov pľúcnych ventilátorov prostredníctvom rumunských hasičov. Ďalšie ponuky sú podľa jeho slov vo schvaľovacom procese.
Koronavírus na Ukrajine
- Celkový počet potvrdených prípadov: 348 924
- Počet vyliečených: 142 537
- Počet úmrtí: 6464
Laboratórnymi testami bolo na Ukrajine potvrdených ďalších 5426 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. O bilancii za posledných 24 hodín informovala v pondelok agentúra Ukrinform, ktorá spresnila, že k 26. októbru tak na Ukrajine evidujú celkovo 348 924 infikovaných.
Najviac zo všetkých nových prípadov nákazy koronavírusom je v Charkivskej (+478), Odeskej (+348), Žytomyrskej (+345) a Ľvivskej (+355) oblasti.
Za posledných 24 hodín pribudlo aj 73 nových úmrtí, čím počet obetí epidémie od jej vypuknutia stúpol na 6464.
Aktívnych prípadov ochorenia je 199 923. Z nákazy sa doteraz vyliečilo už 142 537 ľudí.
Ukrajinský minister zdravotníctva Maxim Stepanov minulý týždeň spolu s členmi vedeckého tímu predstavili prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému výsledky predklinickej fázy štúdie na Ukrajine vyvíjanej vakcíny proti chorobe COVID-19.
Predklinické skúšky trvali takmer šesť mesiacov. Túto vakcínu vyvíjajú ukrajinské a americké spoločnosti, ako aj vedci z Mikrobiologického ústavu Národnej akadémie vied.
V pondelok na brífingu v Kyjeve Stepanov uviedol, že ukrajinská vakcína proti COVID-19 by mohla byť dostupná rok po vykonaní všetkých nutných laboratórnych a klinických testov.
Spresnil, že očkovacia látka musí prejsť tromi fázami klinických skúšok. Dodal, že momentálne sa na Ukrajine vyberá inštitúcia, kde by sa overovanie mohlo uskutočniť.
"Ak sa naše nádeje splnia a všetko pôjde podľa plánu, potom asi o rok môžeme mať pôvodnú ukrajinskú vakcínu proti COVID-19," uviedol Stepanov.
Minister poznamenal, že predchádzajúce štúdie o "kandidátovi" na vakcínu sa robili v laboratóriách v Turecku a USA, pretože na Ukrajine sa laboratóriá s takým vysokým stupňom ochrany ešte len zriaďujú.
Koronavírus v Maďarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 61 563
- Počet vyliečených: 16 491
- Počet úmrtí: 1472
Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách 2316 ľuďom. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo za tento čas 47 osôb, zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval v pondelok vládny server koronavirus.gov.hu.
Celkový počet potvrdených prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku tak stúpol na 61 563 a počet obetí na životoch na 1472. Z ochorenia sa dosiaľ zotavilo 16 491 osôb.
Aktuálne je v Maďarsku nakazených 43 600 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 2602 pacientov, z ktorých 233 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. V povinnej domácej karanténe je 28 070 osôb. Počet testovaní dosiahol 990 383, uviedlo Centrum národného zdravia (NNK).
Koronavírus v Rakúsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 83 267
- Počet vyliečených: 59 036
- Počet úmrtí: 992
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok vo Viedni oznámil, že ak sa nepodarí zastaviť stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom, môže dôjsť k zavedeniu ďalšieho lockdownu. Informovala o tom agentúra APA.
"Máme masívny narastajúci, exponenciálny nárast (prípadov nakazených)," varoval Kurz v pondelok po zasadnutí rady ministrov.
"Je to extrémna výzva. Situácia je vážna - aj pre tých, čo tomu stále nechcú veriť - veľmi, veľmi vážna," zdôraznil. "Čím je vyšší počet nakazených, tým reštriktívnejšie opatrenia sú potrebné," poznamenal.
Kurz priblížil, že sprísnenie pandemických opatrení bude záležať od situácie v nemocniciach. Hroziaci kolaps zdravotníckeho systému je v Rakúsku totiž zákonným predpokladom na uzatvorenie krajiny, takzvaného lockdownu, pripomína agentúra DPA.
"Žiadna krajina na svete nedovolí, aby došlo k preťaženiu intenzívnej medicíny a k tomu, že sa ľuďom nedostane potrebnej starostlivosti," uviedol Kurz.
Kancelár prízvukoval, že dôveruje odhadom virologičky Elisabeth Puchhammerovej-Stöcklovej, ktorá v nedeľňajšom liste adresovanom členom koronavírusového krízového štábu ministerstva zdravotníctva varovala pred nekontrolovateľným šírením nákazy.
V Rakúsku v pondelok hlásili za uplynulých 24 hodín prírastok 2456 novoinfikovaných, píše denník Kurier. Od začiatku pandémie potvrdili už 83 267 pozitívnych prípadov koronavírusu.
Aktívnych prípadov je v súčasnosti 30 290 a 1330 osôb je hospitalizovaných - 188 z nich leží na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Počet obetí v krajine dosiahol číslo 992. Doteraz sa vyliečilo 59 036 osôb.
V krajine platia od nedele sprísnené opatrenia vrátane obmedzení zhromažďovania osôb - na súkromných oslavách sa smie stretávať najviac šesť ľudí vo vnútorných priestoroch a 12 vonku.
Koronavírus vo Francúzsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 138 507
- Počet vyliečených: -
- Počet úmrtí: 34 761
Viac ako polovica lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti vo Francúzsku je obsadená pacientmi, ktorý majú potvrdený koronavírus SARS-CoV-2. Niektorí lekári v tejto situácii žiadajú prísnejšie obmedziť pohyb ľudí - v nedeľu bol totiž v krajine zaznamenaný rekordne vysoký nárast počtu infikovaných o ďalších 52-tisíc.
Jean-Francois Delfraissy, ktorý je šéfom poradného tímu vlády, v pondelok v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL priznal, že je prekvapený "brutalitou" nárastu počtu nových nakazených, ktorý vo Francúzsku badať posledných 15 dní.
Vyslovil tiež obavu, že "mnohí z našich spoluobčanov si ešte stále neuvedomujú, čo nás čaká". Podľa Delfraissyho je situácia vo Francúzsku "veľmi zložitá, dokonca kritická".
Podobný názor zastáva aj Dr. Eric Caumes, vedúci oddelenia infekčných a tropických chorôb v parížskej nemocnici Pitié-Salpetriere, ktorý v pondelok pre spravodajský portál FranceInfo uviedol: "Stratili sme kontrolu nad epidémiou, a nedošlo k tomu včera".
Podľa Delfraissyho uvádzaný počet nových infikovaných je podľa jeho názoru podhodnotený.
Vysvetlil, že vedecká rada odhaduje, že "v skutočnosti sa (vo Francúzsku) pohybujeme okolo 100-tisíc prípadov za deň", kam patria aj prípady ľudí, ktorí sa nediagnostikujú, alebo sú asymptomatickí.
"Máme tu vírus, ktorý cirkuluje mimoriadne rýchlo," uviedol.
Delfraissy pripustil, že vo Francúzsku bude nutné prikročiť k "masívnejšiemu zákazu vychádzania", a to pokiaľ ide o jeho časový rozsah i územnú platnosť.
Ak by toto rozhodnutie bolo prijaté, jeho účinok by sa vyhodnotil po dvoch týždňoch s tým, že v prípade nepriaznivého vývoja by sa pristúpilo k lockdownu.
Pokiaľ ide o lockdown, podľa Delfraissyho by mal byť miernejší ako ten, ktorý Francúzsko zažilo na jar tohto roku: ľudia by mohli pracovať, avšak s dôrazom na prácu z domu, v prevádzke by sa udržali školy i časť ekonomických činností.
Upozornil, že toto obmedzenie pohybu a ekonomických činností by trvalo len krátko, "ak by bolo zavedené teraz".
Delfraissy vyhlásil, že "čím rýchlejšie prijmeme opatrenia, tým vyššia bude ich účinnosť".
"Táto vlna, ktorá zaplavuje Európu, ... bude trvať niekoľko týždňov, dokonca jeden alebo dva mesiace," pokračoval francúzsky vedec, pričom sa však odmietol vyjadril k možnému vývoju pandémie koncom kalendárneho roka.
Koronavírus v Poľsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 263 929
- Počet vyliečených: 115 302
- Počet úmrtí: 4483
V Poľsku pribudlo od nedele 10 241 nových prípadov nákazy koronavírusom a 45 úmrtí. Informovala o tom v pondelok agentúra PAP s odvolaním sa na aktuálne údaje poľského ministerstva zdravotníctva.
Od vypuknutia pandémie Poľsko zaznamenalo už 263 929 prípadov nákazy. Ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, si tam doteraz vyžiadalo 4483 obetí.
Hospitalizovaných je podľa pondelkových údajov ministerstva 12 282 ľudí s potvrdenou infekciou, ďalších 445 991 osôb je v karanténe a 54 268 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ uzdravilo 115 302 ľudí.
Poľská vláda oznámila minulý piatok sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu. Počínajúc minulou sobotou je celé Poľsko tzv. červenou zónou a príslušné obmedzenia zahŕňajúce čiastočné uzavretie škôl či reštaurácií tak začínajú platiť na celom území krajiny.
Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý mal cez víkend pozitívny výsledok testu na koronavírus, sa už cíti lepšie a jeho zdravotný stav je "pod kontrolou", informoval v pondelok jeho poradca Pawel Salek v poľskom rozhlase.
Duda sa momentálne izoluje a začal pracovať z domu. Jeho poradca zároveň informoval, že úrad prezidenta bude médiám poskytovať pravidelne aktualizované informácie o prezidentovom zdravotnom stave.
Rekordný denný nárast 179 úmrtí hlásilo Poľsko za piatok 23. októbra. Ministerstvo zdravotníctva takisto minulý piatok uviedlo, že za posledných 24 hodín potvrdili v krajine 13 632 nových prípadov nákazy, čo je najviac za jeden deň od začiatku pandémie.
Koronavírus v Spojenom kráľovstve
- Celkový počet potvrdených prípadov: 873 800
- Počet vyliečených: -
- Počet úmrtí: 44 896
Britské úrady zrejme sprísnia obmedzenia zamerané proti šíreniu koronavírusu aj v ďalších oblastiach.
V značnej časti severného Anglicka, vrátane miest Liverpool, Manchester a Sheffield, už platí najvyšší, tretí, stupeň rizika a príslušné opatrenia, vrátane zatvorených krčiem a zákazu stretávania sa ľudí z iných domácností.
Pridať by sa k nim mohli napríklad mesto Warrington v severozápadnom Anglicku či grófstvo Nottinghamshire, s ktorých predstaviteľmi vláda rokuje o možnom zvýšení stupňa rizika.
Regionálne rozdiely spôsobujú spory medzi miestnymi politikmi na severe Anglicka a konzervatívnou vládou premiéra Borisa Johnsona. Tá čelí obvineniam z toho, že neurobila dosť na podporu ľudí a podnikov postihnutých miestnymi lockdownami.
Wales, Škótsko a Severné Írsko majú vlastné pravidlá týkajúce sa verejného zdravia. Wales pritom zaviedol najprísnejšie opatrenie, 17-dňový lockdown.
Vládni vedeckí poradcovia tvrdia, že evidujú náznaky ustupovania nárastu nových prípadov od zavedenia trojstupňového systému obmedzení. Ešte je však skoro na to, aby to bolo isté.
Spojené kráľovstvo má najsmrteľnejšiu epidémiu koronavírusu v Európe, v dôsledku ochorenia COVID-19 tam podľa oficiálnych dát zomrelo takmer 45-tisíc ľudí.
Koronavírus v Dánsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 40 356
- Počet vyliečených: 31 985
- Počet úmrtí: 702
Dánsko v pondelok pre pandémiu koronavírusu rozhodlo, že na verejnosti sa môže zhromaždiť maximálne desať ľudí. Doteraz krajina povoľovala verejné zhromažďovanie maximálne 50 ľudí. Výnimkou sú napríklad športové podujatia, na ktorých sa môže stretnúť maximálne 500 ľudí, a pohreby, na ktoré môže prísť do 50 ľudí.
Novým obmedzením, ktoré Dánsko schválilo, je aj zákaz predaja alkoholu po 22:00 h.
Od štvrtka bude v krajine povinné nosenie rúšok na verejnosti, napríklad v supermarketoch, knižniciach a divadlách. Už skôr bolo v Dánsku povinné nosenie rúšok v prostriedkoch verejnej dopravy a pri vstupe do reštaurácií, barov a kaviarní.
V Dánsku doteraz potvrdili 40 356 prípadov nákazy koronavírusom a 702 úmrtí.
Koronavírus v Rusku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 531 224
- Počet vyliečených: 1 146 096
- Počet úmrtí: 26 269
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o rekordných 17 347, čím ich celkový počet dosiahol 1 531 224. V pondelok o tom informovali agentúry DPA a TASS.
Napriek tomu, že Rusko eviduje štvrtý najvyšší počet prípadov nákazy na svete, sa jeho vláda zjavne zdráha zaviesť ďalší takzvaný lockdown, ktorý by mohol zdevastovať už aj tak oslabenú ruskú ekonomiku, komentuje DPA.
Ruské zdravotníctvo je závislé od štátneho rozpočtu a na doplnenie štátnych financií je potrebná fungujúca ekonomika, povedal minulý týždeň ruský prezident Vladimir Putin, uvádza sa v oficiálnom prepise stretnutia, ktoré bolo venované hospodárskej situácii v krajine.
"Vo všeobecnosti si súčasná situácia, aspoň v Rusku, nevyžaduje opätovné zavedenie takých obmedzení, aké sme mali na jar, keď sme našich ľudí poslali na platenú dovolenku a zatvorili celé podniky," pokračoval Putin, ktorého citovala DPA.
Tamojšie orgány obyvateľom odporúčajú na verejnosti nosiť rúško a rukavice, pracovať z domu a neopúšťať príbytok, ak patria do rizikovej skupiny.
Rusko je prvou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2 pre verejnosť. Hromadné očkovanie by malo začať v decembri alebo v januári. Vakcína Sputnik V je medzi odborníkmi predmetom kontroverzie, mnohí sa totiž obávajú, že neprešla dostatočným klinickým testovaním.
Koronavírus v Taliansku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 542 789
- Počet vyliečených: 268 626
- Počet úmrtí: 37 479
Taliansko v pondelok zaznamenalo o čosi viac ako 17 000 nových prípadov nákazy koronavírusom.
Počet potvrdených prípadov sa tak oproti uplynulým dňom znížil. Z dôvodu víkendu sa však za uplynulých 24 hodín v krajine urobilo o niekoľko desaťtisíc testov menej ako zvyčajne. Informáciu priniesla agentúra AP.
Doposiaľ v krajine zaznamenali 542 789 prípadov nákazy. Na rozdiel od prvých mesiacov od vypuknutia pandémie, keď sa väčšina prípadov koncentrovala v severnej časti Talianska, v súčasnosti narastá počet prípadov v celej krajine.
Prudký nárast infikovaných prinútil tamojšiu vládu k tomu, aby nariadila nové opatrenia, ktoré vstúpili do platnosti v pondelok. Medzi nové opatrenia patrí zatvorenie posilňovní, kín a zavedenie skorších zatváracích hodín v reštauračných zariadeniach a kaviarňach.
Regiónom s najvyšším denným prírastkom prípadov nákazy sa v pondelok opäť stalo Lombardsko ležiace na severe krajiny, do ktorého spadá aj Miláno. Za ním nasledovalo Toskánsko, nachádzajúce sa v strede Talianska, a južný región Kampánia, kam patrí aj Neapol.
V súvislosti s ochorením COVID-19 v Taliansku zomrelo 37 479 osôb, z toho 141 zomrelo za uplynulých 24 hodín.
Známy taliansky dirigent Riccardo Muti v pondelok písomne požiadal taliansku vládu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie o zavretí divadiel, kinosál a koncertných siení.
Muti v liste uvádza, že hudba a divadlo poskytujú spoločnosti potrebné "duchovné vyžitie", v opačnom prípade sa bude správať necivilizovane.
Podľa slov 79-ročného dirigenta nie sú hudobné a divadelné predstavenia v časoch pandémie "zbytočné", ako to tvrdili ministri. Takéto vyhlásenia podľa Mutiho svedčia o "ignorancii, nedostatku kultúry a ohľaduplnosti". Dirigent dodal, že divadlá vždy pandemické opatrenia rešpektovali.
Koronavírus v Španielsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 156 498
- Počet vyliečených: Údaj sa neuvádza
- Počet úmrtí: 35 031
Španielsko od piatka potvrdilo 52.188 nových prípadov nákazy koronavírusom a 279 nových úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Informáciu priniesla agentúra AP.
Od začiatku pandémie sa ochorením nakazilo takmer 1,1 milióna ľudí a v spojitosti s ním krajina zaznamenala celkovo 35 031 úmrtí. Odborníci však tvrdia, že skutočné čísla by mohli byť omnoho vyššie z dôvodu nezachytených prípadov.
Španielsky epidemiológ Fernando Simón uviedol, že "vývoj (nových infekcií) je rýchly" a pravdepodobne bude v tomto trende počas nasledujúcich týždňov pokračovať.
Päť zo 17 španielskych autonómnych spoločenstiev podľa denníka El Mundo zakázalo prechod cez svoje hranice okrem nevyhnutných prípadov.
Urobili tak po tom, čo ústredná vláda v nedeľu vyhlásila stav núdze, zaviedla nočný zákaz vychádzania a stanovila, že na jednom stretnutí môže byť naraz maximálne deväť osôb. Simón dodal, že ohrozené sú takmer všetky autonómne spoločenstvá v krajine.
Po tom, čo zavreli svoje hranice na obmedzenie šírenia ochorenia COVID-19 autonómne spoločenstvá La Rioja a Navarra, sa k nim pripojili aj Baskicko, Aragónsko a Astúria.
Koronavírus v Nórsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 18 110
- Počet vyliečených: 11 863
- Počet úmrtí: 279
Nórsko pre pandémiu koronavírusu znížilo povolený počet ľudí na verejných zhromaždeniach na 50 z doterajších 200. Informovala o tom v pondelok premiérka Erna Solbergová.
Vláda krajiny zároveň vyzvala obyvateľov, aby doma nemali naraz viac ako päť hostí.
Nové obmedzenia začnú platiť od utorkovej polnoci a majú trvať do začiatku decembra, ale v prípade nutnosti sa ich platnosť môže predĺžiť.
Obmedzenie zhromažďovania prichádza v čase, kedy firmy v Nórsku zvyčajne organizujú predvianočné večierky. V krajine doteraz zaregistrovali 17 908 prípadov ochorenia COVID-19, pričom 279 ľudí ochoreniu podľahlo.
Koronavírus v Belgicku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 321 031
- Počet vyliečených: 23 087
- Počet úmrtí: 10 810
Lekárov v belgickom meste Li?ge požiadali, aby zostali v práci, hoci sú infikovaní koronavírusom, keďže počet hospitalizácii prudko rastie. Približne štvrtina tamojších zdravotníckych pracovníkov je údajne nakazená.
Ide už o desiatu nemocnicu v Belgicku, ktorej zamestnancov požiadali, aby zostali v práci, ak sa u nich zistil koronavírus, ale nemajú symptómy. Informuje o tom portál bbc.com.
Šéf Belgického združenia zdravotníckych odborových organizácií Philippe Devos pripustil, že existuje riziko prenesenia vírusu na pacientov. Belgické nemocnice presúvajú pacientov do iných zariadení a rušia neakútne operácie.
Deje sa to len niekoľko dní potom, ako minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke varoval, že krajina je blízko "cunami" infekcií.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Číne
- Celkový počet potvrdených prípadov: 85 810
- Počet vyliečených: 80 911
- Počet úmrtí: 4634
Čína opäť realizuje masové testovanie všetkých obyvateľov celého niekoľkomiliónového mesta po tom, ako sa v provincii Sin-ťiang objavila miestna epidémia koronavírusu.
Testuje sa približne 4,7 milióna obyvateľov mesta Kašgar, pričom doteraz sa koronavírus zistil u 138 ľudí, ktorí však nemali príznaky.
Do nedele večera v meste urobili viac ako 2,8 milióna testov. Ostatní obyvatelia sa otestujú v priebehu dvoch dní, uviedli predstavitelia mesta. Informuje o tom portál bbc.com.
Číne sa v podstate darí redukovať počet prípadov koronavírusu, ale v krajine sa stále objavujú regionálne epidémie. Školy v meste Kašgar sú zatvorené a obyvatelia nemôžu z mesta odísť, ak nemajú negatívny test.
Koronavírus v Izraeli
- Celkový počet potvrdených prípadov: 310 148
- Počet vyliečených: 293 838
- Počet úmrtí: 2397
Izraelský štátny inštitút biologického výskumu v nedeľu oznámil, že začne s testami svojej vakcíny proti koronavírusu na ľuďoch.
Klinické testy s prvou skupinou 80 ľudí sa podľa inštitútu začnú 1. novembra. V decembri testovanie rozšíria do druhej fázy s 960 ľuďmi a v apríli alebo máji by sa mala podľa výsledkov z prvých dvoch fáz začať tretia a posledná fáza testov. Na nej by sa malo zúčastniť 30-tisíc ľudí.
"Verím schopnostiam našich vedcov a som si istý, že dokážeme vytvoriť bezpečnú a efektívnu vakcínu," skonštatoval riaditeľ inštitútu Šmuel Šapira. Cieľom je podľa jeho slov vyrobiť 15 miliónov dávok pre obyvateľov štátu Izrael a "blízkych susedov".
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je po celom svete vo fáze klinických testov viac ako 40 potenciálnych vakcín proti koronavírusu.
Deväťmiliónový Izrael dosiaľ potvrdil viac ako 310-tisíc prípadov nákazy koronavírusom a takmer 2 400 úmrtí na ochorenie COVID-19.
Koronavírus v Austrálii a Oceánii
Koronavírus v Austrálii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 27 528
- Počet vyliečených: 25 199
- Počet úmrtí: 905
Austrálske mesto Melbourne, dlhodobo hlavné ohnisko šírenia nového koronavírusu v krajine, začína tento týždeň postupne rušiť karanténne opatrenia.
V pondelok po viac ako štyroch mesiacoch nezaznamenali v tomto druhom najväčšom austrálskom meste nové prípady nákazy, informovala agentúra AP.
Premiér austrálskeho štátu Viktória Daniel Andrews v pondelok oznámil, že v noci z utorka na stredu budú môcť v Melbourne otvoriť všetky obchody, reštaurácie, kaviarne a bary. Obyvatelia si budú tiež môcť na vonkajších priestranstvách zahrať kontaktné športy.
V rámci uvoľňovania karanténnych opatrení sa v nedeľu 8. novembra o 11.59 h pre obyvateľov mesta Melbourne ruší zákaz vycestovať do vzdialenosti väčšej než 25 kilometrov od svojho bydliska.
"Toto bol veľmi náročný rok. Obyvatelia Viktórie toho obetovali veľa a som veľmi hrdý na každého jedného z nich," povedal reportérom Andrews, ktorého citovala agentúra AFP.
Štát Viktória prijal prísne karanténne opatrenia už začiatkom júla, uvoľňovať ich začali koncom septembra. V Melbourne, kde bolo prípadov nákazy najviac, sa proces rušenia reštrikcií začína až tento týždeň.
Naposledy štát Viktória zaznamenal deň bez nových prípadov nákazy 9. júna. Poslednú obeť - muža vo veku nad 90 rokov - ktorý zomrel v dôsledku ochorenia COVID-19, hlásili z Viktórie minulý týždeň. Vo Viktórii tak od začiatku pandémie zomrelo už 817 nakazených, v celej Austrálii 905.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?