BERLIN. Na berlínskom Múzejnom ostrove vandali zničili ďalšie pamiatky. Na obrej žulovej mise pred Starým múzeom sa dnes v noci objavila graffiti, informovala dnes agentúra DPA.
Až v stredu vyšlo najavo, že na začiatku októbra ktosi v niekoľkých múzeách v centre nemeckej metropoly poškodil olejnatou tekutinou cez šesť desiatok exponátov.
Útok na kultúru
"Teraz sa to už nedá poprieť. Je to útok na kultúru," uviedol dnes Hermann Parzinger, predseda nadácie, ktorá sa stará o niekoľko kultúrnych inštitúcií na Múzejnom ostrove v centre Berlína.
"Potrebujeme teraz nielen väčšiu ochranu našich kultúrnych pokladov, ale aj spoločenskú diskusiu o tom, ako naše kultúrne hodnoty brániť," dodal Parzinger.
Poškodené exponáty
Žulovú misu z 19. storočia, ktorá meria v priemere takmer sedem metrov, ktosi popísal zelenou a modrou farbou. Polícia uviedla, že v tejto súvislosti podozrieva dvoch mladíkov vo veku 17 a 21 rokov.
Až v stredu nemecké médiá informovala o poškodení viac ako 60 vystavovaných predmetoch v Pergamonskom múzeu, Novom múzeu a Starej národnej galérii na Múzejnom ostrove. Olejnatá tekutina, ktorú neznámy páchateľ sochy, obrazy či egyptské sarkofágy postriekal, zanechala na pamiatkach stopy. Reštaurátori však veria, že bude možné škody napraviť.
Múzejný ostrov je od roku 1999 na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem Pergamonského múzea, Nového múzea a Starej národnej galérie sú na ňom ešte Staré múzeum, Bodeho múzeum a vlani otvorená Galéria Jamesa Simona.
V minulom roku, kedy boli tieto kultúrne inštitúcie na rozdiel od tohto roka otvorené bez obmedzení, prilákali 3,1 milióna návštevníkov.