WASHINGTON. Spojené štáty a Európska únia naštartovali v piatok "bilaterálny dialóg" venujúci sa záležitostiam spojeným s Čínou.
Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella.
Najbližšie stretnutie bude v novembri
Bilaterálny dialóg bude prebiehať medzi rezortom diplomacie USA a Európskou službou pre vonkajšiu činnosť. Ako sa uvádza vo vyhlásení, Pompeo i Borrell privítali začatie dialógu, ktorý bude slúžiť európskym i americkým odborníkom s cieľom diskutovať o množstve záležitostí vo vzťahu k Číne.
Lídri sa dohodli na organizovaní stretnutí s vysokými predstaviteľmi na rozličné témy vrátane "ľudských práv, bezpečnosti a multilateralizmu".
Najbližšie stretnutie vrcholných predstaviteľov tejto iniciatívy - námestníka amerického ministra zahraničných vecí Stephena Bieguna a generálnej tajomníčky ESVČ Helgy Schmidovej - sa uskutoční v polovici novembra.
Hovorili o Bielorusku či 5G sieti
Pompeo sa európske krajiny snaží presvedčiť, aby odmietli čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei, ktorý chce v Európe implementovať infraštruktúru sietí piatej generácie (5G). Washington totiž považuje túto čínsku technologickú firmu za hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Pompeo a Borrell v piatkovom telefonickom rozhovore vyslovili i svoju podporu nezávislosti Bieloruska, kde prebiehajú masové protesty proti prezidentovi Alexadrovi Lukašenkovi a vyzvali na "okamžité zastavenie bojov" medzi Arménskom a Azerbajdžanom na spornom území Náhorného Karabachu.