SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Počet nakazených stúpa, Nemecko má ďalší rekord

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Načítavam video...

Správu priebežne aktualizujeme.

Severná pologuľa čelí rozhodujúcemu okamihu v boji proti pandémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, uviedla v piatok Svetová zdravotnícka organizácia.

"Nasledujúce mesiace budú tvrdé a niektoré krajiny budú na nebezpečnej ceste," povedal šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dodal, že príliš veľa krajín zaznamenáva exponenciálny nárast prípadov, čo má za následok, že nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú na hranici svojej kapacity alebo ju už prekročili.

Skryť Vypnúť reklamu

"A to sme ešte len v októbri," zdôraznil.

Aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) varovalo, že úroveň prenosu ochorenia COVID-19 v 23 členských krajinách Únie a v Spojenom kráľovstve je teraz "vážne znepokojujúca".

Do tejto kategórie patria všetky členské krajiny Európskej únie okrem Cypru, Estónska, Fínska a Grécka, uviedlo ECDC vo svojom najnovšom hodnotení situácie s tým, že ide o nárast oproti iba siedmim krajinám spred mesiaca.

Koronavírus v Európe

Nemecko prekonalo viac ako 10-tisíc úmrtí. Informovali o tom agentúry DPA a AFP s odvolaním sa na údaje Inštitútu Roberta Kocha.

Skryť Vypnúť reklamu

V Nemecku od začiatku pandémie evidujú 10 003 obetí na životoch, za posledných 24 hodín ich pribudlo 49. Viac ako 310-tisíc ľudí sa už z ochorenia COVID-19 vyliečilo.

Od vypuknutia pandémie bolo v krajine potvrdených už 418 005 prípadov nákazy - od piatka do sobotňajšieho rána pribudlo 14 714 novoinfikovaných, čo je nový denný rekord.

Vo štvrtok počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku po prvý raz prekročil hranicu 10-tisíc. Pribudlo vtedy 11 287 novonakazených.

Šéf Inštitútu Roberta Kocha Lothar Wieler označil aktuálnu pandemickú situáciu v krajine za "veľmi vážnu" a ľudí vyzval, aby dodržiavali zavedené opatrenia a obmedzili kontakty.

Kancelárka Angela Merkelová ešte minulý víkend apelovala na obyvateľov krajiny, aby zostali doma vždy, keď je to možné, a obmedzili svoje spoločenské styky v snahe zabrániť šíreniu nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 7014 na celkovo 337 410, informovala v sobotu agentúra UNIAN s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 125 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 6289.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 2177 ľudí, od začiatku pandémie už 139 755.

Kabinet ministrov 13. októbra predĺžil karanténne opatrenia v krajine do konca tohto roka.

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín potvrdili testy nákazu novým druhom koronavírusu 1820 ľuďom. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo 38 zväčša starších pacientov s chronickými ochoreniami, vyplýva z údajov zverejnených v sobotu vládou na stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne je infikovaných 38 701 ľudí, z ktorých 29 percent pochádza z Budapešti. V nemocničnom ošetrení je 2245 chorých, z nich 205 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Počet potvrdených prípadov infikovaných koronavírusom od vypuknutia pandémie stúpol na 56 098 a počet obetí v súvislosti s chorobou COVID-19 na 1390. Z ochorenia sa zotavilo 16 007 osôb.

V Poľsku pribudlo od piatka rekordných 179 úmrtí súvisiacich s nákazou novým druhom koronavírusu a tiež 13 628 nových prípadov infekcie.

Informovala o tom v sobotu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Predošlý rekordný denný prírastok v počte úmrtí (168) tam zaznamenali vo štvrtok, pripomína na svojom webe televízia TVN24.

Ministerstvo zdravotníctva v piatok uviedlo, že za posledných 24 hodín potvrdili 13.632 nových prípadov nákazy - najviac za jeden deň od začiatku pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

V Poľsku zaevidovali od začiatku pandémie celkovo už 241 946 prípadov nákazy a 4351 súvisiacich úmrtí.

Hospitalizovaných je podľa piatkových údajov 11 496 ľudí s potvrdenou infekciou, ďalších 478 761 osôb je v karanténe a 57 802 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ uzdravilo 109 344 ľudí.

Poľská vláda oznámila v piatok sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu. Počínajúc touto sobotou je celé Poľsko tzv. červenou zónou a príslušné obmedzenia zahŕňajúce čiastočné uzavretie škôl či reštaurácií tak začínajú platiť na celom území krajiny.

Pozitívny výsledok testu na nový koronavírus mal aj poľský prezident Andrzej Duda. V sobotu ráno to na sociálnej sieti Twitter oznámil prezidentov hovorca Blažej Spychalski.

Skryť Vypnúť reklamu

V španielskej metropole Madrid začali od polnoci z piatka na sobotu platiť nové opatrenia obmedzujúce nočný život. Ohlásili to v piatok predstavitelia tamojšej regionálnej samosprávy.

K obmedzeniu nočného života v hlavnom meste dochádza práve v čase, keď sa tam končí dvojtýždňový lockdown, informuje agentúra DPA.

V čase od polnoci do 6:00 ráno sú od soboty zakázané verejné zhromaždenia, ako aj súkromné stretávanie sa ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti. Ľudia však nebudú mať povinnosť zdržiavať sa v uvedených hodinách doma, na ulici byť môžu.

Španielska vláda zaviedla pred dvoma týždňami v Madride a okolitých oblastiach pomerne rozsiahly lockdown, a to aj napriek protestom zo strany miestnej samosprávy.

Teraz, keď platnosť lockdownu vypršala, sa chce vedenie Madridu vrátiť k predošlým epidemiologickým opatreniam a uzavrieť len štvrte, ktoré evidujú obzvlášť vysoký počet nakazených. Všeobecne sa však v Madride v ostatných dňoch nárast nakazených o čosi spomalil, píše DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko tento týždeň oficiálne prekročilo hranicu milióna potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Španielsky premiér Pedro Sánchez ale v piatok povedal, že skutočný počet je omnoho vyšší, keďže na začiatku pandémie bol počet zistených prípadov veľmi nízky.

Počet prípadov podľa jeho slov presiahol tri milióny.

Francúzske zdravotnícke úrady informovali, že počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v krajine od vypuknutia pandémie prekročil hranicu jedného milióna. Francúzsko sa tak stalo druhou západoeurópskou krajinou po Španielsku, v ktorej sa zistilo viac ako milión prípadov.

Celkovo francúzske úrady do piatka evidovali 1 041 075 infekcií.

Podobne ako v ostatných európskych štátoch, počet prípadov nákazy prudko stúpol v uplynulých týždňoch. Pacientmi s ochorením COVID-19 je obsadených viac ako 42 percent lôžok intenzívnej starostlivosti vo francúzskych nemocniciach. V regióne Paríža je to až 64 percent.

V priebehu uplynulého týždňa v krajine s ochorením COVID-19 hospitalizovali vyše 11-tisíc ľudí, z toho na jednotkách intenzívnej starostlivosti umiestnili 1 714 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s koronavírusom vo Francúzsku zomrelo viac ako 34-tisíc ľudí.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 16 521 na celkovo 1 497 167, informovala v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 296 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 25 821.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 11 567 ľudí, od začiatku pandémie už 1 130 818, čo predstavuje 75,5 percenta z celkového počtu infikovaných.

Belgicko potvrdilo rekordných 15 432 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 za posledných 24 hodín, informovala v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na údaje inštitútu verejného zdravia Sciensano.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o tretí rekordný denný nárast za posledný týždeň. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v piatok informovalo, že Belgicko s populáciou 11,5 milióna ľudí zaregistrovalo za posledných 14 dní približne 1020 nových infekcií na 100 000 obyvateľov. Belgicko tak patrí v súčasnosti medzi najviac postihnuté krajiny v Európe, pokiaľ ide o šírenie koronavírusu, uviedla DPA.

Belgický premiér Alexander De Croo v piatok oznámil nové sprísnenie vládnych opatrení, ktorí majú spomaliť šírenie nového typu koronavírusu. Opatrenia by mali byť v platnosti jeden mesiac. Týkajú sa športových a kultúrnych podujatí, zábavných parkov a aktivít pre mládež. V platnosti zostáva aj zákaz nočného vychádzania medzi polnocou a 05.00 h hodinou ráno.

Úrady však vyzývajú občanov, aby do práce chodili radšej po vlastnej linke, najlepšie pešo alebo na bicykli.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemocnice prešli na fázu 2A, čo znamená vyhradenie 60 percent lôžok pre pacientov s COVID-19. Termíny operácií, ktoré nie sú nevyhnutné, sa posunú o štyri týždne, urgentné prípady sa však neodkladajú.

Koronavírus v Amerike

V USA nahlásili najvyšší denný počet zistených nových prípadov koronavírusu od začiatku pandémie. V krajine v piatok odhalili 83 757 prípadov nákazy. Doterajší denný rekord zistených infekcií bol zo 16. júla, kedy zaznamenali 77 362 nákaz.

Počet obetí pandémie v krajine dosiahol úroveň takmer 224-tisíc. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Johns Hopkins University.

Údaje o vývoji pandémie sú hrozným znakom toho, že ochorenie COVID-19 sa stále rýchlo šíri v krajine, ktorá má na svete najviac úmrtí súvisiacich s koronavírusom aj najväčší počet infekcií.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohé americké štáty hlásia rast počtu nákaz a hovoria, že nemocniciam ubúdajú voľné lôžka aj na miestach, kde sa len pred niekoľkými mesiacmi epidémia zdala vzdialená.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 6. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 9. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 10. Nie je to len chlapská záležitosť
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 899
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 731
 3. Aká je chémia vôní 13 537
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 771
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 660
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 191
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 738
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 297
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 254
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 984
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Mikroorganizmy, Ekonomická kríza 2020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Prokurátor Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

OĽaNO: Zvolenie Žilinku je kompromis (reakcie)

Kollár od Žilinku očakáva očistenie prokuratúry.

Ivan Ivanič, šéf SLA.

Neprehliadnite tiež

Facebook a Instagram zmažú dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu

Väčšina sa ku konšpiračným príspevkom o vakcínach dostáva práve na Facebooku a Instagrame.

Facebook.

Nemeckí colníci našli v bábikách zašité plazy, ktoré pašovali z Mexika

Ohrozené plazy smerovali súkromným kupcom v Nemecku.

Francúzskeho exministra obvinili z účasti na Sarkozyho kampani hradenej Líbyou

Vo funkcii ministra vnútra Guéant pôsobil v rokoch 2011-12.

Nicolas Sarkozy.
Barack Obama.