SME

Rusko považuje americké obvinenia zo zasahovania do volieb za nepodložené

Obvinenia sa valia každý deň, uviedol hovorca ruskej vlády.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (Zdroj: SITA/AP)

MOSKVA. Kremeľ vo štvrtok dôrazne odmietol ako "úplne nepodložené" tvrdenia amerických predstaviteľov, že Moskva získala informácie o voličoch v USA a ovplyvňovala verejnú mienku pred prezidentskými voľbami naplánovanými na 3. novembra.

Obdobné obvinenia na svoju adresu zároveň dôrazne odmietol aj Irán, uvádza agentúra AFP.

V stredu večer totiž na tlačovej konferencii vysokopostavení predstavitelia amerických tajných služieb oznámili, že Rusko a Irán získali informácie týkajúce sa registrácie amerických voličov so zámerom ovplyvniť novembrové voľby v USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peskov: Obvinenia sa valia každý deň

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na tieto obvinenia vo štvrtok povedal novinárom: "Obvinenia sa valia každý deň. Všetky sú úplne nepodložené, nie sú na ničom založené."

S uvedenými tvrdeniami o zasahovaní do volieb vystúpili na stredajšej tlačovej konferencii riaditeľ amerických tajných služieb (DNI) John Ratcliffe a riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray.

Rusko a Irán sa podľa nich pokúšajú ovplyvňovať nálady americkej verejnosti pred prezidentskými a kongresovými voľbami, ktoré sa budú v USA konať 3. novembra.

Súvisiaci článok Rusko a Irán získali podľa USA údaje o amerických voličoch Čítajte 

Ratcliffe konkrétne obvinil Irán z toho, že stál za rozosielaním "falošných" emailov americkým občanom, ktorých cieľom bolo "zastrašiť voličov, podnietiť nepokoje a poškodiť" súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu

Irán tiež podľa Ratcliffa šíril video, ktoré naznačovalo možnosť vykonávania volebných podvodov - napríklad takého, že ľudia budú posielať sfalšované volebné lístky, aj z územia mimo USA.

Falošné informácie pre voličov

Riaditeľ DNI nevysvetlil, ako sa Rusko a Irán k údajom z registrov voličov dostali. Ich cieľom však bolo podľa Ratcliffa zneužiť tieto údaje, aby "registrovaným voličom posúvali falošné informácie s cieľom vyvolať zmätok, rozsievať chaos a podkopávať dôveru v americkú demokraciu".

Súvisiaci článok Biden považuje Trumpove obvinenia o korupcii za snahu očierniť jeho rodinu Čítajte 

Predstavitelia amerických tajných služieb zvolali tlačovú konferenciu po tom, ako sa objavili správy o zastrašovaní voličov v minimálne štyroch štátoch vrátane Floridy a Pensylvánie, ktoré majú kľúčový význam pre výsledky prezidentských volieb v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Demokratickí voliči v týchto štátoch dostali zastrašujúce emaily, v ktorých im údajní stúpenci krajnej pravice hrozili odplatou, ak nebudú vo voľbách hlasovať za Trumpa.

Organizátori tejto akcie evidentne získali emailové adresy voličov z registračných zoznamov jednotlivých amerických štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 880
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 440
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 130
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 766
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 651
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 646
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 993
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu