SME

Koronavírus vo svete: Viacero európskych krajín hlási rekordné prírastky

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Británia potvrdila v stredu 26 688 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje najvyšší denný prírastok v krajine od začiatku pandémie. Informovala o tom televízia Sky News s odvolaním sa na údaje britského rezortu zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledných 24 hodín pribudlo v Spojenom kráľovstve aj 191 súvisiacich úmrtí. Celkovo už v krajine potvrdili 789 229 prípadov infekcie a 44 158 úmrtí na komplikácie spôsobené koronavírusovým ochorením COVID-19.

Do štatistík úmrtí sa v Británii zarátavajú iba pacienti, ktorí zomreli do 28 dní od pozitívneho testu na koronavírus, takže skutočný počet obetí je zrejme vyšší, uvádza stanica BBC.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predchádzajúci rekordný počet prípadov nákazy - takmer 23-tisíc - bol v krajine zaznamenaný 4. októbra.

Počet prípadov nákazy začal v Británii opäť narastať v priebehu júla a od konca augusta začalo dochádzať ich k prudkému nárastu. Podľa expertov zrejme momentálne dochádza po celej krajine k exponenciálnemu šíreniu vírusu.

Vzhľadom na súčasné neporovnateľne rozsiahlejšie testovanie však môže byť úroveň komunitného šírenia vírusu v Spojenom kráľovstve nižšia než v prvej vlne epidémie.

SkryťVypnúť reklamu

V talianskom regióne Lazio, ktorý zahŕňa aj hlavné mesto Rím, zaviedli v stredu zákaz nočného vychádzania, ktorý má byť v platnosti 30 dní. Opatrenie bolo zavedené po rekordnom dennom náraste počtu infikovaných, keď v Taliansku pribudlo vyše 15-tisíc nových prípadov, informovala agentúra AFP.

Dekrét o zavedení zákazu nočného vychádzania v Laziu podpísali v stredu večer taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza a regionálny prezident Nicola Zingaretti.

Zákaz vychádzania medzi 23.00 h a 05.00 h miestneho času bude v Laziu platiť od piatku večera po dobu 30 dní.

Región Lazio je v poradí treťou oblasťou Talianska, v ktorej zaviedli takéto opatrenie v snahe spomaliť opätovné šírenie koronavírusu.

Už v utorok oznámili zavedenie nočného zákazu vychádzania, ktorý začne platiť od nadchádzajúceho víkendu, aj v severotalianskej Lombardii a v Kampánii na juhu krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko v stredu hlásilo 15 199 nových prípadov nákazy, čo je najvyšší denný prírastok v krajine od začiatku pandémie. V krajine už celkovo zaznamenali takmer 450-tisíc prípadov nákazy a skoro 37-tisíc úmrtí.

Talianska vláda v posledných týždňoch zaviedla na celoštátnej úrovni viaceré reštrikcie vrátane obmedzenia prevádzky reštaurácií a barov. Premiér Giuseppe Conte nateraz vylučuje druhý celoplošný lockdown, teda úplné uzavretie krajiny, k akému vláda pristúpila v marci tohto roku.

V Českej republike pribudlo v stredu rekordných 14 968 prípadov nákazy novým koronavírusom. Vyplýva to z údajov zverejnených vo štvrtok po polnoci na webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy od začiatku pandémie sa tak zvýšil na 208 915, z toho 124 040 je aktívnych. Na súvisiace komplikácie zomrelo v krajine už 1739 pacientov, 83 136 sa vyliečilo. V nemocniciach sa aktuálne lieči vyše 4400 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Český premiér Andrej Babiš už v stredu podvečer avizoval, že celkový denný prírastok bude zrejme až okolo 15-tisíc prípadov. Apeloval preto na občanov, aby dodržiavali novozavedené reštrikcie.

Rekordný prírastok nakazených zaznamenalo Česko aj v utorok, keď bolo potvrdených 11 984 nových prípadov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Česká vláda z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie pristúpila v stredu k ďalším opatreniam. Od štvrtka od 06.00 h budú uzavreté maloobchodné prevádzky, výnimky budú mať len predajne základného sortimentu. Veľkoobchod bude fungovať bez obmedzení.

Vláda od štvrtka nariadila aj obmedzenie pohybu a kontaktov s výnimkou ciest do práce a na nákupy. Pohyb v prírode bude možný v skupinách do dvoch osôb.

Poľsko vo štvrtok oznámilo 12 107 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších 168 ľudí v krajine za uplynulých 24 hodín zomrelo v súvislosti s ochorením COVID-19. To podľa údajov z tamojšieho ministerstva zdravotníctva predstavuje ďalší rekord.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu vyhlásil, že krajina popri chystaných prísnejších opatreniach musí nájsť rovnováhu medzi udržaním vírusu pod kontrolou a funkčnou ekonomikou.

Od začiatku pandémie v Poľsku zaznamenali takmer 215 000 prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 4 000 úmrtí spojených s ochorením COVID-19.

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín testy potvrdili rekordných 2 032 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Na komplikácie súvisiace s ochorením COVID-19 zomrelo 46 chronicky chorých pacientov, vo väčšine prípadov išlo o starších ľudí, informoval vo štvrtok vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku vypuknutia epidémie koronavírusu evidujú v Maďarsku už 52 212 prípadov nákazy. Počet zosnulých súvisiacich s touto nákazou stúpol na 1 305.

V krajine je v súčasnosti 35 653 aktívnych prípadov a 15 254 ľudí sa z infekcie zotavilo. V nemocniciach sa ochorením COVID-19 nachádza 2 132 pacientov. Na umelú pľúcnu ventiláciu je z nich napojených 197.

V Chorvátsku potvrdili za posledných 24 hodín rekordných 1563 nových prípadov nákaz a 13 súvisiacich úmrtí.

Ide o najvyšší prírastok nových infekcií a úmrtí za jediný deň od začiatku epidémie v tejto balkánskej krajine.

Súčasný počet aktívnych prípadov nákazy je 7 380. Spomedzi infikovaných ľudí sa 661 lieči na ochorenie COVID-19 v nemocniciach a 46 z týchto pacientov potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Od 25. februára, keď v Chorvátsku potvrdili prvé prípady infekcie, sa koronavírusom v tejto krajine nakazilo celkovo 29 850 ľudí. Z nich 406 zomrelo a 22 064 sa vyliečilo, vrátane 629 ľudí za posledných 24 hodín.

V súčasnosti je v samoizolácii 25 620 ľudí. Dosiaľ v krajine urobili 418 821 testov na koronavírus, z čoho 6 874 za posledných 24 hodín.

Slovinsko hlásilo nový rekord v dennom prírastku ľudí nakazených koronavírusom, keď ich za posledných 24 hodín pribudlo 1 663.

Počet potvrdených prípadov nákazy od začiatku epidémie koronavírusu stúpol v krajine na celkových 17 646 a v súčasnosti je aktívnych 10 136 prípadov.

Incidencia nákazy - počet pozitívnych osôb na 100 000 obyvateľov za 14 dní - sa zvýšila na 484. Celkovo je hospitalizovaných 357 infikovaných ľudí a 62 z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledných 24 hodín pribudlo aj sedem nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom a celkový počet mŕtvych tak stúpol v Slovinsku na 207.

Švajčiarska vláda zvažuje v boji proti šíreniu nákazy koronavírusom všetky možnosti vrátane časovo obmedzeného "mini lockdownu". Oznámil to minister zdravotníctva Alain Berset po tom, ako Švajčiarsko v stredu ohlásilo rekordný denný prírastok 5596 nakazených, informovali agentúry Reuters a DPA.

Jednou z možností, ako bojovať proti šíreniu nákazy, by bolo uzavretie obchodov na dva týždne, povedal Berset na tlačovej konferencii v Berne. O ďalšom postupe sa rozhodne v priebehu najbližších týždňov.

"Nasledujúce dva týždne budú pre nás rozhodujúce," povedal a ľudí vyzval, aby nosili rúška, umývali si ruky a dodržiavali odstup od iných. "Vieme, že to dokážeme. Začiatkom roka sme si to vyskúšali," povedal na margo prvej vlny pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Minister možné sprísnenie opatrení spomenul len tri dni po tom, čo Švajčiarsko oznámilo obmedzenia súkromných stretnutí, zaviedlo povinné rúška v interiéroch verejných budov a prevádzok a vyzvalo firmy, aby svojim zamestnancom umožnili pracovať z domu.

Od pondelka sa tak v krajine smie na verejnosti stretávať najviac 15 osôb, rúška sú okrem verejnej dopravy povinné aj v obchodoch, reštauráciách či múzeách.

Ak zavedené opatrenia nepovedú budúci týždeň k nižšiemu počtu nakazených, prijme vláda podľa slov ministra zdravotníctva ďalšie obmedzenia týkajúce sa verejných budov, podujatí i organizovaných akcií.

Podľa Berseta sa Švajčiarsko z krajín, ktorá sa radila medzi tie najlepšie, čo sa týka zvládania pandémie, teraz zaradila medzi jednu z najhorších.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne tam za posledné dva týždne evidujú takmer 400 nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov. Mimoriadne je zasiahnutý najmä kantón Valais na juhu krajiny.

Švajčiarsko spolu s Lichtenštajnskom registrujú celkovo 91 763 potvrdených prípadov nákazy. Počet úmrtí sa v stredu zvýšil o 11 na 1856.

Nemecko vo štvrtok ráno oznámilo prudký nárast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom, ktorý po prvý raz prekročil hranicu 10-tisíc. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) bolo za posledných 24 hodín potvrdených 11 287 nových infekcií. To výrazne prevyšuje doterajší rekordný počet z minulej soboty, keď bolo hlásených 7830 prípadov. V stredu pribudlo 7595 novoinfikovaných.

Počet úmrtí sa za posledných 24 hodín zvýšil o 30 na celkovo 9905. Od začiatku pandémie bolo v krajine potvrdených už najmenej 392 049 prípadov nákazy a približne 306 100 ľudí sa už z ochorenia uzdravilo.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu popoludní bol pozitívne testovaný na prítomnosť nového druhu koronavírusu aj spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn, ktorý ihneď nastúpil do domácej karantény.

Minulý týždeň vo štvrtok v Nemecku prvýkrát zaznamenali vyšší počet nových prípadov, než tomu bolo počas prvej vlny epidémie v krajine. Podľa DPA sú však tieto číselné údaje len čiastočne porovnateľné, pretože teraz sa v Nemecku testuje oveľa viac než počas jari.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní presiahol v Nemecku v stredu hranicu 50, čiže limit znamenajúci sprísnenie protipandemických opatrení.

Nemecká vláda a jednotlivé spolkové krajiny sa 15. októbra dohodli na tom, že ak dôjde k prekročeniu stanovených počtov novonakazených, musia byť na regionálnej úrovni zavedené prísnejšie reštrikcie.

SkryťVypnúť reklamu

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyhlásil vo štvrtok - s platnosťou od soboty - zákaz nočného vychádzania v metropole Atény, ako aj v meste Solún či iných rizikových oblastiach v snahe zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu.

"Naším cieľom je zredukovať cirkuláciu (ľudí) a nočné stretávanie sa, ktoré podnecujú šírenie vírusu," povedal Mitsotakis v televíznom prejave.

Snaha predísť zhromažďovaniu osôb zatvorením reštaurácií a klubov sa podľa premiéra ukázala byť len čiastočne úspešnou, keďže mladí Gréci sa naďalej schádzajú v početných skupinách na námestiach, na pôde univerzít a iných verejných miestach.

Zákaz vychádzania bude platiť od soboty v čase od 00.30 h do 05.00 h ráno. Nariadili ho po tom, ako grécke zdravotnícke úrady ohlásili rekordných 882 nových prípadov nákazy a 15 úmrtí na ochorenie COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

"V posledných dňoch sme zaznamenali náhly nárast prípadov," uviedol Mitsotakis s tým, že čiastočne ide o dôsledok zvýšeného testovania.

Predseda gréckej vlády oznámil aj "povinné" nosenie rúšok na verejnosti, a to vo vnútri i vonku, v najviac zasiahnutých regiónoch. Rúško podľa jeho slov poslúži ako akási vakcína do vtedy, než bude vyvinutá skutočná vakcína. Mitsotakis ďalej prízvukoval, že pred celkovým lockdownom uprednostňuje lokálne opatrenia.

Grécko zaevidovalo celkovo už viac ako 28 000 pozitívne testovaných osôb a takmer 550 obetí na životoch. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je hospitalizovaných 90 pacientov.

Úrady v krajine v uplynulých dňoch varovali, že priemerný vek novoinfikovaných sa znížil na 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Španielsko ako prvá západoeurópska krajina prekročilo hranicu milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Úrady v stredu oznámili, že počas uplynulých 24 hodín zaznamenali ďalších 16 973 nakazených a 156 úmrtí. Od prvého diagnostikovaného prípadu, ktorý zaregistrovali 31. januára, tak už v krajine potvrdili 1 005 295 infekcií, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo 34 366 ľudí.

Španielsky minister zdravotníctva by sa mal vo štvrtok stretnúť s regionálnymi lídrami, aby prediskutovali ďalšie kroky.

Koronavírus v Ázii

Indické úrady sa obávajú, že na voľbách v treťom najväčšom zväzovom štáte Bihár a na náboženských zhromaždeniach počas sviatkov sa môže šíriť koronavírus.

V Indii pribudlo za posledných 24 hodín menej než 60 000 nových prípadov nákazy, a to tretí deň po sebe. Ministerstvo zdravotníctva hlásilo 55 839 nových infikovaných, takže celkovo ich krajina zaznamenala vyše 7,7 milióna.

SkryťVypnúť reklamu

Pribudlo aj 702 úmrtí na ochorenie COVID-19 a celkovo ich tak bolo v krajine vo štvrtok potvrdených 116 616.

Volebná komisia vydala varovanie po tom, čo politické kampane prilákali vo východoindickom štáte Bihár obrovské davy ľudí bez rúšok, ktorí navyše nedodržiavali bezpečný odstup. Voľby v tomto zväzovom štáte sa majú začať na budúci týždeň.

Bihár je tretí najväčší štát Indie s približne 122 miliónmi obyvateľov.

Predstavitelia zdravotníctva majú takisto obavy z možného šírenia koronavírusu počas náboženských sviatkov. Súd v indickom štáte Západné Bengálsko obmedzil rozsah náboženských zhromaždení počas hinduistického sviatku Durgá púdžá.

Tieto oslavy sú zasvätené bohyni Durge, jednej z podôb manželky boha Šivu.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu