SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Viaceré európske krajiny hlásia denné rekordy

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v zahraničí?

Európa opäť zaznamenala rekordný týždenný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom. Informuje o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej na starom kontinente minulý týždeň potvrdili viac ako 927-tisíc prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

Organizácia vo svojej najnovšej správe o pandémii konštatuje, že európsky kontinent v minulom týždni zaznamenal nárast potvrdených prípadov o 25 % a celosvetovo naň pripadá 38 % nových prípadov.

Viac ako polovica nových prípadov v Európe pritom pochádza z troch krajín - Ruska, Českej republiky a Talianska.

Podľa WHO v Európe ďalej rastie aj počet úmrtí na ochorenie COVID-19 a oproti predchádzajúcemu týždňu sa zvýšil o tretinu.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Španielsko sa stalo prvou krajinou Európskej únie, kde zaznamenali viac než milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva tam za uplynulých 24 hodín pribudlo 16.973 infikovaných, čím ich celkový počet stúpol na 1 005 295. O 156 na 34 366 sa zvýšil aj počet úmrtí, informuje agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko je po Spojených štátoch, Indii, Brazílii, Rusku a Argentíne šiestou krajinou sveta, ktorá prekročila míľnik milión nakazených. Druhá vlna pandémie zatiaľ nie je čo sa týka úmrtí rovnako intenzívna ako prvá v marci a apríli, keď denne pribúdalo i viac než 800 prípadov.

Vzhľadom na obavy zdravotníkov, že by mohlo opäť dôjsť k preťaženiu nemocníc, však tamojší minister zdravotníctva Salvador Illa v utorok oznámil, že vláda zvažuje zavedenie niekoľkých ďalších opatrení vrátane nočného zákazu vychádzania, aký začal platiť nedávno napríklad vo Francúzsku a Belgicku.

"Čakajú nás veľmi ťažké týždne, prichádza zima, druhá vlna už nie je hrozbou - je realitou v celej Európe," povedal Illa na tlačovej konferencii. Dodal, že vláda je čo v boji proti vírusu "otvorená všetkému".

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý prípad nákazy v Španielsku zaznamenali 31. januára na odľahlom ostrove La Gomera patriacom ku Kanárskym ostrovom. Španielsko bolo počas prvej vlny pandémie jednou z najviac zasiahnutých krajín v Európe a až do konca júna tam platili prísne karanténne opatrenia.

V utorok v Českej republike padol ďalší rekord v počte prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá počas dňa odhalili 11 984 infikovaných.

Za vysokými číslami stojí aj vyšší počet testov. Dosiaľ ich už v krajine vykonali viac ako 1,8 milióna.

Súvisiaci článok Český minister vnútra mal pozitívny test na koronavírus Čítajte 

V súčasnosti je v Česku viac ako 113-tisíc aktívnych prípadov, z toho je podľa dát ministerstva zdravotníctva 4 064 pacientov v nemocniciach.

Celkovo koronavírus v krajine potvrdili u vyše 193-tisíc ľudí. V dôsledku nákazy zomrelo 1 619 osôb a viac ako 79-tisíc sa už uzdravilo.

Najvážnejšia situácia je momentálne na Zlínsku, kde hlásia 935,55 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú Plzeň-sever (845,22), Plzeň-jih (800,15) a okres Uherské Hradiště (773,42).

Skryť Vypnúť reklamu

Česká vláda zároveň pristúpila k ďalším opatreniam v boji proti pandémii. Od štvrtka od 6.00 h bude uzavretý maloobchod. Výnimku majú predajne základného sortimentu. Veľkoobchod bude bez obmedzenia.

Vláda od štvrtka nariadila aj obmedzenie pohybu a kontaktu s ľuďmi s výnimkou ciest do práce a na nákupy. Pohyb v prírode bude možný do dvoch osôb.

"Nárast je dramatický a opatrenia z minulého týždňa, bohužiaľ, nesploštili krivku," uviedol na tlačovej konferencii premiér Andrej Babiš. Ospravedlnil sa za to, že predtým vylúčil možnosť, že by zavádzal takéto prísne opatrenia.

Minister zdravotníctva Roman Prymula už v utorok v Poslaneckej snemovni naznačil, že bude potrebné čoskoro prijať ďalšie reštrikcie, pretože aj za súčasných obmedzení je kontaktov medzi ľuďmi stále príliš veľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozitívny test na koronavírus má český minister vnútra Ján Hamáček. Zrejme sa na nakazil na rokovaní s ministrom poľnohospodárstva.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Ukrajina zaznamenala najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým druhom koronavírusu.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 6719 na celkovo 309 107.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 141 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 5927.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 2686 ľudí, od začiatku pandémie už 132 219.

Rakúsko zaznamenalo najvyšší denný prírastok potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín pribudlo 1958 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku pandémie sa v Rakúsku nakazilo viac ako 69-tisíc ľudí, ochoreniu COVID-19 podľahlo 925 ľudí, viac ako 52 600 sa z nákazy zotavilo.

Najviac postihnutou spolkovou krajinou zostáva hlavné mesto Viedeň. Za posledný deň tu pribudlo 514 prípadov, v utorok ich bolo 333.

Rekordný počet prípadov hlási aj Slovinsko, ktoré potvrdilo 1503 nových prípadov. Pozitívnych bolo viac ako 25 percent z vykonaných testov.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v krajine osem ľudí.

Od začiatku pandémie Slovinsko zaregistrovalo 15 982 prípadov nákazy, z toho 8860 je v súčasnosti aktívnych. Počet infekcií za posledných 14 dní stúpol na 423 na 100 000 obyvateľov. Celkový počet obetí v krajine dosiahol 200.

V súčasnosti je hospitalizovaných 333 pacientov, z toho 55 na jednotke intenzívnej starostlivosti, napísala agentúra STA.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako Chorvátsko eviduje rekordný počet nových prípadov. Podľa agentúry HINA zaregistrovalo 1424 nových prípadov a 11 úmrtí.

V nemocniciach je 622 pacientov, z toho 38 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Počet aktívnych prípadov je 6459 a 24 242 ľudí je v samoizolácii.

Od 25. februára, keď Chorvátsko zaregistrovalo svoj prvý prípad infekcie, sa nakazilo 28 287 ľudí, 393 z nich zomrelo a 21 435 sa uzdravilo, z toho 473 za posledných 24 hodín.

Doteraz bolo na vírus testovaných 411 947 ľudí, z toho 5428 za posledných 24 hodín.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Celkový počet potvrdených prípadov koronavírusu v Poľsku prekonal hranicu 200-tisíc. V krajine pribudlo rekordných 10 040 nových prípadov nákazy.

Koronavírusom sa Poľsku nakazilo už 202 579 ľudí, z nich 3851 ochoreniu COVID-19 podľahlo. Za posledných 24 hodín zomrelo v súvislosti s ochorením 130 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Infekciu prekonalo už viac ako 98-tisíc ľudí. V nemocniciach leží 9439 pacientov, 757 z nich potrebuje podporu pľúcnej ventilácie.

Pre prípad, že pre nakazených nebude v zdravotníckych zariadeniach dostatok miesta, pripravuje Poľsko hlavne vo veľkých miestach poľné nemocnice.

V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 7595 nových prípadov nákazy koronavírusom.

V Nemecku sa od začiatku pandémie nakazilo 380 762 ľudí, na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 zomrelo 9836 ľudí, z toho 39 za posledný deň.

Najvyšší denný prírastok počtu nakazených hlási aj Švajčiarsko, ktoré vedie spoločné štatistiky spolu s Lichtenštajnskom.

V oboch krajinách pribudlo 5596 infikovaných. Podľa švajčiarskeho Spolkového zdravotného úradu (BAG) je pozitívnych 19,8 percenta všetkých testovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo sa vo Švajčiarsku a v Lichtenštajnsku od začiatku pandémie nakazilo 91 763 ľudí, zomrelo 1856.

Rumunsko v stredu oznámilo, že za posledných 24 hodín pribudlo 4848 nových prípadov nákazy, čo je najvyšší denný prírastok infikovaných od vypuknutia pandémie.

Rekordný denný nárast však môže súvisieť aj s tým, že v Rumunsku vykonali za posledných 24 hodín doteraz najviac testov na odhalenie infikovaných, a to až 37 025, pripomína AP.

Od začiatku pandémie zaznamenalo Rumunsko celkovo 191 102 prípadov nákazy. Na komplikácie spojené s koronavírusom tam zomrelo za posledných 24 hodín 69 ľudí. Celková bilancia sa tak zvýšila na 6065 potvrdených úmrtí.

Pre zrýchlenú mieru šírenia vírusu bolo zároveň na tzv. koronavírusovej mape označených červenou farbou 255 lokalít. Na týchto miestach je povinné nosiť rúško na všetkých verejných priestranstvách.

Skryť Vypnúť reklamu

Reštaurácie, kaviarne, divadlá a kiná tam naďalej zostávajú zatvorené, rovnako ako aj školy, ktoré však už medzičasom prešli na dištančné vzdelávanie.

Susedné Bulharsko oznámilo v stredu taktiež rekord, a to 1336 nových prípadov nákazy. Medzi týmito nakazenými je aj 71 lekárov a iných zdravotníkov, čím celkový počet doteraz nakazeného zdravotníckeho personálu vzrástol na 1622. Za rovnaké obdobie zomrelo 11 ľudí, čím sa celková bilancia zvýšila na 1019 úmrtí.

Od vypuknutia nákazy zaznamenalo Bulharsko 31 863 potvrdených prípadov infekcie, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

Hospitalizovaných je tam v súčasnosti 1633 pacientov, z nich je 93 umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS), píše agentúra TASS.

V dôsledku narastajúceho počtu infikovaných sprísnila bulharská vláda pandemické opatrenia, ktorá začnú platiť od štvrtka 22. októbra. Najnovšie sa zavádza povinné nosenie rúšok už aj na verejných vonkajších priestranstvách.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

Mexická vláda žiada zavrieť cintoríny pre verejnosť pred príchodom Dňa mŕtvych, sviatku, ktorý každoročne priláka státisíce Mexičanov a turistov. Krajina sa tak snaží zamedziť šíreniu COVID-19, informáciu priniesla v utorok agentúra Reuters.

S blížiacim sa sviatkom budú cintoríny zväčša zatvorené, tie môžu predstavovať "zóny s vysokým rizikom nákazy," vyhlásil námestník mexického ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell.

Zároveň povedal, že cintoríny spadajú pod správu miest a federálna vláda nemôže rozhodovať o zatvorení všetkých z nich v krajine. Zdôraznil však, že rozhodujúcim faktorom na zamedzenie šírenia nákazy je vyhýbanie sa davom.

Deň mŕtvych (Día de los muertos), ktorý pripadá na 1. až 2. novembra, je slávnosť, ktorá v sebe spája prvky katolíckych rituálov a predhispánskych povier. Podľa nich sa mŕtvi v tomto období vracajú na zem z podsvetia, aby navštívili svojich blízkych.

Skryť Vypnúť reklamu

Deň mŕtvych prebieha v Mexiku v podobe výnimočne farebného a strašidelného festivalu, ktorého korene siahajú do čias Aztékov, stal sa však súčasťou miestnych katolíckych tradícií.

Mexiko registruje 860 714 prípadov nákazy novým koronavírusom a v spojení s ochorením COVID-19 doposiaľ v krajine zahynulo 86 893 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 739
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 521
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 12 418
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 387
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 251
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 745
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 857
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 773
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 670
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 948
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Česká republika
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Neprehliadnite tiež

Maroko udelilo Trumpovi najvyššie štátne vyznamenanie

Dostal ho za jeho úlohu pri obnovení diplomatických vzťahov medzi Marokom a Izraelom.

Ilustračná fotografia.

Trump podľa amerických médií opustí Biely dom v deň Bidenovej inaugurácie

Pred Trumpovým odchodom z Washingtonu je naplánovaná rozlúčka.

Donald Trump.

Bieloruské úrady usvedčuje nahrávka z plánovania tábora pre demonštrantov

Hlas podobný námestníkovi ministra vnútra hovorí, že Lukašenko už nebude kandidovať.

Podľa niektorých odhadov prišlo demonštrovať v nedeľu až 150-tisíc ľudí.

Pence zablahoželal svojej nástupkyni Harrisovej

Trumpov viceprezident ponúkol Harrisovej pomoc pri preberaní viceprezidentského úradu.

Mike Pence, dosluhujúci viceprezident USA.