BRATISLAVA. Tisícky ľudí sa v nedeľu zišli v uliciach francúzskych miest, aby si uctili zavraždeného učiteľa Samuela Patyho, ktorému útočník v piatok sťal hlavu.
Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Držali minútu ticha
V Paríži ľudia zaplnili Námestie republiky (Place de la République), pričom mali transparenty s nápismi ako "som učiteľ" alebo "žiadna tolerancia pre nepriateľov republiky".
Na zhromaždenie prišli aj premiér Jean Castex a parížska starostka Anne Hidalgo. Účastníci, ktorí mali na tvárach rúška, aby sa chránili pred koronavírusom, držali aj minútu ticha, po ktorej zaznela štátna hymna.
Loading
...
Štyridsaťsedemročného pedagóga si pripomenuli ľudia aj v Lille, Lyone, Nantes, Toulouse, Štrasburgu, Marseille či Bordeaux. V stredu sa tiež uskutoční národná spomienka na Patyho.
Paty prišiel o život v piatok neďaleko jeho školy v Conflans-Sainte-Honorine v parížskej metropolitnej oblasti.
Podozrivý z jeho vraždy je 18-ročný tínedžer čečenského pôvodu Abdoulakh A, ktorého po útoku zastrelila polícia. Mladík sa v minulosti už postavil pred súd, ale len pre ľahké priestupky.

Protiteroristický prokurátor Jean-François Ricard uviedol, že podozrivý, ktorý žil v meste Évreux, zhruba 100 kilometrov od miesta činu, a nemal s učiteľom zjavné spojenie, prišiel v piatok popoludní do školy a pýtal sa študentov na neho.
Následne ho sledoval, keď išiel z práce domov, napadol ho a nožom ho zasiahol do hlavy, ktorú mu neskôr sťal. Podľa svedkov vraj útočník zakričal "Allahu Akbar" (Boh je veľký).
Keď k nemu neskôr prišli policajti, vystrelil na nich zo vzduchovej zbrane, oni streľbu opätovali a deväťkrát ho zasiahli. Neďaleko našli 30-centimetrový nôž.
Čelil vyhrážkam
Ricard vysvetlil, že Paty, ktorý vyučoval dejepis a geografiu, ukazoval počas vyučovania o slobode prejavu karikatúry proroka Mohameda a odvtedy čelil vyhrážkam.
Takéto hodiny viedol aj v minulosti a moslimským študentom odporučil, aby sa nepozerali, ak si myslia, že by ich to mohlo uraziť.
Rodič jedného zo študentov, ktorého toto vyučovanie nahnevalo, sa išiel do školy sťažovať. Okrem toho s duchovným a aktivistom Abdelhakimom Sefriouim, ktorý je údajne dlhodobo známy tajným službám, nahrali videá, v ktorých učiteľa urážali, a požadovali jeho prepustenie.
Obaja muži sú medzi 11 osobami, ktorých v súvislosti s útokom zadržali. Okrem nich úrady zadržali napríklad štyroch príbuzných podozrivého.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v súvislosti s incidentom vyjadril, že mal všetky znaky "islamistického teroristického útoku" a učiteľ sa stal obeťou vraždy, pretože "učil o slobode prejavu".
Uvalená fatva
Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin v pondelok oznámil, že na učiteľa dejepisu, ktorého zavraždili v piatok v Paríži, bola zrejme uvalená fatva. Informovala o tom agentúra AFP.
"Pravdepodobne voči učiteľovi uvalili fatvu," povedal francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin, píše AFP s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu Europe 1. Darmanin sa tak vyjadril o dvoch z 11 mužov, ktorých v spojitosti s útokom zadržali.
Minister vnútra povedal, že jeden zatknutý kazateľ a otec jednej z Patyho študentiek na učiteľa "jasne uvalili fatvu" - alebo islamský náboženský edikt, píše na svojej webovej stránke britský denník The Daily Mail.
Francúzska polícia v pondelok vykonala razie u desiatok islamských militantov.
Darmanin tiež oznámil, že bolo začaté vyšetrovanie vo viac ako 80 prípadoch v spojitosti s nenávistnými prejavmi na internete. Zavraždený učiteľ dejepisu Samuel Paty bol tiež cieľom takýchto útokov, pripomína AFP.