SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: India má najnižší prírastok úmrtí za tri mesiace

Momentálne je v Česku evidovaných 100 329 infikovaných ľudí.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Načítavam video...

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom vo svete v pondelok presiahol 40 miliónov.

Celkovo bolo vo svete zaznamenaných už 40 000 234 prípadov nákazy. Viac ako polovicu infikovaných zaevidovali v troch najpostihnutejších štátoch: v Spojených štátoch (8 154 935), Indii (7 550 273) a Brazílii (5 235 344).

Za posledných sedem dní vo svete pribudlo viac ako 2,5 milióna nových prípadov nákazy, čo je najvyšší týždenný nárast od konca minulého roku, keď sa koronavírus SARS-CoV-2 objavil v Číne.

Skryť Vypnúť reklamu

Nárast v počte potvrdených infekcií možno čiastočne vysvetliť výrazne intenzívnejším testovaním v mnohých krajinách.

Napriek zvýšenému testovaniu mnoho menej vážnych alebo bezpríznakových prípadov zrejme zostáva nezistených, konštatuje AFP.

V spojitosti s chorobou COVID-19, ktorú tento koronavírus spôsobuje, zomrelo po celom svete už viac ako 1,1 milióna ľudí, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Koronavírus v Európe

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

V Česku zaznamenali v nedeľu 5 059 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je dosiaľ najvyšší počet za tento deň v týždni.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z údajov zverejnených v noci na pondelok na webe českého ministerstva zdravotníctva.

Nový údaj prichádza po 8713 pozitívnych testoch zo soboty, ktoré boli rekordným denným nárastom počas víkendu, keď sa zvyčajne otestuje menej ľudí, ako uviedol server Novinky.cz.

Od začiatku pandémie malo v ČR pozitívny test na nový koronavírus 173 885 ľudí, ochoreniu COVID-19 podľahlo 1 422 pacientov.

Dosiaľ sa vyliečilo 72 134 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 100 329 ľudí, ukazuje aktuálna štatistika. K nedeľňajšiemu večeru bolo 3 519 ľudí hospitalizovaných.

Od konca septembra sa pritom počet pacientov v nemocniciach strojnásobil a trojnásobne vyšší je i počet osôb hospitalizovaných vo vážnom stave.

Z dôvodu nepriaznivého vývoja epidémie platia v celom Česku od minulej stredy sprísnené epidemiologické opatrenia. Všetky školy od základných po vysoké prešli na dištančnú výučbu, výnimku majú triedy pre deti so špeciálnymi potrebami. Uzavreté sú reštaurácie, bary a kluby. Zhromažďovať sa ľudia môžu maximálne po šiestich.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina opatrení platí do 3. novembra, teda do konca núdzového stavu. Školy majú byť zatiaľ zatvorené do 1. novembra.

Český minister zdravotníctva Roman Prymula uviedol, že vplyv zavedených opatrení na stúpajúcu tendenciu v počte nakazených sa neprejaví skôr než o dva týždne. V polovici minulého týždňa presiahol denný prírastok nakazených v ČR po prvý raz hranicu 9000 a v piatok ich pribudlo dokonca viac ako 11.000.

Český minister zdravotníctva Roman Prymula uviedol, že vplyv zavedených opatrení na stúpajúcu tendenciu v počte nakazených sa neprejaví skôr než o dva týždne.

Počas uplynulých 24 hodín v Maďarsku potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu u 1478 ľudí, počet infikovaných v krajine tak stúpol na 47 768.

Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo 31 chronicky chorých pacientov, z ktorých väčšina bola vo vyššom veku, informoval v pondelok vládny server koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet úmrtí v krajine tak dosiahol číslo 1173. Z nákazy sa zotavilo už 14 312 ľudí. Aktuálne je infikovaných 32 283 osôb, z ktorých 31 percent je z Budapešti.

S ochorením COVID-19 ošetrujú v maďarských nemocniciach 1896 pacientov, z nich 188 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Mimoriadne prázdniny sú nariadené v 40 materských školách a na 13 školách. Dištančné vzdelávanie prebieha v súčasnosti na 15 školách a v 117 triedach v krajine.

Rakúsko za posledných 24 hodín zaznamenalo 1121 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy v Rakúsku tak dosiahol 66 314. V krajine celkovo vykonali už 1 952 578 testov. V spojitosti s ochorením COVID-19 v krajine zomrelo už 904 osôb.

Rakúska vláda v pondelok oznámila nové opatrenia v súvislosti s pandémiou, ktoré vstúpia do platnosti od piatkovej polnoci, ovplyvnia oblasť kultúry vrátane Viedenskej štátnej opery, píše Kurier.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet návštevníkov na podujatiach na otvorenom priestranstve bude obmedzený na 1500 ľudí. Vo vnútorných priestoroch to bude len 1000 osôb.

Všetky osoby na kultúrnych podujatiach budú musieť mať vopred pridelené miesto na sedenie.

Ukrajina za posledných 24 hodín zaznamenala 4766 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, čím sa celkový počet potvrdených prípadov o začiatku pandémie zvýšil na 303 638.

Najviac nových prípadov (385) zaznamenali v hlavnom meste Kyjev. V krajine takisto pribudlo 66 nových úmrtí súvisiacich s koronavírusovým ochorením COVID-19. Celkový počet obetí epidémie na Ukrajine sa tým zvýšil na 5673.

Počet uzdravených pacientov v krajine sa zvýšil o 1112 na 126 489.

V nedeľu hlásili ukrajinské úrady 5231 prípadov nákazy a v sobotu rekordných 6410.

Skryť Vypnúť reklamu

V Belgicku sa v pondelok opäť zatvorili bary a reštaurácie v snahe zastaviť nové rozsiahle šírenie koronavírusu.

Opatrenie, ktoré má platiť po dobu jedného mesiaca, bude od polnoci posilnené aj zákazom vychádzania počas noci, aby sa zamedzilo nočnému hýreniu na uliciach, informovala agentúra AFP.

V pondelok ráno bolo v Belgicku v súvislosti s COVID-19 hospitalizovaných 2485 pacientov; 412 sa nachádzalo na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že to znamená návrat k situácii, aká v krajine vládla 20. marca, keď boli zavedené plošné karanténne opatrenia.

V nedeľu belgické nemocnice prijali 257 nových pacientov. V rámci aktuálneho stupňa pandemického plánu musia mať 50 percent svojej lôžkovej kapacity vyhradenú pre pacientov s COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

V priebehu minulého týždňa, medzi 12. a 18. októbrom, sa počet hospitalizácii zvyšoval, denný priemer bol 252 nových pacientov, čo je nárast o 100 percent voči predminulému týždňu. V súčasnosti počet hospitalizácií zdvojnásobuje každých sedem dní.

Úrady v nedeľu zaregistrovali 9138 ďalších prípadov nákazy, čím sa minulotýždňový denný priemer dostal na úroveň 7876 nových prípadov, čo je nárast o 79 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Rekordný počet pozitívne testovaných osôb na COVID-19 - vyše 12 000 prípadov - bol dosiahnutý 13. októbra.

V období medzi 9. a 15. októbrom si vírus Sars-CoV-2 vyžiadal v priemere viac ako 30 úmrtí za deň, kým v predošlom sedemdňovom sledovanom rozpätí to bolo 16 úmrtí denne.

Od začiatku epidémie v Belgicku zomrelo v spojitosti s COVID-19 už 10 413 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Celé územie Írska bude od stredajšej polnoci zaradené podľa tamojšieho koronavírusového semaforu do najvyššej, piatej kategórie. Znamená to, že nadobudnú účinnosť najprísnejšie karanténne opatrenia, uviedli britský denník The Guardian a írska televízia RTÉ.

Írska vláda v pondelok večer rozhodla, že tieto opatrenia budú platiť do 1. decembra. Po štyroch týždňoch ich však znovu prehodnotí.

Školy na základe najvyššieho stupňa opatrení zostanú otvorené. Povolené bude aj pokračovanie v stavebných prácach.

Ľudia budú môcť vykonávať športové aktivity iba do piatich kilometrov od svojich bydliska. Svadieb sa do konca roka bude môcť zúčastniť maximálne 25 hostí. Zákazníci pohostinstiev si budú môcť zobrať jedlo a nápoje iba zo sebou. Zatvorená tiež bude väčšina maloobchodných predajní a kaderníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Cieľom vlády je dosiahnuť, aby boli podniky otvorené už pred Vianocami.

Ministerstvo zdravotníctva v pondelok evidovalo v Írsku 1031 nových prípadov ochorenia COVID-19 a žiadne úmrtie. Celkový počet prípadov nákazy od začiatku pandémie tak v Írsku presiahol 50-tisíc.

Rusko za posledný deň zaznamenalo 15 982 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie.

V krajine od začiatku pandémie zaznamenali 1 415 316 prípadov nákazy. V Moskve za posledných 24 hodín potvrdili 5376 infekcií.

Starosta mesta Sergej Sobianin v pondelok oznámil, že hromadné očkovanie proti koronavírusu bude pre obyvateľov Moskvy dostupné v decembri až januári. Toto očkovanie prinesie víťazstvo nad pandémiou, napísal Sobianin na svojej webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti je podľa Sobianina v Moskve v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných približne 10 000 ľudí vrátane 1000 pacientov napojených na pľúcne ventilátory. Návrat k prísnym obmedzeniam - lockdownu - by však podľa jeho slov bol "neprijateľný a nemožný".

Ruský prezident Vladimír Putin v stredu 14. októbra oznámil, že Rusko zaregistrovalo už druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, pripomína DPA.

Registrovanú vakcínu s názvom EpiVacCorona podľa prezidentových vyjadrení vyvinuli vedci vo výskumnom centre sibírskeho mesta Novosibirsk.

V Rusku bola ešte v auguste registrovaná vakcína Sputnik V, ktorú vyvinulo Národné výskumné centrum pre epidemiologický a mikrobiologický výskum Nikolaja Gamaleju (NICEM).

Táto vakcína bola zaregistrovaná ešte pred ukončením klinických skúšok, čo u svetových vedcov vyvolalo pochybnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

India zaznamenala za uplynulých 24 hodín 579 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom, čo je najnižší nárast za posledné tri mesiace. S odvolaním sa na najnovšie údaje indického ministerstva zdravotníctva o tom v pondelok informovala agentúra AP.

Celkovo nákaze v Indii doposiaľ podľahlo 114.610 ľudí.

Indické ministerstvo zdravotníctva hlásilo v pondelok aj 55.722 nových prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet v krajine od začiatku pandémie zvýšil na viac než 7,5 milióna.

V Indii, ktorá má druhý najvyšší počet infikovaných na svete po Spojených štátoch, denné prírastky počtu infikovaných v posledných týždňoch klesajú.

Odborní poradcovia indickej vlády sa domnievajú, že šírenie vírusu v Indii už presiahlo svoj vrchol a ak ľudia budú používať rúška a dodržiavať fyzické odstupy, šírenie ochorenia v krajine by pravdepodobne mohlo "skončiť" do februára 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 449
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 650
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 406
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 341
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 007
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 960
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 225
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 940
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 739
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 636
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Policajti blokujú demonštrantov počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Rusi demonštrovali proti Putinovmu režimu.

9 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

13 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Ťažkosti tohto druhu trápili Františka aj v minulosti.

6 h
Ilustračné foto

Aj v Španielsku majú vakcínu prednostne dostať napríklad seniori.

6 h
Ilustračné foto

Kolchicín znižuje riziko komplikácií u pacientov, ktorých stav si nevyžaduje hospitalizáciu.

7 h
Zatýkanie v Moskve.

Polícia zadržala približne 2 800 účastníkov protestov.

8 h