SME

Izrael a Bahrajn podpísali dohodu o diplomatických vzťahoch

Bahrain sa stane štvrtý arabský štát, ktorý normalizuje vzťahy s Izraelom.

Izrael a Bahrain nadviazali diplomatické vzťahy.Izrael a Bahrain nadviazali diplomatické vzťahy. (Zdroj: TASR/AP)

MANÁNA. Bahrajn a Izrael v nedeľu formálne nadviazali bilaterálne diplomatické vzťahy, čím sa z malej krajiny Perzského zálivu stane štvrtý arabský štát, ktorý normalizuje vzťahy s Izraelom.

Príslušnú dohodu podpísali v nedeľu v bahrajnskej metropole Manáma počas návštevy izraelskej delegácie, ktorú viedol šéf Rady národnej bezpečnosti Meir Ben-Šabbat. Prítomná bola aj americká delegácia vedená ministrom financií Stevenom Mnuchinom.

Celkovo v nedeľu v Manáme podpísali sedem memoránd o porozumení a spolupráci v rôznych oblastiach vrátane financií, ekonomiky a poľnohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nadviazali vzťahy

Po slávnostnom ceremoniáli budú mať obe strany možnosť otvoriť veľvyslanectvá v druhej krajine, uviedol podľa agentúry AFP osobitný poradca prezidenta USA Donalda Trumpa pre medzinárodné rokovania Avi Berkowitz.

Dodal, že izraelské veľvyslanectvo v Manáme by mohlo byť otvorené do niekoľkých mesiacov.

Bahrajnský minister zahraničných vecí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání uviedol, že podpisom dohody sa obe strany "zaviazali k nastoleniu cesty mieru a dialógu".

Zdôraznil tiež, že na Blízkom východe je potrebné dosiahnuť spravodlivý a komplexný mier. Dodal, že rozhodnutie o spolunažívaní dvoch štátov - Izraela a Palestíny - treba dosiahnuť v súlade s medzinárodnými rezolúciami a arabskou mierovou iniciatívou z roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes sme urobili prvý formálny krok k zblíženiu vzťahov medzi krajinami," uviedol Ben-Šabbat. "Je to dôležitý krok k stabilite, ktorý prinesie prosperitu všetkým ľuďom v regióne a vo všetkých (jeho) krajinách," dodal Mnuchin.

Delegácie Izraela a USA odcestovali do Manámy v nedeľu vôbec prvým letom v dejinách, ktorý priamo spojil Izrael a Bahrajn.

Izrael podpísal dohody o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a Bahrajnom 15. septembra v Bielom dome vo Washingtone.

Dohody Izraela so SAE a Bahrajnom predstavujú diplomatické víťazstvá pre Trumpovu administratívu i pre izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Boli však terčom tvrdej kritiky zo strany Palestínčanov, ktorí rátali s tým, že jednotný postoj arabských štátov pretrvá a že k uznaniu Izraela by malo dôjsť až po tom, keď Palestínčania dosiahnu svoj cieľ a budú mať svoj samostatný nezávislý štát.

SkryťVypnúť reklamu

Islamisti dohodu odsúdili

Proti normalizácii vzťahov Bahrajnu s Izraelom sa vyslovila aj časť občianskej spoločnosti v Bahrajne a predstavitelia tamojšej opozície, ktorá už roky čelí represiám vlády proti disentu.

Podpísanie dohody o normalizácii vzťahov Izraela s Bahrajnom a SAE v nedeľu rozhodne odsúdila aj džihádistická skupina Islamský štát (IS), ktorá súčasne vyzvala na útoky voči Saudskej Arábii.

V audionahrávke pripisovanej podľa agentúry AFP hovorcovi IS Abú Hamzovi Kurajšímu a zverejnenej na sociálnej sieti Telegram sa podpísanie nových dohôd arabských krajín so židovským štátom označuje za "zradu islamu".

Výzvu na útoky voči Saudskej Arábii zdôvodnil hovorca tým, že toto kráľovstvo podporilo normalizáciu vzťahov s Izraelom otvorením vzdušného priestoru pre izraelské lety do susedných štátov Perzského zálivu.

SkryťVypnúť reklamu

Do 15. septembra boli jediným dvoma arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, Egypt (v roku 1979) a Jordánsko (v roku 1994).

Izrael

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Dym po explózii v meste Chan Junis na juhu Pásma Gazy.

Patrím medzi iniciátorov petície Slovensko si musí ctiť medzinárodné právo.


39
Loď Madleen 1. júna na začiatku plavby z Catanie do Pásma Gazy.

Na palube Madleen sú aj aktivistka Greta Thunbergová, a europoslankyňa Hassanová.


TASR 6
Súvisiace témy: Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 468
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 214
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 698
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 534
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 077
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 008
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu