Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
WASHINGTON. Americký Národný zdravotnícky inštitút (NIH) spúšťa novú štúdiu, v rámci ktorej bude testovať tri liečivá na utlmenie nadmernej reakcie imunitného systému, ktorá môže spôsobiť vážne ochorenie alebo smrť u ľudí s ochorením COVID-19.
Do štúdie sa zapojí 2 100 hospitalizovaných dospelých z USA a Latinskej Ameriky s miernym alebo vážnym priebehom ochorenia.

Všetci dostanú antivirotikum remdesivir a jedno z troch "imunomodulačných liečiv" alebo placebo.
Vládni odborníci budú testovať lieky Orencia od firmy Bristol Myers Squibb a Remicade od Johnson & Johnson, ktoré sa používajú pri liečbe reumatoidnej artritídy, a experimentálne liečivo cenicriviroc od AbbVie.
Lieky účinkujú rôznymi spôsobmi, aby zabránili takzvanej "cytokínovej búrke" - nadmernej produkcii chemikálií, ktoré telo vytvára v boji proti infekciám, ktoré môžu poškodiť pľúca, obličky, srdce a ďalšie orgány.
Nová štúdia je piata a posledná zo série experimentov v rámci partnerstva verejného a súkromného sektora, do ktorého sa zapojili desiatky farmaceutických spoločností, neziskových organizácií a rôzne vládne úrady.
Testy sa zameriavajú aj na protilátkové lieky, protizápalové lieky aj plazmu osôb, ktoré prekonali COVID-19.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?