SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Koronavírus vo svete: Francúzsko hlási rekordných vyše 30-tisíc nových prípadov

Nemecko sprísňuje obmedzenia v oblastiach s najväčším šírením nákazy.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od začiatku pandémie bol koronavírus SARS-CoV-2 v celosvetovom meradle identifikovaný u 38 510 263 ľudí, vyplýva z údajov aktualizovaných pravidelne Centrom pre systémový výskum a inžinierstvo na Univerzite Johnsa Hopkinsa.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus alebo ním spôsobené skomplikovanie iných ochorení spôsobili smrť 1 092 144 ľudí. Ďalších 26 miliónov 678 125 pacientov sa z nákazy uzdravilo.

Pokiaľ ide o štatistiku nakazených, vedú ju Spojené štáty, kde malo pozitívny výsledok testu na SARS-CoV-2 sedem miliónov 916 100 ľudí, nasledované Indiou (7 307 097), Brazíliou (5 140 863), Ruskom (1 332 824) a Argentínou (931 967).

Koronavírus v Európe

Až 1 552 infikovaných koronavírusom pribudlo vo štvrtok v Rakúsku. Krajina tak po stredajšom najvyššom dennom prírastku 1 346 nakazených opäť prekonala svoj rekord od začiatku pandémie. Informoval o tom denník Kurier.

Rakúsko eviduje doteraz 877 úmrtí - za 24 hodín pribudlo ďalších päť obetí na životoch. Aktuálne je koronavírusom nakazených 12 549 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac nakazených (480) znova hlásila Viedeň a vysoké prírastky udávajú aj Tirolsko (295), Dolné Rakúsko (242) a Horné Rakúsko (224).

Celkovo v Rakúsku pozitívne testovali 60 224 osôb. Vykonaných bolo 1 881 485 testov. Do štvrtkového dopoludnia sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 46 798 ľudí.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vzhľadom na stúpajúci počet nakazených apeloval na jednotlivé spolkový krajiny, aby sprísnili zavedené opatrenia.

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku za uplynulých 24 hodín potvrdili 950 ľuďom.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali úmrtie 29 chronicky chorých pacientov, vyplýva z údajov vládneho servera koronavirus.gov.hu zverejnených vo štvrtok.

Od vypuknutia pandémie v Maďarsku dosiahol počet potvrdených prípadov infekcie 41 732 a počet úmrtí 1052. Z nákazy sa zotavilo 12 628 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Aktívnych prápadov nákazy je 28 052, z toho 33 percent je v Budapešti. Hospitalizovaných je 1 555 pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii je 167 chorých.

Cieľom vlády je počas druhej vlny pandémie zachovať fungovanie krajiny. Platia preto prísne opatrenia týkajúce sa používania rúšok v interiéroch. Reštauračné a zábavné zariadenia musia zatvoriť o 23.00 h.

V materských školách a v ďalších typoch škôl sa zaviedlo meranie telesnej teploty detí i pedagógov. Operačný štáb nariadil mimoriadne prázdniny v 48 materských školách a v 24 ďalších školách.

Dištančné vzdelávanie v súčasnosti zaviedli v deviatich školách a v 188 triedach, píše sa na stránke koronavirus.gov.hu.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5062.

SkryťVypnúť reklamu

Pribudlo aj 73 úmrtí, vyplýva z údajov systému NSDC na monitorovanie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, čím sa počet obetí epidémie v krajine zvýšil na 5 302.

Najvyšší počet nových potvrdených prípadov infikovania za posledných 24 hodín zaevidovali v Charkivskej oblasti (+651), v hlavnom meste Kyjev (+445), ako aj vo Ľvivskej (+332), Sumskej (+271) a Žytomirskej (+269) oblasti.

Uviedol to na pravidelnom brífingu minister zdravotníctva Maxim Stepanov, ktorý občanov vyzval, aby dodržiavali nariadenia hygienikov.

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok súčasne vydalo súbor odporúčaní pre komunálne voľby, ktoré sa na Ukrajine budú konať 25. októbra.

Voličom sa odporúča vstupovať do volebnej miestnosti s prekrytým nosom a ústami, dezinfikovať si ruky, dodržiavať odstup najmenej 1,5 metra od iných osôb. Ministerstvo tiež na občanov apelovalo, aby do volebných miestností neprichádzali s deťmi, ak je to možné, a pri vypĺňaní volebného lístka použili vlastné pero.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok začala na Ukrajine platiť aj nová zonácia karanténnych obmedzení, ktorá sa bude uplatňovať najmenej do konca októbra.

V Poľsku pribudlo za stredu rekordných 8 099 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 91 úmrtí.

Vyplýva to z údajov poľského ministerstva zahraničných vecí zverejnených na Twitteri, informuje televízia TVN24. Najviac novoinfikovaných (6 526) hlásilo Poľsko pritom iba v stredu.

Najviac nových prípadov nákazy zaznamenali v Mazowieckom (1306) a Malopoľskom vojvodstve (1 303). Medzi 91 úmrtiami je 84 ľudí, ktorí mali okrem ochorenia COVID-19 aj ďalšie zdravotné problémy.

Od začiatku vypuknutia pandémie sa v Poľsku nakazilo 149 903 ľudí. Celkovo si zdravotné komplikácie spojené s koronavírusom doteraz vyžiadali 3 308 obetí. Z nákazy koronavírusom sa vyliečilo 85 588 pacientov (+1741).

SkryťVypnúť reklamu

Z lôžok vyhradených v poľských nemocniciach pre chorých s diagnózou COVID-19 je ich obsadených 6538 - pribudlo tak 454 pacientov. Na dýchacie prístroje je napojených 508 chorých - deň predtým ich bolo 467.

Hovorca vlády Piotr Müller pre rozhlasovú stanicu PR1 uviedol, že Poľsko vo štvrtok zrejme zavedie ďalšie preventívne opatrenia v boji s pandémiou COVID-19.

Medzi možnými opatreniami, ktoré prichádzajú do úvahy, sú podľa Müllera napríklad limity počtu ľudí v určitých priestoroch. Nemá však dôjsť k takým prísnym reštrikciám ako na jar počas prvej vlny pandémie.

Portugalsko vyhlásilo v stredu pre narastajúci počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu stav núdze, ktorý nadobúda účinnosť vo štvrtok a potrvá 15 dní. Po zasadnutí tamojšej vlády to oznámil premiér António Costa, informovala agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Núdzový stav vláde umožňuje obmedziť pohyb ľudí, ako aj verejný život. Stretnutia vo verejných priestranstvách sú tak od štvrtka limitované na najviac päť ľudí; na súkromných oslavách je povolených maximálne 50 osôb. Ľudia musia navyše nosiť rúška všade okrem svojich domovov a tí, čo chodia do práce a do školy, musia povinne používať aplikáciu na monitorovanie kontaktov s názvom "Stay Away".

Uvedené opatrenia musí ešte schváliť portugalský parlament.

Situácia je "vážna", varoval predseda vlády. V stredu sa počet nových prípadov nákazy zvýšil o 2 072, čo bol najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Počet pacientov v nemocniciach za mesiac vzrástol z 300 na takmer tisíc.

V krajine už koronavírusu podľahlo 2117 osôb a viac ako 91 000 sa ním nakazilo. Najviac zasiahnutými oblasťami sú severná časť krajiny a okolie hlavného mesta Lisabon.

SkryťVypnúť reklamu

Španielsko sa v stredu stalo prvým štátom Európskej únie, ktorý dosiahol hranicu 900-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 po tom, ako zaznamenali ďalších vyše 11-tisíc infikovaných.

Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva sa od začiatku pandémie nakazilo koronavírusom dovedna 908 056 osôb, čo Španielsko radí na 7. miesto na svete. Ďalšou výrazne zasiahnutou krajinou EÚ je Francúzsko, ktoré hlási viac ako 750-tisíc pozitívne testovaných.

Španielske úrady dosiaľ potvrdili 33 413 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, čo spomedzi štátov sveta predstavuje ôsme najvyššie číslo. Odborníci z oblasti zdravotníctva sa však domnievajú, že skutočný počet je omnoho vyšší.

V Česku pribudlo v stredu 9544 nových prípadov nakazenia koronavírusom SARS-CoV-2.

Ide o najvyšší denný prírastok infikovaných od začiatku pandémie. Doterajší rekord z piatka minulého týždňa prekonal o takmer tisíc prípadov. Vtedy testy odhalili 8618 nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Informuje o tom české ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Aktívnych prípadov je už 77 217, v nemocniciach je pre nákazu hospitalizovaných 2678 ľudí s koronavírusom. Rastie aj počet vážnych prípadov, keď presiahol 500. K utorku lekári hodnotili ako ťažký stav 518 osôb.

Od začiatku epidémie sa koronavírusom v Česku infikovalo 139 290 ľudí, z toho takmer 70-tisíc od začiatku októbra.

Súvisiaci článok Česko zatvorí školy aj krčmy. Aké opatrenia zavádzajú štáty? Čítajte 

Portál iDNES.cz dodal, že u väčšiny nakazených má choroba mierny priebeh alebo sú úplne bez príznakov. Necelá polovica z nakazených sa už uzdravila.

Nákaze podľahlo v stredu ďalších 66 ľudí, čím celkový počet obetí epidémie vyvolanej koronavírusom nového typu stúpol v Česku na 1172.

Kvôli nepriaznivému vývoju epidémie platia v celom Česku od stredy sprísnené protiepidemické opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky školy od základných po vysoké prechádzajú na dištančnú výučbu, výnimku majú triedy pre deti so špeciálnymi potrebami. Uzavreté sú reštaurácie, bary a kluby. Zhromažďovať sa ľudia môžu maximálne po šiestich.

Väčšina opatrení platí do 3. novembra, teda do konca núdzového stavu. Školy majú byť zatiaľ zatvorené do 1. novembra.

V Nemecku pribudlo za posledných 24 hodín rekordných 6 638 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najvyšší denný nárast od začiatku pandémie.

S odvolaním sa na najnovšie údaje Inštitútu Roberta Kocha (RKI) o tom vo štvrtok ráno informovala agentúra AFP. Dodala, že predošlý rekordný denný nárast, 6294 nových prípadov nákazy, hlásili z Nemecka 28. marca.

Nový rekord prišiel len niekoľko hodín po tom, ako sa nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila - po dlhých stredajších rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín - sprísnenie epidemiologických reštrikcií ohľadom zhromažďovania sa či povinného nosenia rúšok na tvár, a to v oblastiach s vysokým počtom nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

V súlade s novými opatreniam bude v oblastiach, ktoré zaznamenajú 35 novonakazených na 100.000 obyvateľov za týždeň, nosenie rúšok povinné na miestach, kde sú ľudia dlhšiu dobu v blízkom kontakte. Na verejnosti sa tam zároveň bude môcť zhromaždiť nanajvýš 25 ľudí, pričom súkromné stretnutia budú limitované na 15 osôb.

Ak oblasť dosiahne 50 a viac nových prípadov nákazy za týždeň pripadajúcich na 100.000 obyvateľov, postihnú ju ešte prísnejšie opatrenia ako v predošlom prípade. V takýchto oblastiach budú súkromné stretávania osôb limitované na desať ľudí, prípadne príslušníkov výlučne dvoch domácností. Reštaurácie tam budú musieť svoje prevádzky zatvárať najneskôr o 23.00 h.

Merkelová zároveň avizovala, že ak bude počet prípadov nákazy naďalej exponenciálne rásť, je možné, že budú musieť byť prijaté aj ďalšie reštrikcie. "Uvidíme, či bude stačiť to, čo sme spravili dnes," povedala v stredu neskoro večer po osemhodinových rokovaniach s premiérmi spolkových krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku pandémie zaznamenali v Nemecku podľa údajov RKI prinajmenšom 341 742 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 9 771 súvisiacich úmrtí, z ktorých 33 pribudlo za posledný deň. Z nákazy sa tam dosiaľ vyliečilo približne 284 600 ľudí.

Veľká Británia zaznamenala ďalších 19 724 nových prípadov nového koronavírusu a 137 súvisiacich úmrtí. Údaje za predošlých 24 hodín zverejnila v stredu večer britská vláda, informovala spravodajská stanica Sky News.

Británia tak v stredu hlásila o 2 500 prípadov viac ako v utorok. Celkový počet prípadov nákazy, ktoré v tejto krajine už zaznamenali od začiatku pandémie, sa teraz zvýšil na 654 644. V súvislosti s novým koronavírusom tam zároveň dosiaľ zaevidovali 43 155 úmrtí.

Nakazených je tam však v súčasnosti zrejme viac, než uvádzajú oficiálne čísla, píše agentúra DPA s tým, že Británia aktuálne zápasí s nedostatkom testov.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie údaje prišli deň po tom, ako líder opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer vyzval na zavedenie krátkodobého lockdownu na území Anglicka s cieľom dostať vírus pod kontrolu.

Odborníci tvrdia, že krátkodobý lockdown v Británii v období vianočných sviatkov by mohol predísť preťaženiu systému zdravotníctva a znížiť smrtnosť na ochorenie COVID-19. Britský minister financií Rishi Sunak naproti tomu v stredu vyjadril presvedčenie, že lockdown by mal značne negatívny dosah na živobytie Britov.

Najviac postihnuté oblasti pandémiou koronavírusu sú severné Anglicko, Severné Írsko a časť Walesu.

Vo Francúzsku malo za uplynulých 24 hodín pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2 ďalších 30 621 ľudí. Ide o najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. S odvolaním sa na štvrtkové údaje ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Celkový počet infikovaných zaevidovaných od začiatku pandémie sa vo Francúzsku zvýšil na 809 684, píše agentúra Reuters.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine aj 88 súvisiacich úmrtí, čím sa ich celkový zvýšil na 33 125.

Miera pozitívnych testov vo Francúzsku vo štvrtok dosiahla 12,6 percenta, deň predtým predstavovala 12,2 percenta.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) sa nachádza 1750 pacientov. V apríli, na vrchole koronakrízy, bolo na oddeleniach JIS s ochorením COVID-19 hospitalizovaných vyše 7000 ľudí.

Francúzsko od soboty opätovne zavedie stav zdravotnej núdze. Okrem toho prezident Emmanuel Macron nariadil v Paríži a ďalších ôsmich mestách nočný zákaz vychádzania od 21.00 h do 06.00 h. Toto opatrenie bude platiť od soboty na obdobie najmenej štyroch týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 320
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 865
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 272
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 451
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 589
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 6 349
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 534
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 930
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu