NIKÓZIA, BRATISLAVA. Novinári sa vydávali za zástupcov vymysleného čínskeho investora. Cyperská strana to však nevedela.
Investigatívni reportéri katarskej televízie al-Džazíra presvedčili aj vysokopostavených cyperských politikov, že zastupujú čínskeho boháča, ktorý by chcel získať cyperský pas napriek tomu, že má kriminálnu minulosť.

Ukázalo sa, že cyperské úrady sú v ceste za dokladmi ochotné pomôcť aj cudzincom - kriminálnikom.
Cyperské občianstvo bolo na predaj už v roku 2007, podotýka portál Euractiv. Schéma takzvaných zlatých víz, teda nadobudnutia občianstva či bezvízového styku výmenou za investíciu v krajine, však nefungovala nepretržite.
Odkedy ju Cyprus nanovo spustil v roku 2013, vyniesla schéma zlatých víz tejto ostrovnej krajine sedem miliárd eur. Táto suma zodpovedá štvrtine ročného hrubého domáceho produktu Cypru.
Po odhalení al-Džazíry cyperská vláda v utorok oznámila, že program zlatých víz, resp. zlatých pasov od 1. novembra zastavuje pre jeho trhliny. Nie je však jasné, či ho neplánuje znovu obnoviť iba s malými úpravami.
V súvislosti s odhalením vo štvrtok rezignoval predseda cyperského parlamentu Dimitris Sylluris, ktorý v rozpore s pravidlami ponúkol pomoc fiktívnemu čínskemu investorovi.
Dnes program zlatých víz funguje v dvadsiatich z 27 členských štátov Európskej únie. Podmienky na získanie cestovných dokumentov v jednotlivých krajinách sa však líšia. Napríklad Rakúsko či Česká republika sú pri udeľovaní zlatých víz oveľa prísnejšie. Slovensko zlaté víza podmienené investíciou v krajine neudeľuje.