Umelcov, ktorí sa zaujímajú o politické veci a vec verejnú a ktorí do diskusií o nich aktívne vstupujú svojimi názormi i postojmi, sme sa spýtali:
Prečo sa v tých veciach angažujete? Čo myslíte, akú váhu má váš hlas?
STANO DANČIAK, herec: "Vždy som sa rád vyjadroval o veciach, ktoré sa týkali spoločnosti. Robil som to už za socializmu a robím to aj teraz. Vedomie tohto národa je ešte stále žalostné, preto sa angažujem. No nikdy som to nerobil účelovo. Do istej miery mám pocit, že isté veci meniť môžem a musím, že je to veľmi podstatné a dôležité. Je to totiž veľmi ľahké iba na politiku nadávať, oveľa ťažšie je pokúšať sa niečo zmeniť. Ľudia, ktorí sú na verejnosti známi, by mali mať a podľa mňa aj majú o niečo silnejšie slovo."
OĽGA ZÁBLACKÁ, speváčka, moderátorka: "Nepatrím k ľuďom, ktorí sú pasívni v sledovaní politického diania. Mne v podstate politika lezie veľmi na nervy a nechcem sa ňou zaoberať. Lenže v období, keď bola vážne ohrozená demokracia krajiny, keď bol nezmyselne zavraždený Róbert, som cítila potrebu vyjadriť sa. Založila som Hyde park a vytvorila priestor na slobodné vyjadrovanie akýchkoľvek názorov. Kým niektorí moji kolegovia moderovali mítingy HZDS na Pasienkoch, my s Maťom Landlom sme mrzli na námestí a moderovali mítingy Zachráňme kultúru a zachráňme Slovensko. Iní členovia koordinačného výboru takmer nespávali a vložili sa do hry s plným nasadením. Veľmi si ich preto vážim. Otázka znie, či sa nám vôbec podarilo niečo zachrániť."
ŠTEFAN SKRÚCANÝ, herec: "V politike som sa angažoval iba vtedy, keď to vyzeralo, že sa Slovensko vydalo nesprávnym smerom, a hrozilo, že bude vylúčené z euroatlantických štruktúr. Robil som to možno naivne, no z presvedčenia, aby sme žili ja a moje deti v civilizovanej krajine. Možno sú to v dnešnom svete smiešne ideály, ale ja som v tomto asi nejaký čudný."
MATEJ LANDL, herec: "V politike a za verejnú vec sa angažujem od roku 1989. Keďže tu žijem, pripadá mi prirodzené, ak sa zapájam do vecí, ktoré sa týkajú našej spoločnosti. Zapájam sa najmä vtedy, ak vidím, že niečo nie je v poriadku. Myslím si, že môj hlas môže zavážiť vo veciach kultúrno-spoločensko-politických. Aj keď najlepšie to môžu posúdiť ľudia, verejnosť."
TONO POPOVIČ, muzikant: "Bol som aktívny v procese zmeny režimu a odvtedy sledujem, kadiaľ sa spoločnosť uberá a akým spôsobom sa spĺňajú alebo nespĺňajú naše ideály. Dá sa povedať, že umenie sa tvorí v kontexte doby a reflektuje skutočnosť. Ak si umelec nezvolí individuálnu tvorbu, tak prirodzene pôsobí vnútri spoločnosti. A keďže tvorí verejne, stáva sa verejne známym a jeho pohľady sa, samozrejme, dostávajú medzi ľudí." (oba, hab)
foto - miroslava cibulková a tasr