FOTO |
Pripravovaný koncert Live 8 opäť vytiahol na povrch otázku, či diplomacia vďaka umeniu prelomí rezervovanosť, akou riešia problémy svetoví vodcovia. Či je angažovanie sa známych ľudí v politike tá správna voľba.
Už pred dvadsiatimi rokmi mal prvý koncert tohto druhu - Live Aid - prebudiť ľudí z ľahostajnosti v otázke hladomoru v Afrike. Odvtedy čoraz viac umelcov vyslovuje popri svojej tvorbe politické názory.
Mnoho z nich má podporu verejnosti a zároveň sú rešpektované politickými špičkami. Medzi nimi je aj organizátor tohtoročného koncertu Live Aid Bob Geldof, ktorý sa okrem iného preslávil vetou: "Len nám dajte svoje p.... peniaze," určenou vodcom najbohatších krajín sveta.
Geldof dúfa, že aj tento rok presvedčí politikov. A to aj napriek skepse lídra U2 Bona Voxa, podľa ktorého si istí ľudia myslia, že najhoršou vecou na svete je "rocková hviezda, ktorá sa mieša do iných záležitostí".
Nakoniec, pre samotného Bona také označenie neplatí. Len nedávno o ňom denník Los Angeles Times písal ako o vhodnom prezidentovi Svetovej banky.
Spolu s juhoafrickým nositeľom Nobelovej ceny za mier Desmondom Tutuom, modelkou Claudiou Schifferovou či hercami Georgeom Clooneym a Bradom Pittom sa frontman U2 v sobotu zapojil aj do listovej kampane s výzvou, aby vyspelé krajiny G 8 oddlžili Afriku.
Ich hlas znie hlasne. Určite hlasnejšie, ako angažovanosť pochybného charakteru, keď tá istá modelka Claudia Schifferová, čo teraz bojuje za lepší život afrických detí, sprevádzala predsedu HZDS Vladimíra Mečiara pri otváraní diaľnic na Slovensku pred voľbami v roku 1998.
Umelci sú akceptovaní politickou mocou vtedy, keď nebojujú za konkrétnu politickú stranu či proti konkrétnemu politikovi, ale keď im ide o takzvanú vec verejnú. Príkladom sú aj skúsenosti z posledných volieb v Spojených štátoch Amerických.
Keď sa Bruce Springsteen spojil s Dixiem Chicksom a skupinou R.E.M. v snahe presvedčiť nerozhodnutých voličov, aby odmietli Georgea Busha, republikánski fanúšikovia im odkázali: "Držte huby a spievajte."
A skladba Georgea Michaela Shoot the Dog ako ostrý protest proti vojne v Iraku, ktorá okrem iného označuje Tonyho Blaira za pudlíka Georgea Busha, tak rozhnevala Američanov, že sa spevák musel na čas vysťahovať zo Spojených štátov.
Naopak, Bona Voxa, ktorý sa usiluje o oddlženie krajín tretieho sveta niekoľko rokov a je rešpektovaný všetkými politickými špičkami, v apríli telefonicky žiadal o konzultácie nový šéf Svetovej banky, dovtedajší námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz. (js, r)
FOTO - ČTK
Tina a Mick Jagger na koncerte Live Aid vo Philadelphii v júli 1985 (vľavo) a Bob Geldof, pripravujúci koncert Live 8 2005 (vpravo). |