PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Zo severokórejskeho štátneho režimu vyrobila propaganda takmer náboženstvo, z vládnucej rodiny bohov.
Nerobia chyby, všetkému rozumejú, netrápia ich ľudské problémy ako napríklad vylučovanie, hravo zvládajú najťažšie skúšky a neustále pracujú v prospech svojho ľudu. Platilo to o zakladateľovi Kim Ir-senovi, jeho synovi Kim Čong-ilovi aj o jeho vnukovi Kim Čong-unovi.
Súčasný líder vraj už v troch rokoch trafil pištoľou žiarovku vzdialenú sto metrov, v ôsmich rokoch viedol nákladné vozidlo rýchlosťou vyššou ako sto kilometrov za hodinu.
Je mi to naozaj ľúto
Preto boli zábery z víkendových osláv 75. výročia založenia Kórejskej robotníckej strany, okolo ktorej sa vybudovala jedna z najbrutálnejších diktatúr súčasnosti, také prekvapujúce. Kim si dal dole okuliare, utrel si slzy. A začal sa ospravedlňovať.

„Náš ľud do mňa vložil dôveru vysokú ako nebo, hlbokú ako more, ale nie vždy sa mi podarilo ju dostatočne naplniť,“ povedal podľa prekladu prejavu, ktorý zverejnili noviny Korea Times z juhu rozdeleného polostrova. „To mi je naozaj ľúto.“
„Napriek tomu, že som dostal dôležitú zodpovednosť viesť túto krajinu, čím som vďaka dôvere celého ľudu prebral povinnosti skvelých súdruhov Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, moje úsilie a presvedčenie neboli vždy dostatočné na to, aby zbavili ľudí ťažkostí v ich životoch,“ pokračoval.
Severná Kórea má dlhodobo problémy a situácia sa opakovane približuje k hladomoru, ktorý krajina zažila v 90. rokoch a zomreli pri ňom milióny ľudí.
Obchodné vzťahy udržiava prakticky len s Čínou, no aj tie sú po zatvorení hraníc pre pandémiu výrazne obmedzené. Pchjongjang pritom naďalej trvá na tom, že v krajine neobjavili žiaden prípad nákazy koronavírusom.