SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Koronavírus vo svete: Irán hlási rekordný počet nových úmrtí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Poľsku a ďalších krajinách?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

České laboratóriá v nedeľu potvrdili 3 104 prípadov nákazy koronavírusom. Je to najviac za tento deň.

Od začiatku septembra epidémia v Česku silnie a padlo niekoľko rekordov. Sobota priniesla víkendový rekord - 4 635 infikovaných, v piatok zase zaznamenali dosiaľ najvyšší prírastok prípadov, a to konkrétne 8 618.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoký počet prípadov súvisí aj so zvýšeným počtom testov, dosiaľ ich v krajine vykonali takmer 1,6 milióna.

Hospitalizovaných je podľa údajov ministerstva zdravotníctva 2 106 pacientov, z toho 438 je na umelej pľúcnej ventilácii alebo mimotelovej podpore životných funkcií. Tiež je to najviac za celú pandémiu.

V nedeľu pribudlo 23 osôb, ktoré zomreli v dôsledku ochorenia COVID-19, čím sa zvýšil celkový počet obetí na 987.

Najvážnejšia situácia je stále v okrese Uherské Hradište, kde na 100-tisíc obyvateľov pripadá 559,67 nakazených. Ďalej nasledujú okresy Liberec (424,77), Náchod (411,07) a Příbram (407,46).

Celkovo v Česku potvrdili nákazu koronavírusom u viac ako 117-tisíc ľudí, z toho aktívnych prípadov je takmer 60-tisíc. Viac než 56-tisíc pacientov sa už uzdravilo.

V súvislosti s pandémiou od rána zasadá Bezpečnostná rada štátu, ktorá prerokúva nové opatrenia proti šíreniu vírusu. Tie sa majú týkať hlavne pohybu osôb, pričom vláda chce obmedziť medziľudské kontakty na nevyhnutné minimum.

SkryťVypnúť reklamu

O prísnejších obmedzeniach bude vláda hovoriť aj s predstaviteľmi opozície. Nové opatrenia by mali začať platiť v stredu.

Poľsko v pondelok oznámilo 4394 nových potvrdených prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 a 35 úmrtí. V troch prípadoch zosnulí nemali predtým žiadne závažné zdravotné problémy, informoval na svojej webovej stránke spravodajský portál TVN24.pl.

Najviac nových prípadov, 690, opäť hlási Malopoľské vojvodstvo na juhu krajiny. V tomto vojvodstve leží i mesto Krakov.

Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie dosiahol v Poľsku 130 210. V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 3039 ľudí.

Z lôžok vyhradených pre chorých s diagnózou COVID-19 je ich v poľských nemocniciach obsadených 5262, čo je v porovnaní s poslednou bilanciou nárast o 338 obsadených lôžok. Na dýchacie prístroje je napojených 404 chorých.

SkryťVypnúť reklamu

V karanténe je v Poľsku nateraz 250 132 ľudí, ďalších 35 094 osôb je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Od začiatku epidémie v Poľsku sa z nákazy koronavírusom nového typu uzdravilo 81 201 ľudí.

Rakúsko ohlásilo v pondelok 979 nových prípadov nákazy koronavírusom - ide o opätovný nárast po tom, čo v nedeľu v krajine pribudlo 896 novoinfikovaných. V Rakúsku zaznamenali v dôsledku ochorenia COVID-19 štyri ďalšie úmrtia. Informovala o tom agentúra APA.

Najviac nakazených (327) znova oznámila Viedeň, nasledujú Dolné Rakúsko (170 prípadov), Horné Rakúsko (130) a Tirolsko (124), Vorarlbersko (72), Štajersko (49), Salzbursko (48), Korutánsko (30) a Burgenland (29).

Rakúsko eviduje doteraz 855 obetí na životoch. Počet aktívnych prípadov nákazy stúpol o 358 na 11 378. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 561 pacientov, čo je o 34 viac ako ich bolo v nedeľu. Na oddeleniach intenzívnej starostlivosti leží 97 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo v krajine pozitívne otestovali už 56 298 osôb pri 1 822 931 testoch. Do pondelka popoludnia sa vyliečilo 44 065 ľudí.

Za uplynulých 24 hodín potvrdili v Maďarsku 1173 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo za ten čas 14 ľudí a 166 chorých museli hospitalizovať.

Vyplýva to z údajov zverejnených v pondelok na vládnej webstránke koronavirus.gov.hu.

Na umelú pľúcnu ventiláciu museli za posledný deň pripojiť ďalších 16 pacientov, celkovo je na umelé dýchanie napojených 154 chorých. V nemocniciach je s ochorením COVID-19 ošetrovaných 1418 ľudí.

Od začiatku pandémie koronavírusu zaevidovali v Maďarsku 38 837 infikovaných a 968 úmrtí. Aktuálne je nakazených 26 832 osôb.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 4420.

SkryťVypnúť reklamu

Od vypuknutia pandémie Ukrajina zaznamenala celkovo 265 454 prípadov nákazy.

Informovala o tom agentúra Ukrinform s odkazom na údaje z monitorovacieho systému NSDC na šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

Za rovnaký čas zomrelo 53 infikovaných, čím sa počet obetí epidémie na Ukrajine zvýšil na 5015.

Uzdravilo sa ďalších 903 osôb, čo znamená, že nákazu na Ukrajine doteraz prekonalo celkovo 114 410 ľudí.

Najviac nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 bolo zistených v Charkivskej (741), Sumskej (418), Chmeľnyckej (219) a Odeskej oblasti (338) a v Kyjeve (196).

V pondelok začala na Ukrajine platiť aj nová zonácia karanténnych obmedzení, ktorá sa bude uplatňovať najmenej do konca októbra.

V červenej zóne je zakázaná prevádzka verejnej dopravy; nákupné a zábavné centrá, kaviarne a reštaurácie sú zavreté, podobne ako aj vzdelávacie inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

V tzv. červenej zóne sú nateraz dve mestá: Sumy, ktoré je metropolou rovnomennej oblasti na severovýchode Ukrajiny, a Kaniv z Čerkasskej oblasti v centre krajiny.

V oranžovej zóne, kam patrí aj hlavné mesto Kyjev i oblasti hraničiace so Slovenskom, je zakázaná prevádzka hostelov a turistických stredísk (okrem hotelov); zavreté sú aj reštaurácie, či nočné kluby; nefungujú telocvične, fitnescentrá, kultúrne inštitúcie okrem tých, ktoré môžu zabezpečiť návštevu najviac jednej osoby na desať metrov štvorcových plochy; neorganizujú sa ani detské tábory; zakázané sú zhromaždenia viac ako 100 ľudí; odkladajú sa plánované hospitalizácie; preprava cestujúcich v medzimestskej a mestskej hromadnej doprave sa vykonáva iba na 50 percent kapacity sedadiel.

SkryťVypnúť reklamu

V žltej zóne je zakázané navštevovať inštitúcie sociálnej starostlivosti, v ktorých sa nachádzajú staršie osoby. Zelené zóny sú bez obmedzení.

V Rusku už druhý deň po sebe evidujú viac ako 13 000 prípadov, keď mali laboratórne testy na koronavírus SARS-CoV-2 pozitívny výsledok. Informovala o tom v pondelok agentúra Interfax.

Podľa nej v 85 regiónoch Ruska za posledných 24 hodín pribudlo ďalších 13.592 prípadov koronavírusovej infekcie, pričom v 3564 prípadoch ide o kontaktné osoby bez klinických prejavov choroby.

Za uplynulých 24 hodín v Rusku pribudlo aj 125 úmrtí a 3793 vyliečených.

Celkovo od začiatku pandémie ochorelo v Ruskej federácii 1 312 310 ľudí, z nich 1,312 milióna sa uzdravilo a 22 722 zomrelo.

V nedeľu ruské úrady informovali, že do bilancie pozitívnych výsledkov testu pribudlo ďalších 13 634 prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

Irán hlásil rekordný denný prírastok úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom. Ministerstvo zdravotníctva v pondelok uviedlo, že za 24 hodín zomrelo v krajine 272 pacientov.

Za rovnaký čas zaznamenali v Iráne aj vyše 4200 nových infekcií, dodala v štátnej televízii hovorkyňa ministerstva Símá Láríová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom od vypuknutia pandémie koncom februára je v súčasnosti takmer 29 000 a počet infikovaných dosiahol celkovo vyše pol milióna. Irán má približne 82 miliónov obyvateľov.

Medzi nakazenými je tiež viceprezident Mohammad Bagher Núbacht a šéf iránskej jadrovej agentúry Alí Akbar Sálehí, ktorý sa nachádza pod lekárskym dohľadom v domácej izolácii.

SkryťVypnúť reklamu

Drastické zvýšenie v počte prípadov nákazy v posledných týždňoch viedlo k preťaženosti zdravotníckych zariadení s pacientmi s ochorením COVID-19 v niektorých veľkých mestách.

Podľa pandemického krízového tímu v hlavnom meste Teherán už nie je dostatok nemocničných lôžok. To znamená, že do nemocníc môžu privážať iba naliehavé prípady nákazy koronavírusom.

Viac ako 2000 ľudí už celkovo zomrelo v Izraeli na komplikácie súvisiace s novým koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na izraelské ministerstvo zdravotníctva.

Krajina s približne deviatimi miliónmi obyvateľov zaznamenala od začiatku pandémie už 2016 úmrtí.

Izrael od 18. septembra opätovne zaviedol celoštátne obmedzenia voľného pohybu z dôvodu nárastu počtu prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine doposiaľ zaznamenali už viac ako 293-tisíc prípadov nákazy.

Izraelská polícia počas víkendu udelila tisíckam ľudí pokuty za porušenie pandemických opatrení počas sviatku Radosť z Tóry (Simchat Tóra).

Okrem toho sa v Izraeli už od júna pravidelne konajú protesty namierené proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Účastníci požadujú premiérovo odstúpenie pre obvinenia z korupcie a za to, že podľa nich nezvláda krízu spôsobenú pandémiou koronavírusu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 069
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 853
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 228
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 435
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 425
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 5 117
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 900
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 258
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Za prácou odchádzajú do zahraničia.


3. júl
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


4 h
Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu