SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Koronavírus vo svete: V Brazílii už zomrelo viac ako 150-tisíc ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Európe a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Správu priebežne aktualizujeme

BRATISLAVA. Koronavírusom sa na celom svete nakazilo už viac ako 37 miliónov ľudí. Vyplýva to z dát americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Načítavam video...

Tempo prírastku celosvetovo nakazených v posledných dňoch rastie, údaje za štvrtok a piatok sa pohybovali okolo hranice 360-tisíc.

Milión nakazených tak v posledných niekoľkých týždňoch celosvetovo pribúda za tri až štyri dni, za posledný týždeň však pomerne výrazne stúpa kĺzavý sedemdňový priemer denného počtu nových infekcií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo 4635 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

Ako Český rozhlas dodal, sobotňajší prírastok je vôbec najvyšší v rámci víkendových dní, kedy sa testuje menej, a celkovo piaty najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Predošlý víkendový rekord padol minulú sobotu (3. októbra), kedy pribudlo 2555 prípadov.

Chorobe v ten istý deň podľahlo 22 ľudí, čím sa celkový počet úmrtí v krajine zvýšil na 948.

V Česku sa vírusom nakazilo už viac ako 114.000 ľudí. Počet momentálne nakazených ľudí presahuje 58.000. Hospitalizovaných je 2085 pacientov, z toho je 408 vo vážnom stave.

SkryťVypnúť reklamu

V Maďarsku za posledných 24 hodín pribudlo 1068 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a zomrelo 21 chorých. Počet hospitalizovaných dosiahol v nedeľu rekordných 1252 a takisto rekordný je aj počet pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu - 138.

Z údajov zverejnených v nedeľu na vládnej stránke koronavirus.gov.hu ďalej vyplýva, že oproti sobote klesol počet aktuálne nakazených o 118 na 25 862. Z nákazy sa zotavilo rekordných 1165 osôb.

Celkový počet infikovaných od začiatku pandémie koronavírusu dosiahol 37.664 a komplikáciám spôsobeným ochorením COVID-19 podľahlo celkovo 954 osôb.

Medzi 21 zosnulými bolo 17 chorých vo veku nad 70 rokov, ale bol medzi nimi aj jeden 43-ročný pacient, ktorý mal viaceré chronické ochorenia.

V Rusku malo za uplynulých 24 hodín pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2 ďalších 13 634 ľudí. Ide o najvyšší denný nárast v krajine od začiatku pandémie, vyplýva z oficiálnych údajov zverejnených v nedeľu.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom agentúra TASS.

Rusko zaznamenalo rekordný nárast počtu infikovaných tretí deň po sebe. V piatok 9. októbra hlásilo 12 126 nových prípadov, ktorými prekonalo dovtedajšie maximum z 11. mája, a v sobotu 12 846 novoinfikovaných.

Ruské krízové centrum v nedeľu tiež oznámilo, že v Moskve a Petrohrade zaznamenali za posledný deň najvyššie denné prírastky nakazených od 15. mája - v metropole potvrdili 4501 a v druhom najväčšom ruskom meste 528 nových prípadov COVID-19.

Od vypuknutia pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 Rusko eviduje celkovo 1 298 718 ľudí, u ktorých sa táto nákaza potvrdila. Do nedele sa v krajine uzdravilo celkovo 1 020 442 ľudí, z nich 4240 za posledný deň. Celkový počet vyliečených sa znížil na 78,5 percenta zo všetkých nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Ruskí predstavitelia tento týždeň uviedli, že situácia v Rusku je stále zložitejšia, a varovali, že zrejme bude nutné prijať nové obmedzenia. Moskva, mesto s najväčším počtom infikovaných, už v septembri znovu zaviedla niektoré opatrenia, ktoré platili v jarných mesiacoch.

Rusko od začiatku pandémie potvrdilo 22 597 úmrtí spôsobených nákazou alebo súvisiacich s koronavírusom nového typu, z nich 149 pribudlo za posledných 24 hodín. Viacerí kritici však obvinili úradníkov z podhodnocovania počtu úmrtí, aby zakryli závažnosť situácie.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 4768, čo je o takmer 1000 menej než deň predtým. Za rovnaký čas zomrelo 85 infikovaných, vyplýva z nedeľňajších údajov ukrajinskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Za uplynulý deň hlásili zároveň uzdravenie 937 pacientov, ktorých počet stúpol na 113 507, informovali agentúry Unian a Interfax-Ukrajina.

Od vypuknutia pandémie Ukrajina zaznamenala celkovo 261.034 prípadov nákazy a 4972 súvisiacich úmrtí.

V sobotu Ukrajina registrovala 5728 novoinfikovaných, v piatok to bolo 5804 nových prípadov nákazy a deň predtým 5397 prípadov.

Najvyšší počet nových potvrdených infekcií za posledných 24 hodín zaevidovali v Charkovskej oblasti (593), v hlavnom meste Kyjev (502), ako aj v Chmeľnyckej (328) a Žytomyrskej (302) oblasti.

Poľsko v nedeľu oznámilo 4178 nových potvrdených prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 a 32 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, informoval na svojej webovej stránke Poľský rozhlas.

Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie dosiahol 125 816. V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 3004 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac nových prípadov, 685, hlásilo Malopoľské vojvodstvo na juhu krajiny. V tomto vojvodstve leží i mesto Krakov.

Poľské ministerstvo zdravotníctva v nedeľu oznámilo, že 4924 ľudí je hospitalizovaných s potvrdenou nákazou, 231 032 osôb je v karanténe a viac ako 32 300 je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Zatiaľ sa z ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu vyliečilo 80 302 ľudí.

V Poľsku od soboty vstúpili do platnosti prísnejšie pravidlá, ktoré zahŕňajú aj povinné nosenie rúšok na verejnosti na otvorených priestranstvách i vo vnútorných priestoroch.

Po štyroch dňoch s viac než 1000 novými prípadmi nákazy po sebe sa počet pozitívnych testov v Rakúsku mierne znížil. Ministerstvá vnútra a zdravotníctva hlásili v nedeľu 896 novoinfikovaných za posledných 24 hodín. Je to však dosiaľ najvyšší počet zaznamenaný v nedeľu, informovala agentúra APA.

SkryťVypnúť reklamu

Minulú nedeľu v Rakúsku zaevidovali 714 nových prípadov a týždeň predtým ich bolo 662.

V posledných 24 hodinách hlásili v celej krajine 13 816 PCR testov, v predošlých dňoch to bolo denne o približne 6000 testov viac. Počet aktívnych prípadov sa zvýšil o 278 na 11 020. Od začiatku pandémie sa v Rakúsku uzdravilo 43 448 pacientov, dosiaľ tam malo pozitívne výsledky testov 55 319 ľudí.

K nárastu došlo aj v počte hospitalizovaných. V nemocniciach aktuálne ošetrujú 527 pacientov s ochorením Covid-19, čo je o 18 viac ako deň predtým. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 96 ľudí.

Najvyšší nárast zaznamenala za uplynulý deň znova Viedeň s 295 prípadmi. Nasledovali spolkové krajiny Horné Rakúsko (179), Tirolsko (134) a Salzbursko (96).

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober v nedeľu uviedol, že nepovažuje za pravdepodobné, aby v krajine túto jeseň v dôsledku koronakrízy vyhlásili druhú celoštátnu karanténu (lockdown).

SkryťVypnúť reklamu

"Neviem si to vôbec predstaviť," vyhlásil vo verejnoprávnej televízii ORF. Pripomenul, že právne predpisy v tejto súvislosti sú medzičasom veľmi reštriktívne, pričom by to bolo možné len pri celoplošnom kolapse zdravotníctva. "Od toho máme, vďakabohu, veľmi ďaleko," dodal s tým, že ťažisko je na regionálnych opatreniach.

V rakúskych médiách sa objavili dohady o akomsi "mäkkom lockdowne", pri ktorom by mohli byť predĺžené jesenné prázdniny a počas tohto obdobia zavedené napríklad obmedzenia vychádzania alebo otváracích hodín.

Koronavírus v Južnej Amerike

Brazília prekonala hranicu 150-tisíc úmrtí na chorobu COVID-19 spôsobovanú koronavírusom SARS-CoV-2. Za posledných 24 hodín ich pribudlo 559. Podľa štatistík miestneho ministerstva zdravotníctva tak nákaze doteraz podľahlo celkom 150 198 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V Brazílii, ktorá má 212 miliónov obyvateľov, doteraz zaregistrovali viac ako päť miliónov prípadov nákazy vírusom. Päť miliónovú hranicu krajina prekročila v stredu 8. októbra. Z piatka na sobotu tam pribudlo 26.749 nových prípadov nákazy.

V juhoamerickej krajine momentálne panuje optimizmus, pretože podľa oficiálnych údajov sa šírenie vírusu spomaľuje. Priemerný denný počet úmrtí za posledných sedem dní bol 598, čo je vôbec najnižší priemer od začiatku mája. V období od júna do augusta tento priemer zriedkakedy klesol pod 1000.

Odborníci sa však zhodujú, že napriek klesajúcemu trendu je situácia v Brazílii "znepokojujúca".

Koronavírus v Indii

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Indii presiahol v nedeľu sedem miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine, ktorá má druhý najvyšší počet infikovaných na svete po Spojených štátoch, denné nárasty infikovaných v posledných týždňoch klesajú, no zdravotnícki experti varujú pred prejavmi "únavy" z nosenia rúšok a dodržiavania odstupu, informovala agentúra AP.

Indickému ministerstvu zdravotníctva nahlásili za posledných 24 hodín ďalších 74.383 prípadov nákazy, ako aj 918 úmrtí, ktorých počet stúpol na 108.334.

Očakáva sa, že India sa v najbližších týždňoch stane najviac zasiahnutou krajinou sveta, pokiaľ ide o počty potvrdených infikovaných, keď prekoná USA, ktoré ich evidujú viac ako 7,7 milióna.

Niektorí odborníci tvrdia, že oficiálna bilancia obetí v Indii nemusí byť spoľahlivá vzhľadom na nedostatky v nahlasovaní prípadov, zdravotníckej infraštruktúre i testovaní.

SkryťVypnúť reklamu

India zaznamenala prudký nárast infikovaných v júli, pričom v auguste ich pribudli viac ako dva milióny a v septembri ďalšie tri milióny. Nárast sa spomalil od polovice septembra, keď sa denné počty potvrdených prípadov pohybovali mierne pod rekordným číslom 97.894. Tento mesiac je priemer okolo 70.000 prípadov za deň.

Podľa ministerstva zdravotníctva má India vysokú mieru vyliečených na úrovni 85 percent a aktuálne eviduje menej než milión aktívnych prípadov.

Vláda aj týmito číslami odôvodňuje ďalšie otváranie ekonomiky, s opatrnosťou však vníma nadchádzajúce obdobie náboženských sviatkov, ku ktorým obvykle patria obrovské zhromaždenia.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 3. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 6. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 7. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 8. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 3. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 4. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 7. Aké typy cukrovky poznáme?
 8. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 337
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 6 068
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 985
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 407
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 262
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 242
 7. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 117
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka! 976
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik

Kováčik sa odvolal proti 14 rokom väzenia.


10 h
Ilustračné foto

Hrozí mu najprudší ekonomický pokles od rozpadu ZSSR.


13 h
Peter Tkačenko

Jeho pasivita je hrubým porušovaním pracovnej disciplíny.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 48m

Neprehliadnite tiež

Problémy spôsobilo zatvorenie najväčšieho závodu na výrobu dojčenskej výživy v krajine.


TASR 11m
Štart lode CST-100 Starliner od Boeingu.

Loď Boeing CST-100 Starliner by sa mala pripojiť k ISS.


TASR 18m
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje 86. deň.


a 5 ďalší 7 h
Vangelis

​

Medzi jeho ďalšie známe diela patrí hudba k filmom Blade Runner a 1492: Dobytie raj


TASR a 2 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu