NAIROBI, BRATISLAVA. Tiampati Leletit, pastier z kenského kmeňa Samburu, mal ešte začiatkom roka osemdesiat kôz. Pre jeho polonomádsky kmeň sú hospodárske zvieratá kľúčové – sú zdrojom potravy aj financií. O masívnych náletoch kobyliek počul len z rozprávania.

Na jar kobylky prišli aj do Kene. „Nikdy som nič také nevidel. Keď prišla invázia kobyliek, zožrali úplne všetko a všetka vegetácia zmizla. Pre dobytok už nič nezostalo,“ vraví pre denník Guardian. Do mája mu zostali z 80-členného stáda len štyri zvieratá.
Východnú Afriku tento rok zasiahla katastrofa biblických rozmerov. Neskôr ju vystriedali masívne povodne, doplnené dlhotrvajúcimi vojnovými konfliktmi. K tomu sa začala ešte aj pandémia.
Nielen v tomto regióne, ale aj vo vojnou zničenom Jemene či v Sýrii sa snaží situáciu zachraňovať aj Svetový potravinový program (WFP), humanitárna organizácia pod OSN, ktorá pomáha vo viac ako osemdesiatich krajinách sveta. Tá v piatok získala Nobelovu cenu za mier za boj proti hladu.
Organizácia však upozorňuje, že tento rok bude pomoc extrémne náročná – pandémia môže do konca roka posunúť na pokraj vyhladovania až 270 miliónov ľudí, raz toľko ako minulý rok.
Loading
...
Šok za šokom
Etiópia patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Dlhodobé suchá sa striedajú s povodňami, situáciu zhoršuje aj sektárske násilie a viac ako tri milióny utečencov z iných krajín.
Keď sa začal koronavírus šíriť po africkom kontinente, viaceré krajiny na východe Afriky zatvorili školy, kde sa aspoň deti najedli, a obmedzili pohyb.