Rím 7. júna (TASR) - Pápež Benedikt XVI. nezmenil svoj negatívny postoj voči homosexuálnym manželstvám a prerušeniu tehotenstva. Na konvente o úlohe rodiny, ktorý sa uskutočnil v pondelok v Ríme, Svätý Otec ostro odsúdil spolužitie nezosobášených párov, homosexuálne vzťahy a umelé prerušenia tehotenstva.
Podľa názoru Josepha Ratzingera sú homosexuálne manželstvá "pseudomanželstvami" a výrazom "anarchistickej slobody, ktorá sa bludne predstavuje ako skutočné oslobodenie človeka".
Zelení a záujmové organizácie lesbičiek a homosexuálov v Nemecku označili Ratzingerove vyjadrenia za urážajúce a nemilosrdné.
Ešte na poste prefekta Kongregácie pre náuku viery zverejnil Joseph Ratzinger v roku 2003 kontroverzný dokument proti zrovnoprávneniu homosexuálnych párov s heterosexuálmi. Vo svojom príhovore v Lateránskej bazilike v Ríme sa pápež v pondelok večer vyslovil aj proti "otvoreným vzťahom" a "manželstvu na skúšku". V prípade manželstva muža a ženy nejde podľa jeho slov o "dobrovoľné sociologické zriadenie" ale o inštitúciu, ktorá je hlboko zakotvená v ľudskej podstate.
Predseda poslaneckej frakcie zelených v nemeckom parlamente Volker Beck komentoval vyjadrenia Benedikta XVI. slovami, že "pápež nemá rešpekt pred homosexuálnou existenciou". Jeho náuka o homosexualite je poznamenaná "teologickou nemilosrdnosťou a farizejskou nadradenosťou". Podľa Becka pápež nerozumie ani slobode, ani zodpovednosti.
Hovorca združenia lesbičiek a homosexuálov Manfred Burns vyjadril svoj odmietavý postoj slovami: "Je zarážajúce, ako rýchlo sa nový pápež obrátil proti občianskym právam lesbičiek a homosexuálov." Ratzinger pokračuje vo svojich "urážajúcich nenávistných kázňach proti homosexuálom".
Benedikt XVI. odsúdil vo svojom prejave opätovne aj umelé prerušenie tehotenstva a génovú techniku. Stalo sa tak krátko pred referendom o bioetike, ktoré sa v Taliansku uskutoční koncom týždňa a ktoré má odstrániť prísny zákon o umelom oplodnení a výskume kmeňových buniek.
"Život, ktorý sa zrodí, nemožno potlačiť alebo ho zraniť," povedal pápež. Namiesto toho treba opäť zdôrazňovať "nedotknuteľnosť ľudského života od počatia po jeho prirodzený koniec".
Už v uplynulom týždni najvyšší pontifex vyhlásil, že podporuje biskupov v boji proti referendu. Súčasný zákon, ktorý môže byť v plebiscite označený za neplatný, zakazuje okrem iného vedecké pokusy s embryami. Okrem toho komplexne zakazuje umelé oplodnenie žien, žijúcich v lesbickom vzťahu, osamelo žijúcich žien a žien, ktoré majú viac ako 50 rokov.
Biskupi vyzývajú talianskych katolíkov už niekoľko mesiacov, aby sa na referende nezúčastnili. Plebiscit je v Taliansku platný len v prípade, pokiaľ sa na ňom zúčastní minimálne 50 percent oprávnených voličov.