Autor je prezidentom Globsecu.
Žijeme uprostred pandémie a stále nemáme odpovede na najzákladnejšie otázky: Kedy budú dostupné účinné lieky a vakcína? Koľko ľudí bude nakazených? Ako hlboko sa prepadne ekonomika?

S každým ďalším týždňom rastie naša túžba po realite pred Covidom.
Zatiaľ čo bezmocne sledujeme zvyšujúci sa počet nakazených a úmrtí, je nám jasné, že svet pred koronou je nenávratne preč a naša spoločnosť sa zmení na nepoznanie. Tu je môj pohľad na prvky tejto novej reality - a nie všetky sú negatívne.
Zrýchlila sa digitalizácia
Pandémia zrýchlila digitalizáciu privátneho aj verejného sektora po celom svete, čo vnímam ako veľmi pozitívny trend najmä v kontexte rozvoja inovatívnej ekonomiky.
Na druhej strane však majú nové technológie závažný dosah na samotné základy bezpečnosti. Zaznamenali sme zvýšenie aktivít online teroristickej propagandy, ako aj takzvanú infodémiu, čiže nárast šírenia dezinformácií, čo je živná pôda pre populizmus a hybridné hrozby.
Globsec 2020
- Termín 15. ročníka konferencie Globsec sa pre pandémiu dvakrát posúval. Uskutoční sa 7. a 8. októbra v Bratislave.
- Na konferenciu by malo prísť asi 250 hostí, všetkých účastníkov vrátane personálu otestujú na koronavírus.
- V Bratislave sa stretnú ministri zahraničných vecí štátov V4, Francúzska, Grécka či Turecka.
- Príde aj líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská.
- Hlavnou témou bude stav sveta po pandémii, s čím súvisí aj zverejnená analýza desiatich megatrendov ďalšieho vývoja.
- V piatok a v sobotu organizuje Globsec ekonomickú konferenciu Tatra Summit na Štrbskom Plese.
Chaos spôsobený záplavou dezinformácií počas pandémie umožnil šírenie nepravdivých informácií týkajúcich sa zdravia, čo malo bohužiaľ v istých prípadoch až fatálne následky. Koronakríza nám pomohla uvedomiť si, že ochrana verejného zdravia je vážnou bezpečnostnou otázkou.
Národný štát je späť. Ako ľudstvo sme dospeli do momentu, v ktorom globalizácia dosiahla svoje maximum. Vlády a súkromné firmy si uvedomujú, ako ľahkovážne bolo spoliehanie sa na dodávateľov z ďalekých kútov sveta, a to najmä v súvislosti s kľúčovým tovarom, ako sú lieky, lekárske prístroje, mikročipy alebo potraviny.
Začína sa oživovanie ekonomiky
Európske inštitúcie spúšťajú programy masívnych investícií do oživovania ekonomiky. Pandémia je kľúčovým momentom pre budúcnosť EÚ, ktorá stojí na prahu vnútornej fragmentácie.
Európske inštitúcie však majú príležitosť obrátiť túto krízu vo svoj prospech: koordináciou protiepidemiologických opatrení, vyplácaním prostriedkov na obnovu EÚ a harmonizáciou balíčkov fiškálnych stimulov.
Už teraz je nám jasné, že Covid-19 navždy zmení svet. Je to ďalší zlomový bod v moderných dejinách. Pokrízová realita prinesie so sebou nové modely fungovania v oblasti ekonomiky, politiky, bezpečnosti, ako aj bežného života. Ktorým smerom sa pohneme vpred?
Všetky vyššie spomenuté výzvy a ich riešenie si vyžadujú spoluprácu a nasadenie kľúčových predstaviteľov verejného a privátneho sektora v spojení s know-how v podaní špičkových expertov.
Veríme, že odporúčania zahrnuté v našej publikácii Globsec Megatrends 2020 poslúžia tvorcom politík, ako aj predstaviteľom súkromného sektora pri hľadaní cesty von z tejto bezprecedentnej situácie.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
Autor: Róbert Vass